Ana Sayfa - Genel Sağlık - Siyah Çay Zararlı Mı?

Siyah Çay Zararlı Mı?

Siyah çay zarar veya fayda olarak vücuda ne gibi etkiler bıraktığı merak edilen bir içecektir. Siyah çayı çok fazla tüketen kişiler bu içeceğin vücuduna ne gibi zararları olabileceğini merak edebilir. Siyah çayın vücuda pek çok faydası olduğu gibi aşırı tüketimi sonucunda bazı zararları da olabilir.

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Siyah çay zarar verir mi sorusu ile yola çıkan kişiler öncelikle siyah çayın faydaları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Siyah çay içinde bulunan antioksidan özellikleri nedeniyle vücuda pek çok fayda sağlar. Siyah çayın vücuda faydaları şu şekilde açıklanabilir:

  • Siyah çay tüketimi ile kalp sağlığını koruyabilmek mümkündür
  • Siyah çay bağırsakta bulunan iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar. Ayrıca bağırsakta bulunan kötü bakterilerin çoğalmasını engelleyen siyah çay sayesinde bağışıklık sistemi güçlendirilir
  • Siyah çayın günde 3 fincan tüketilmesi durumunda inme tehlikesine karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu görülür
  • Siyah çay tüketimi ile kan şekerinin düşmesini sağlayabilmek de mümkündür
  • Siyah çay tüketimi ile odaklanma sorunlarının önüne geçilebilir

Siyah Çay Tüketmenin Zararları

Siyah çay vücuda pek çok faydası bulunduğu gibi zararı da bulunan bir içecektir. Siyah çay zarar hakkında yapılan araştırmalarda çayın vücuda farklı etkileri olduğu görülmüştür. Çayın vücuda olan zararları şu şekilde açıklanabilir:

  • Çayın çok fazla tüketilmesi durumunda vücutta demir eksikliğine neden olabilir. Çayın içerisinde bulunan maddeler çay emilimini arttıracaktır. D vitamini vücutta depolanamadığı için sürekli olarak emiliminin sağlanması d vitamini eksikliği sonucunda cildin soluklaşması ve uzuvların üşümesi gibi olumsuz durumlar ile karşılaşılabilir.
  • Siyah çayın içerisinde kafein bulunur ve yoğun kafein tüketimi uyku düzenini olumsuz yönde etkiler. Yoğun kafein tüketen kişiler aynı zamanda stres ve kaygı gibi psikolojik problemler ile de karşılaşabilir.
  • Gün içerisinde çok fazla çay tüketimi vücudun ihtiyacından fazla kafein almasına neden olacaktır. Vücudun ihtiyacından fazla kafein alması durumunda ise baş ağrısı gibi sorunlar ile karşılaşılabilir
  • Siyah çayın bağırsaklar üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu bilinir. Çayın bağırsaklara faydalı olabilmesi için ne zaman tüketildiği önemlidir. Aç karnına çay tüketimi bağırsakları ve mideyi olumsuz etkileyecektir. Aç karnına çok fazla çay tüketen kişiler mide bulantısı ya da yanma problemleri ile karşılaşabilir. Bu nedenle aç karnına çay tüketmemeye dikkat etmek gerekir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın