Ana Sayfa - Yaptıranlar - Reiki Yaptıranların Yorumları – Çakraları Açın!

Reiki Yaptıranların Yorumları – Çakraları Açın!

Reiki yaptıranların yorumları arasında olumlu görüşler bulunduğu gibi, olumsuz görüşlere de rastlamak mümkün. Zira hiçbir tedavi veya meditasyon yöntemi herkeste mutlak şifayı garanti edemez.

Tüm uygulamaların etkileri kişiden kişiye değiştiği için, yorumları bu perspektiften değerlendirmeniz gerekir. Siz de reiki nedir ne değildir? Diye merak ediyor, hem uzmanların paylaştığı bilgileri hem deneyenlerin tecrübelerini öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ayrıca farklı işlemleri yaptıranlar hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz

Reiki Nedir?

Reiki Nedir
Reiki Nedir?

Özellikle Reiki, en kısa tanımı ile; ‘enerji akışı sayesinde gelen şifa’ olarak nitelendirilebilir. Evrensel enerjiyi verimli kullanma sanatı olan Reiki, fiziksel ve ruhsal aktivasyon sağlar.

Eller yardımı ile enerji vermeye dayanır. Uygulanan yöntem; rahatlama sağlayan, stresi azaltan, mevcut hastalıkların iyileşmesini destekleyen bir enerji terapisidir.

Reiki; Japon dilinde ‘evrensel’ mânâsına gelen ‘rei’ sözcüğüyle, ‘hayat’ anlamında kullanılan ‘ki’ sözcüğünden türetilmiştir. Eski zamanlardan bu yana dünyanın dört bir tarafında Reiki yöntemine benzer enerji terapi tekniklerinden faydalanılmaktadır. Bu nedenle Reiki’yi Japonların başlattığını söylemek doğru bir ifade olmayacaktır.

Reiki Nasıl Ortaya Çıktı?

Reiki yaptıranların yorumları konusuna başlarken, enerji şifası alanındaki terapilerin köklü bir geçmişi olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla Reiki’nin özü, binlerce yıl öncesine dayanmaktadır.

Fakat belli teknikler yardımıyla sistematik hâle getirilen Reiki, Dr. Mikao Usui adlı ünlü bir Tendai Budisti tarafından ortaya konulmuştur. 1865-1926 yılları arasında yaşamış olan bu zât, Reiki’nin prensiplerini oluşturarak günümüze kadar gelmesinde önemli rol oynamıştır. Bu alanda klinikler ve okullar açıp birçok kişiye eğitimler vermiştir. Bugün izinden gidilen meşhur Reiki üstadları onun eğitimlerinde yetişmiştir.

Bunun yanında Kafadan Hacamat Yaptıranların Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Reiki Neden Yapılır?

Reiki’nin temelinde şu düşünce mekanizması vardır:

 • ‘Hepimiz, evrensel bir yaşam enerjisi ağının içindeyiz. Bu enerji hem kişilerin etrafıyla, hem diğer insanlarla devamlı sirkülasyon hâlindedir. Her insan zaten yapısında belirli bir enerji ile doğmaktadır. Önemli olan bu enerjiyi inkişâf ettirebilmek ve onu doğru yönlendirmektir.’

Bu bağlamda Reiki amacı nedir? Sorusuna şöyle cevap verilebilir:

 • Reiki, yetersiz ve düşük yaşam enerjisinin artırılmasını, elde edilen enerjinin dengelenmesini ve korunmasını amaçlamaktadır.

Ayrıca Reiki’nin temel hedeflerinden bir diğeri ise, enerji dengesizliğine yol açabilecek problemleri engellemektir. Bu sayede Reiki, enerjinin amacına uygun bir şekilde kullanılmasını, ondan maksimum seviyede ve düzgün biçimde yararlanılmasını gaye edinir.’

Özetle Reiki enerji terapisi; duygusal olarak, zihnen, bedenen ve ruhen bir iyilik hâlini hedeflemektedir.

Reiki Faydaları Nelerdir?

Tamamen güvenli bir yöntem olan ve yan etkisi bulunmayan Reiki’nin faydaları şunlardır:

 • Kaygı, anksiyete ve stres gibi durumlarla mücadele etmeyi kolaylaştırmaktadır.
 • Enerji bariyerlerini aşmaktadır.
 • Toksinlerin atılmasına yardım etmektedir.
 • Ortamı negatif enerjiden temizlmektedir.
 • Kişilerin sevdiklerine uzaktan bağlanıp onlara desteğini ve sevgisini göndermesine olanak vermektedir.
 • Yaraların daha çabuk iyileşmesine yardım etmektedir.
 • Var olan hastalıklar için uygulanan tedavilerde destekleyici olarak görev yapmaktadır. Tedavilerin yol açtığı şikâyetleri hafifletmektedir.
 • Duygusal blokajları çözerek bastırılmış duyguların esaretinden kurtarmaktadır.
 • Kronik hastalıkların tedavi edilmesinde alternatif yöntem olarak kullanılabilmekteedir.
 • Çeşitli psikolojik problemlerin giderilmesinde etkilidir.
 • Huzursuzluğu, endişeleri ortadan kaldırmaktadır.
 • Ağrıları, yorgunluğu dindirir.
 • İç huzur ve sakinlik sağlamaktadır. Böylelikle yaşam kalitesini yükseltmektedir.
 • Vücudu gevşetip rahatlatarak sinir sistemi sağlığının korunmasında büyük rol üstlenmektedir.
 • Olumlu düşüncelere sevk etmektedir.
 • Her daim hazır ve elinizin altındadır. Son kullanma tarihi veya doz aşımı gibi sorunlar yoktur.
 • Reiki ile ne kendinize ne de başkasına zararınız dokunamaz. Yanlış bir şey yapma riskiniz yoktur. Bu; tatlı, yoğun, yumuşacık, ılımlı, sınırsız, koşulsuz, güvenli, güçlü, emniyetli ve şefkatli bir enerjidir.
 • Kötü alışkanlıklardan, zarar verici tutumlardan özgürleştirir.
 • Sanatsal üretkenliği artırır, ilham almaya yardımcıdır.
 • Düşünceleri doğru noktalara yönlendirmeye destek olur.
 • Dinçleştirir, yaşlanma etkilerini azaltır.
 • Bilinçaltından kaynaklı sorunları tedavi eden Reiki uygulaması çocukluk travmalarının etkilerinden kurtarmaktadır.
 • Kafa karışıklığı durumunda düşünceleri ve kararları netleştirmektedir.
 • Farkındalığı, sezgisel yetenekleri artırmaktadır.
 • Kalıcı huzura kavuşturmaktadır. Kin, öfke, nefret, pişmanlık ve benzeri duygulardan arındırmaktadır.
 • Daha enerjik, hayat dolu, canlı ve hareketli olmaya imkân tanımaktadır.
 • Bağımlılıklardan kurtulmayı kolaylaştırmaktadır.
 • Uykusuzluk sorunu ile baş etmede Reiki’nin faydası büyüktür.
 • Bütün sporlar, yoga, meditasyon teknikleri, Qi Gong ve Tai Chi gibi enerji  sistemleriyle ve sanatlarla birlikte güvenle uygulanabilmektedir.

Reiki Nelere İyi Gelir?

Bazı faydalarını aktardıktan sonra, Reiki hangi durumlarda uygulanır? Sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz:

 1. İsteksizlik,
 2. Uyku problemleri,
 3. Tükenmişlik,
 4. İştahsızlık,
 5. Kararsızlık,
 6. Hayır diyememe,
 7. Özgüven eksikliği,
 8. Korkular: Yalnız kalma, değişim, sevilmeme, dışlanma, ölüm, yetersizlik, başarısızlık, hasta olma, reddedilme, hata yapma korkuları vb,
 9. Kronik yorgunluk,
 10. Depresyon,
 11. Fobiler,
 12. Psikolojik rahatsızıklar,
 13. Para ve iş ile ilgili sorunlar,
 14. Sosyal çevre, arkadaşlık, partner, aile problemleri,
 15. Öfke kontrol sorunu,
 16. Alkol bağımlılığı,
 17. Epilepsi,
 18. Bipolar bozukluk,
 19. Şizofreni vs.

Bunun yanında Kolonoskopi Yaptıranların Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Reiki Yaptıranların Yorumları Neler?

Reiki Yaptıranların Yorumları
Reiki Yaptıranların Yorumları

Genel bilgi verdikten sonra, şimdi de Reiki yaptıranlar yorumları ile neler anlatıyor? Buna bakalım istiyoruz. Acaba onlar yukarıdaki faydaları görmüşler mi?

Yorumları okuduktan sonra Reiki terapisine karşı ilginiz ve merakınız artarsa, daha fazla bilgiyi yazımızın sonraki alt başlıklarında bulabilirsiniz. Önce yorumları paylaşmak istedik ki, içeriğimizin devamındaki somut ve objektif bilgileri farklı perspektiflerden değerlendirebilesiniz.

 1. Reiki eğitimi gördüm. 3 seviyeden oluşuyor ve her seviyenin arasında 21 gün bırakılıyor. Her gün pratik yapmanız gerekiyor. Uyumlama öncesi ve arınma süreci boyunca işlenmiş gıdalar, sigara ve alkol tüketmiyorsunuz. Ben arkadaşlarımın gazına gelerek arınma kurallarını çiğnemiştim. 1 hafta –deyim yerindeyse- kutuplarım yer değiştirdi, dünyam tersine döndü.
 2. İki sene önce Reiki enerjisiyle tanıştım. O günden beri bambaşka bir insanım. Kendimi bulma yolunda önümü aydınlatan ışık Reiki oldu. Başlangıçta hiç inanmıyordum. Evet, yapıyordum ama ‘kesin iyi gelmeyecek.’ Diyordum. Her seferinde iyi hissettiriyordu.
 3. Reiki evrenin enerjisiyle tanışmanızı sağlayan; sizi doğayla, insanlarla, evrenle bir bütün hâline getiren bir yöntem. Hiçbir hastalığınız olmasa bile rûhânî olarak gelişmeyi, tekâmül etmeyi istiyorsanız çözümü kesinlikle Reiki’de bulacaksınız.
 4. Reiki’nin kesin çizgileri, kaideleri, kuralları yoktur. O, nereye gideceğini bilir ve orayı iyileştirir. Tek bir kişinin faydasına değil, bütün insanların menfaatine çalışır.
 5. Pek çok farklı enerji sistemini denemiş biri olarak aradığımı Reiki’de buldum. Reiki ile hayatı değişenler arasında ben de varım. Korkmayın, çok kolay. Hayatınız boyunca yanınızda olmasına izin verin ve değişime siz de tanık olun!
 6. Şişli Etfal’de kanser hastalarına Reiki uygulanıyor. Benim de yakın bir arkadaşım 7 yıldır bu işi yapıyor. Fakat unutmayın ki Reiki modern tıbbın alternatifi değil, ona destek yalnızca. Ben de el alanlardan biriyim.

Reiki Yaptıran Kişilerin Yorumları Neler Başka?

Bunlar da Reiki yaptıranların olumsuz yorumlarından bazıları:

 • Reiki tam bir para tuzağı arkadaşlar. Yolunmak istiyorsanız yaptırın. Deneyip görmüş biri olarak söylüyorum, burada tecrübe konuşuyor.
 • İnanmayın şöyle şeylere ya. Bence Reiki, sosyoekonomik durumu iyi olmasına rağmen psikolojik bakımdan dengesiz kişilerin kurban veya dolandırıcı olmak için başvurdukları bir yöntem. Mutluluk arayışını boşa çıkaran, çölde serap misali bir şey. Benim için tam bir zaman kaybı oldu.
 • Reiki ustası uzaktan uyumlama gönderiyormuş da bilmem ne. Çok saçma buluyorum. Denemek amaçlı birkaç seansa katıldım ve gram etkisi olmadı.
 • Reiki meiki bu tarz saçma sapan yönemlerden şifa beklemeyin. İnanıyorsanız açın Kur’an-ı Kerim okuyun. Allah’a yalvarın. Tavsiyem, uzak durun. Sonra çok pişman olursunuz. Düzelmeniz de kolay olmayabilir.

Reiki Yaptıranların Yorumları Kızlar Soruyor

Aslında rasyonel bir kişiliğe sahibim. Çevremdekiler ‘elinin enerjisi güzel’ derlerdi. Beni gaza getiren bu oldu. 1. Seviye uyumlama aldım. Şimdi enerji veriyor ve çok güzel tepkiler alıyorum.

Reiki birinci seviye eğitimi aldım. Diğer iki seviyeyi almadım. Çünkü ilk seviye eğitimiyle kendinize, başkalarına enerji göndermeyi öğreniyorsunuz zaten. Diğerlerine gerek görmedim.

Yaklaşık 5 yıldır Reiki uygulayıcılığı yapıyorum. Basit kesikler ve yanıklardan kansere, yüksek tansiyondan soğuk algınlığına kadar pek çok şey için kullanabiliyoruz bu yöntemi. Hatta genetik hastalıklarda bile. Akut rahatsızlıklara yönelik Reiki uygulamaları daha hızlı sonuç veriyor, kronik hastalıklarda etkisini görmek uzun sürebiliyor.

Reiki denilen şey evrenin yaşam enerjisi. Dolayısıyla herhangi bir zararı yok. ‘Ben enerji ile şu adama zarar vereyim.’ Diye düşünüp kötü niyetle yapsanız, hiçbir zarar veremezsiniz meselâ. İsterseniz 3. Seviye Reiki uzmanı olun, fark etmez.

Reiki seansında rahatlama, gevşeme hissediyorsunuz. Hastalıkta gerileme, ağrıların azalması gibi etkileri de kısa zamanda kendini gösteriyor.

Herhangi bir sorunum yok ama kendime düzenli olarak Reiki uyguluyorum. Her yerde, günün her saati yapılabiliyor. Toplantıda, ofiste, trafikte yaşadığınız gerginlikleri bile Reiki ile yok edebilirsiniz en basitinden.

Reiki İlkeleri Nelerdir?

Bir önceki bölümde, bu terapi yönteminden istifâde etmiş kişilerin tecrübelerine şahit oldunuz. Böylece aklınızda Reiki’ye ilişkin daha net imgeler oluştuğu kanaatindeyiz.

Nesnel bilgiler ile teorik anlamda pek çok şey öğrenebilirsiniz. Fakat bizzat deneyimlemiş olanların yaşadıklarını dinlemek ve onların tavsiyelerine kulak vermek, bazen pek çok bilginin yerini tutabilir. İşte Yaptıranlar kategorimizdeki yazılarda yorumlara geniş yer ayırmamızın nedeni budur. Reiki ilkeleri ve prensipleri şu cümlede toplanmıştır:

‘Bütün canlılarla uyum içerisinde yaşam sürmeyi teşvik etmek…’

Bu kapsamda Reiki; herhangi bir doğmaya, öğretiye veya dîne bağlı olmadan varlık gösterir.

Reiki Prensipleri Nelerdir?

Dr. Mikao Usui, şu 5 hususu Reiki’nin prensipleri olarak kabul etmektedir:

 • Bugün her canlıya nazik olacağım.
 • Bugün işlerimi dürüstçe yapacağım.
 • Bugün minnet duyacağım.
 • Yalnızca bugün endişelenmeyi bırakacağım.
 • Sadece bugün öfkeden vazgeçeceğim.

Bunun yanında Kemik İliği Biyopsisi Yaptıranların Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Reiki Nasıl Yapılır?

Aslında, Reiki nasıl uygulanır? Sorusunun cevabı yalnız belirli ortamlarda tatbik edilmez. Huzurlu, sessiz-sakin her yer, bu terapi seanslarının gerçekleştirilmesine uygundur. Seanslar sırasında –hastanın isteğine bağlı olarak- müziklerden de faydalanılabilir.

Reiki’nin sırrı vücudun enerji akışı sağlayan çeşitli noktalarında ve bunlara uygun el şekillerinde gizlidir. Terapiyi uygulayan kişi, ellerini vücutta bulunan 20 farklı bölgenin üzerine hafifçe yerleştirir. Böylece enerji transferi gerçekleşir.

O bölgelerden bazıları şunlardır:

 • Kollar,
 • Baş,
 • Ayaklar,
 • Kalp,
 • Kürek kemiği vb.

İşte bunlara ‘çakra noktaları’ denir. Uygulayıcı, avuçlarını yavaşça bu kısımlara koyarak kişinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi kademeli olarak aktarır.

Reiki sadece ellerin teması ile enerji aktarımı şeklinde değil, uzaktan uyumlama yoluyla da yapılabilmektedir. Kişi; uzaktaki bir bitkiye, hayvana, insana enerji göndererek bu uygulamayı gerçekleştirebilir.

Reiki Sembolleri Nelerdir?

3 tane olup şu şekildedir:

 1. Cho Ku: Güç sembolüdür. Negatif enerjiyi yok etmek, reiki akisini kuvvetlendirmek, özgüveni artırmak, aciyi dindirmek, kaybedilen bir şeyi bulmak için kullanılmaktadır.
 2. Sei He Ki: Ruhsal ve duygusal uyumu, iyileşmeyi simgelemektedir. Mânevî zorlukların üstesinden gelmek, travmaları aşmak, aşk acısından kurtulmak, korkuları yenmek için bu sembole başvurulur. Hafızayı da güçlendirmektedir.
 3. Hon Sha Ze Sho Nen: Bu ise uzaktan iyileştirmeyi temsil eder. El teması olmadan da kullanılabilmektedir. Geçmişe veya geleceğe enerji yollamak, çocukluk travmalarını iyileştirebilmek gibi amaçlarla bu sembolden faydalanılmaktadır.

Reiki Ağrılı mı?

İşlem sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmezsiniz. Fakat enerji akışı meydana gelirken karıncalanma hissi duyabilirsiniz. Bu normaldir, hatta olması gereken bir şeydir.

Uygulayıcı, akış hissi geçene kadar aynı bölgede sabit kalır. Bu his kaybolduktan sonra farklı bir bölgeye geçerek terapiyi sürdürür. Hastanın sorunlu bölgeleri neresi ise, tedavi o bölgelerde yoğunlaştırılmaktadır.

Herkes Reiki Yaptırabilir mi?

Evet. Reiki yapanlar bunu söylüyor. İstisnasız herkesin Reiki eğitimi alıp kendi kendine veya bir uygulayıcı eşliğinde bu yöntemden istifâde etmesi mümkündür.

Kişinin kaç yaşında olduğu, psikolojik veya bedensel rahatsızlıkları, hangi tıbbî tedavileri görmeye devam ettiği önemli değildir. Hamilelik, âdet döneminde olmak ve benzeri durumlar da Reiki terapisine engel teşkil etmez.

Reiki Nasıl Öğrenilir?

Bu hususta daha fazla bilgi için aşağıdaki kitapları öneririz:

 1. Düşünce Gücüyle Tedavi     – Louise Hay,
 2. Enerjilerle Pratik Şifa – Donna Eden,
 3. Reiki for a New Millenium     – William Rand,
 4. Işığın Elleri – Barbara Ann Brennan,
 5. Tüm Yönleriyle Reiki   – Frank Arjava Petter, Walter Lübeck, William Lee Rand.

Reiki Yaptıranların Yorumları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sözlüklerde, forumlarda ve başka platformlarda Reiki yaptıranların yorumları ile ilgili araştırma yaparken gördük ki, bu terapiye ilgi çok yoğun. Denemeyi düşünenlerin en çok merak ettiği şeylerden bazılarını aşağıda sıraladık:

Son olarak Reiki Yaptıranların Yorumları ile alakalı bilgilendirici bir video ile karşınızdayız:

YouTube video

Yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler adresine giderek ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın