Ana Sayfa - Kullananlar - Reçetesiz Ağrı Kesici İçmenin, Almanın Tehlikeleri Nelerdir?

Reçetesiz Ağrı Kesici İçmenin, Almanın Tehlikeleri Nelerdir?

İlk yardım kutunuza veya tıbb kabinine bakarsanız, en az bir kutu tipi (OTC) ağrı kesici içeriyor olması muhtemeldir. Sonuçta, onlar ağrı giderme için en hızlı yol, değil mi? Fakat bunlar en iyi çözüm midir? Peki, reçetesiz ağrı kesici içmenin, almanın tehlikeleri nelerdir?

En sık kullanılan OTC ağrı kesiciler, ağrıyı azaltmak veya ateş düşürmek için kullanılan bir analjezik olan asetaminofendir .

Çoğu gibi, baş ağrısı ya da bel ağrısı olduğunda bunları almak konusunda iki kere düşünmeyebilirsiniz. Bu ilaçlar hızlı bir rahatlama sağladığı ve bu kadar çok insan tarafından kullanıldığı için bu ilaçların tamamen güvenli olduğunu düşünebilirsiniz.

Ancak gerçekte, bu ağrı kesiciler birçok tehlikeli ve yan etkiye sahiptir.

Bu yan etki riski günlük bu ilaçları alabilir kişilerde daha yüksek ve uzun bir süre için ve ayrıca reçeteli ilaçlar, özellikle ağrı kesici almak isteyenler için.

Hamile olan veya gebe kalmaya çalışan kadınlar, öncelikle bir doktora danışmadan OTC ağrı kesiciler dahil herhangi bir ilaç kullanmamalıdır.

Reçetesiz ağrı kesici İçmenin tehlikeleri.

Reçetesiz ağrı kesici İçmenin tehlikeleri

1. Böbrek Hastalığı

Pek çok çalışma NSAID’lerin aşırı böbrek problemleriyle ilişkilendirildi .

Devam eden sıkça ağrı kesici kullanımı ile bazı insanlar böbrek yetmezliği çekebilir. Bununla birlikte, bu, diyabet veya yüksek tansiyon gibi birlikte varolan diğer risk faktörlerine sahip insanlarda daha sık görülür.

PLOS ONE’de yayınlanan 2015 çalışması, kronik böbrek hastalığının riskinin bireysel NSAİ’lere göre değişmekte olduğunu bildiriyor. Akut böbrek hasarı ile subklinik kronik böbrek hastalığını hızlandıracak ketorolak ve oksikams, özellikle meloksikam ve piroksikam için uzun süre maruz kalma riski artmıştır.

Hipertansiyon’da yayınlanan bir diğer 2015 çalışması, NSAID kullanımının hipertansiyon hastalarında artmış kronik böbrek yetmezliği riski ile ilişkili olduğunu destekleyici kanıtlar sunmaktadır. Çalışma, özellikle hipertansiyonlu hastalarda NSAID kullanımının etkilerini yakından takip etmenin önemini vurguladı.

2. Antidepressanlara Müdahale Eder

NSAID’ler, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) olarak bilinen bazı antidepresanların etkinliğini azaltabilir.

Araştırmalara göre, bilim insanları, NSAİİ’lerin SSRI’ların etkinliğini önemli ölçüde düşürdüklerini bulmuşlardır. Bu, eğer NSAİİ’leri ve SSRI antidepresanlarını bir araya getirirseniz, tedavi etmek için reçete edilen ilaçları aldıktan sonra bile, depresyona maruz kalmaya devam etme ihtimaliniz yüzde 10’dur.

Ayrıca, antidepresan alırken ağrı kesicileri kullanmak tehlikeli olabilir.

BMJ’de yayınlanan 2015 çalışmasında, antidepresanların ve Ağrı kesicilerin kombine kullanımının, başlangıçtaki kombinasyondan sonraki 30 gün içinde intrakranyal kanama riski ile ilişkili olduğu bulundu. İntrakranyal kanama, kalıcı beyin hasarına veya ölüme neden olabilen, kafatası altındaki kanamaya atıfta bulunur.

3. Kan Sulandırıcı Etkisi

İbuprofen, naproksen ve aspirin, hafif bir kanlanma etkisine sahiptir. Bu, çoğu insan için bir soruna neden olmaz, ancak zaten kan sulandırıcı ilaç kullananlar için bir sorun olabilir. Kasıtsız olarak kanın aşırı inceltilmesi aşırı kanama riski doğurabilir.

JAMA Dahili Tıp’da yayınlanan 2014 raporunda kombine antikoagülan ve aspirin tedavisinin akut venöz tromboemboli hastalarında kanama riskini artırdığı bulundu. Ağrı kesiciler ve antikoagülan ilaçların kombinasyonu kanama riskini artırabilir, ki bu genellikle küçüktür, reçetesiz ağrı kesici almanın tehlikeleri olarak ağrı kesici kullanım arttıkça ani ölümle sonuçlanacak kadar ciddi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın