Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Vakumlu Siyah Nokta Temizleyiciler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Vakumlu Siyah Nokta Temizleyiciler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Siyah nokta temizleme konusunda oldukça yaygın olarak kullanılan ve reklamlarını çok sık gördüğümüz bu siyah nokta temizleme aparatı kullanan kişilerin değerlendirmeleri oldukça ilginç; zira çok işe yaradığını söyleyende var hiçbir işe yaramadığını söyleyende.

Peki vakumlu siyah nokta temizleyiciler gerçekten işe yarıyor mu?

Bu problemi çözebilmek için öncelikle siyah noktaların neden oluştuğunu bilmemiz gerekiyor. Yediğimiz gıdalar ve hava faktörlerin gözenekleri tıkaması  ile oluşmuş yağ , kir ve ölü deri birikintilerinin cilt üzerinde oluşturduğu tıkanıklar siyah nokta oluşumuna neden olmaktadır. Günümüzde bu gözenekleri tıkanmadan temizlemek için  ister evde isterseniz de profesyonel salonlarda bir çok farklı yöntem mevcut.

Vakumlu Siyah Nokta Temizleyciler İşe Yarar mı?

Gözenek temizlemede kullanılan 2 yöntemden biri peeling diğeri ise vakumlu temizleyici makinalardır. Vakumlu makinalar piyasada oldukça yaygın farklı markalar ve ortalama fiyatlı ürünler. Bu ürünlere cilde fayda ve zararları ise şöyle

Vakumlu makinalar ciltteki ölü deriyi yani siyah noktayı kökünden alabilir fakat gözeneklere kökünden işlediği için gözeneklerin büyümesini sağlayabilir.

İyi olmayan ve yüksek güçteki makinalar cildinizde ağda etkisi bırakabilir. Bu kırışıklık ve sarkmalara neden olur.

Eğer bu makinayı kullanacaksanız duştan sonra yada 5 dakika kadar buharda durmuş cildinize uygulamanız gerekiyor. Açılmış olan gözenekleri kökünden temizlemek çok daha kolay olacaktır.

Genel kullanıcı yorumları incelendiğinde bu ürünlerin siyah nokta temizlemede işe yaradığı fakat gözenek büyümesine yol açtığı söylenmiştir.

Cildinize uygulayacağınız bu işlemin sizin cilt tipinize uygun olup olmadığını bir dermatolog ile görüşebilirsiniz.

En İyi Siyah Nokta Ürünleri ve Fiyatları

Siyah nokta ürünlerinin en iyileri, krem, jel, peeling veya serum şeklinde olabilmektedir. Bu ürünler içlerinde doğal yağlar ve asitler bulundurduğundan kullananların hem siyah noktalarını temizlemekte, hem de cildi ölü derilerden arındırmaktadır.

Siyah nokta kremi eczanelerde bulunabileceği gibi kozmetik mağazalarından da temin edilebilmektedir.

Jel Bazlı Siyah Nokta Ürünleri

Jel bazlı ürünler, sürüldükten sonra yıkanmayı gerektiren ürünlerdir. Bunlar, içerdikleri asit nedeniyle ciltte kızarıklığa ve kaşıntıya neden olma riski taşırlar.

Bu nedenle bu tarz ürünler ciltte uzun süre tutulmamalı, dikkatli kullanılmalıdır. Bazı jel siyah nokta ürünleri şöyle sıralanabilir:

Clinique Exfoliating Scrub Arındırıcı Peeling:

En iyi siyah nokta çıkarıcılar arasında yer alan bu ürün, cildi ölü derilerden arındırır. Yağlı ciltler için tavsiye edilir. Fiyatı 99 TL’dir.

Neutrogena Visibly Clear Sivilce ve Siyah Nokta Karşıtı Jel:

Siyah noktalara özel hazırlanmış bu ürün, gözenekleri derinlemesine temizler ve ferahlık verir. Ürünün fiyatı 18 TL’dir.

Krem Bazlı Siyah Nokta Karşıtı Ürünler

Bu ürünlerin kullanımında herhangi bir asidik içerik bulanmamaktadır. Hassas ciltlere uygun olan bu ürünler şu şekilde sıralanır:

M. Asam Pore Minimizer:

Gözenek ve siyah nokta kremiolarak bilinen ürün, gözenekleri küçültmeye yardımcı olur. Fiyatı 63 TL’dir.

Dr. Murad T-Zone Pore Refining Serum:

Siyah nokta karşıtı bu ürün, gözenekleri küçültmesi ve T bölgesindeki yağı azaltması ile beğeni toplamıştır. Ürün fiyatı 176 TL’dir.

Bu yazılara da bakın:

Menekşe Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Güneşten Yanınca, Güneşlendikten Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın