Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Sıcak Havada ne Yenir? Ne Yemek Yapılır?

Sıcak Havada ne Yenir? Ne Yemek Yapılır?

Sıcakların artmasıyla beraber kişide hem iştahsızlık hem de halsizlik olabilir. Halsizlik durumunda en güzeli bir limonata içmektir.

Hava Çok Sıcaksa ne Yemeliyim?

Aralarda küçük külahlarda dondurma tarzı besinler hem enerjisi yüksek hem serinletici besinler olduğu için dondurma, limonata, limonlu soda, ayran tarzı besinler çok fazla vücudumuzun düştüğü durumlarda yorgunluk veya halsizlik olduğu durumlarda bizi destekleyecek gıdalardandır.

Sıcak Havada Ne Yemek Yapmalıyım?

Çünkü hem limonata serinleticidir, içerisinde biraz şeker oranı var ve C vitamini içermektedir. Hem serinletecek hem de kişiye enerji verecektir.

Hastalar Sıcakta Ne Yemeli?

Sıvı besinlerin haricinde de belki aralarda birazcık kuru meyveleri koymak, kuru kayısı, badem, ceviz tarzında kuruyemişleri koymakta kişiye daha fazla enerji verdiği için şeker oranları biraz daha yüksek olduğu için kişiyi daha iyi toparlayacaktır.

Ara öğünlerde kayısı, ceviz, badem, fındık tarzı gıdalarla beslenmek artı kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir tarzı kuru yemişleri de koymak çok daha kişiyi enerjik yapacaktır.

Kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkları olan kişiler özellikle beslenmelerinde sıvı tüketimine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Gün içerisinde mutlaka kadınlar 2-2.5 litre su, erkeklerde 2.5-3 litre kadar su tüketimi birinci sıradadır. Onun haricinde kızartma, ağır, hamurlu tatlılar yerine ızgara et, tavuk, salata, zeytinyağlılar, yoğurt, süt tarzı besinleri ve kepekli ürünleri, daha çok posa içeren gıdaları tüketmeleri gerekir.

Mutlaka şeker hastalıklarında da şeker hastalığında en önemli şey azar azar sık sık beslenmektir kan şekerini ayarlayabilmek için. Çok sıcaklarda şeker hastalarının öğün sayısını azaltması çok tehlikelidir. Sıcakta olsa daha belki hafif besinler tüketilebilir. Fakat mutlaka üç ana öğün üç ara öğün şeklinde bu tür kronik hastalıkların diyet düzenlerini bozmaması gerekmektedir.

Sıcakların artmasıyla beraber çoğu kişide iştahsızlık başlıyor fakat tabii ki kendi gün içerisindeki faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için mutlaka yemek tüketmemiz gerekmektedir. İhtiyacımız olan besinleri vücudumuza almamız gerekiyor.

Daha yemekten kopup daha belki çok iştahsız olan kişilerde mesela kepekli sandwichler, kepekli tost tüketebilirler. Sabah yada akşam yemeği yemek istemeyen kişilerde karpuz peynir tarzı hem karbonhidrat hem protein içeren besinler tüketilebilirler.

Akşam yemeklerinde de kahvaltı tarzında besinler tercih edilebilir çok ağır besinler yerine ve mutlaka bu kişilerde az az sık sık beslenmeliler ki alacakları besini bir öğünde almaktansa belki üç öğüne değil belki sekiz öğüne kadarda bölünebilir, çok ağır olmayan besinleri kayısı, bol meyve, süt, yoğurt, zeytinyağlılar tarzı hafif çok fazla kişiyi doyurmayacak olan besinleri az az sık sık aldıklarında bir problem olmayacaktır.

Bu Yazılara da Bakın:

Tembeller İçin Zayıflama Yöntemi 4 Haftada 20 Kilo – Tembeller İçin Diyet

Kiraz Sapı Çayı ile Zayıflayanların Yorumları – Kullanıcı Yorumları

Karatay Diyeti ile 10 Kilo Verdim – Bir Aylık Liste

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın