Ana Sayfa - Genel Sağlık - Sütyenle Uyumak Sağlıklı mıdır? Zararlı mıdır?

Sütyenle Uyumak Sağlıklı mıdır? Zararlı mıdır?

Aceba sütyenle mi yatsam, sütyensiz mi yatsam diye her kadın düşünmüştür.

Sütyenle uyumanın faydaları gerçekten var mıdır? Yoksa gece sütyenle uyumak zararlı mıdır? Bu makalemizde günah mı değil mi tartışmalarına girmeden tamamen sütyenle uyumanın sağlık açısından faydalarını ve zararlarını ele alacağız.

Büyüklerinizden, sütyenle uyumanın göğüs büyümesini durdurabileceğini, göğüs kanserine neden olabileceğini veya alternatif olarak göğüslerin sarkmasını önleyebileceğini defalarca duydunuz.

Ancak popüler inanışın aksine, sütyenle uyumanın kötü olduğunu gösteren hiçbir tıbbi kanıt yok.

Göğüs büyüklüğünüze bağlı olarak, sütyenle uyumak göğüs hareketini sınırlayabilir, bu da göğüs ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir ve daha rahat bir uykuya neden olabilir.

Göğüs ölçüsü bir yana, gerçekten bu kişinin tercihine bağlıdır. İşte sütyeninizle yatıp yatmayacağınıza ve doğru sütyeni nasıl seçeceğinize karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta.

Sütyenle Uyumak Zararlı mıdır?

Sütyenle uyumanın olumsuz etkilerine işaret eden hakemli tıbbi araştırmalar yoktur. Aslında, geceleri önemli ölçüde hareket eden daha büyük göğüsleri olan kadınlar, sütyenin yapılandırılmış uyumundan yararlanabilir.

Washington, DC’de Breast Care vakfının kurucusu ve kurul sertifikalı göğüs cerrahı Dr. Regina Hampton, “Yatarken yumuşak bir sütyen takmak, uyurken göğüs hareketini sınırlamaya yardımcı olabilir” diyor.

Bu aynı zamanda meme implantı olanlar için de geçerlidir. Essually You’nun kurucusu ve kurul sertifikalı ürojinekolog Dr. Terri Ann Samuels, “Sütyenle uyumak, dolaşımı engellemeyen yumuşak bir sütyen olduğu sürece daha destekleyici olabilir” diyor.

Sütyenle Uyumak Göğüslerinizin Sarkmasını Engeller mi?

Balen destekli olsun ya da olmasın, yerçekimi ve yaş göğüslerinizi olumsuz etkileyecek ve göğüsler zamanla doğal olarak sarkacaktır. Bu durum tamamen normaldir. Uyumak için sütyen giymek bundan kaçınmaya gerçekten yardımcı olmaz.

Göğüslerin Sarkmasının Yaygın Nedenleri

Genetik: Cilt elastikiyeti, göğüs boyutu ve doku yoğunluğu gibi özellikler, göğüslerinizin zamanla nasıl görünebileceğinde rol oynayabilir.

Yerçekimi: Yerçekimi zamanla bir bedel alabilir.

Vücut alışkanlıkları: Sürekli kilo alıp vermek elastikiyet kaybına neden olabilir.

Menopoz sırasında hormonal değişiklikler: Menopoz östrojende azalmaya neden olur ve bu da meme dokusunun elastikiyetini kaybetmesine neden olabilir.

Hamilelik ve emzirme: Göğüsler hamilelik sırasında büyüdüğünden, göğüs dokusunun gerilme ve bağların gevşeme olasılığı daha yüksektir.

Sigara içmek: Sigara dumanında bulunan nikotin vücutta elastinin parçalanmasına ve cildin sarkmasına neden olur.

Desteksiz egzersiz yapın: Düzgün bir destekleyici sütyen olmadan yüksek etkili egzersizler, göğüslerin zıplamasına ve bağların zamanla gevşemesine neden olur.

Maryland, Glenarden’deki Cherry Blossom Intimate’in sahibi ve sütyen yerleştirme uzmanı Jasmine Jones, “Göğüsleriniz hep dinç kalsın istiyorsanız, göğüs kaslarınızı çalıştırdığınızdan emin olun” diyor.

Sütyenle Uyumanın Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

Tıpkı sütyenle uyumanın büyük bir faydası olmadığı gibi, sütyenle uyumanın da büyük olumsuz sonuçları yoktur.

Samuels, “Yayınlanmış hiçbir veri, göğüs kanseri etkileri, kötü kan dolaşımı veya göğüs büyümesinin durması gibi sütyenle uyumanın herhangi bir zararı olduğunu söylemiyor” diyor.

Endişelenecek herhangi bir neden varsa, o kadar sıkı olan veya cildinizi kasan sütyen giymemelisiniz, bu da cilt tahrişine ve uykunuzun bozulmasına neden olabilir.

Hampton, “Göğüslerin altında mantar enfeksiyonu gibi şeyleri önlemek için doğru beden sütyen olduğundan ve uygun şekilde oturduğundan emin olun. Bu, sütyen memenin altına düzgün bir şekilde sıkışmazsa ve cilde temas etmesiyle sonuçlanabilir” diyor.

Son olarak, cildinizle yakın temas halinde olan herhangi bir giysi parçasında olduğu gibi, sütyenler genellikle tonlarca ter, yağ ve bakteri biriktirir. Tahriş ve sivilce gibi cilt sorunlarını önlemek için sık sık yıkadığınızdan emin olun.

Sütyenle Nasıl Uyunur?

Sütyenle uyumayı tercih ediyorsanız, normalde gün içinde giydiğinizden daha gevşek, daha yumuşak ve daha esnek bir şey seçtiğinizden emin olun. Pamuklu kumaşlı bir sütyen her zaman iyi bir seçimdir çünkü nefes alabilir.

Özetlemek gerekirse;

  • Sütyenle uyumanın olumsuz sağlık etkilerine işaret eden hiçbir kanıt yoktur.
  • Aslında sütyenle uyumak, gece boyunca göğüs hareketinden rahatsızlık duyabilecek daha büyük göğüslü kadınlar için faydalı olabilir.

Bununla birlikte, geceleri sütyen giymeyi tercih etmek isteğe bağlıdır.

Bu yazılara da bakın:

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Saraçoğlu – Bitkisel Yöntem

Meme Ucunda Beyaz Kabarcıklar Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın