Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Su Alkalisi Nasıl Yapılır? 

Su Alkalisi Nasıl Yapılır? 

Su alkalisi suyun pH değeri ile ilgili bir durumdur. Bir sıvının asidik ya da bazik olup olmadığını ifade etmek için kullanılan pH seviyesi 0 ile 14 arasında ölçülür. 0 ile 6,9 arasında ölçüler asit olarak değerlendirilirken, 7,1 ile 14 arası ölçüler bazik olarak ifade edilir.

Saf suyun pH seviyesi genellikle 7’dir. İçme sularında bu seviye 7,2 ile 7,4 arasında değişir. Alkali suyun pH seviyesi ise oldukça yüksektir, dolayısıyla baziktir.

Normal kaynaklardan çıkartılan suyun içerisine çeşitli maddelerin eklenmesi ile alkali su elde edilir. Bir suyun alkali olmasını sağlayan bazı önemli mineraller bulunur. Bunlar kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demirdir.

Su Alkalisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Su alkalisi doğal kaynaklardan çıkan suya çeşitli minerallerin eklenmesiyle oluşan bir sudur. Kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir gibi mineralleri içerisinde barındıran alkali su bununla birlikte negatif oksidasyon indirgeme potansiyeli de içerir. Bu potansiyel sayesinde su bağışıklık arttırıcı özelliğe sahip hale gelir.

Tavsiye edilen miktardan daha fazla tüketilen alkali su mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler yaratabilir. Günde en fazla 3 litre tüketilmesi önerilir. Bazı uzmanlar sabah, yemeklerden önce ve spordan sonra içilen alkali suyun faydalı olduğunu dile getirir. Yemeklerden önce içildiğinde sindirime katkı sağlayan alkali su çeşitli faydalara sahiptir.

Suyu alkali hale getirmek için deneyebileceğiniz ilk yöntem karbonat eklemektir. 11,5 pH değerine sahip olan karbonat suyu başarıyla alkalize eder. 4 litre suya yarım çay kaşığı karbonat eklemeniz yeterlidir.

Bir diğer yöntem ise limondur. Asidik olmasına rağmen tüketilmesiyle reaksiyona uğrayan ve vücutta alkali haline gelen limon suyun alkali olmasına yardımcıdır. 2 adet limonu dilimleyerek 4 litrelik suyun içerisine eklediğinizde alkali su elde edebilirsiniz.

Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Doğal kaynak suyunun içerisine eklenen mineraller ile oluşturulan su alkalisi çeşitli faydaları sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Kanıtlanmış kesin bir veri olmamasına rağmen faydalı olduğunu dile getiren pek çok uzman bulunuyor. Midedeki asidin nötrlediğine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğuna dair fikirler bulunuyor. Alkali suyun faydaları arasında;

  • Kilo almayı engelleyebilir,
  • Kandaki glikoz ve kolesterol seviyelerini kontrol altına alınabilir,
  • Mesane taşınan birikmesine engel olabilir,
  • Damarlardaki kanın direncinin artmasını sağlayabilir,
  • Banyoda kullanmak cilt hastalıkları konusunda olumlu etki yaratabilir,
  • Reflüye etkileyen hücrelerin etkisiz hale gelmesini sağlayabilir,
  • Geceleri daha rahat uyku uyumanız konusunda sizlere yardımcı olabilir,
  • Bazik su tüketimi kansere neden olabilecek tümörlerin yok olmasına dair etkili olabilir.

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın