Ana Sayfa - Beslenme - Avokado Faydaları Neler?

Avokado Faydaları Neler?

Besin değerleri bakımından yüksek olması ve aynı zamanda kendisine özgü tadı ile birlikte Avokado son zamanların en çok rağbet gören meyveleri arasında yer almaktadır. Sağlıklı meyve tüketmek isteyenler için iyi bir olanak yaratan avokado ile birlikte sağlığınız için büyük yararlar elde edeceğiniz gibi aynı zamanda avokadodan üretilmiş farklı içeriklerle de başta cilt sağlığınız olmak üzere büyük yarar elde edebilirsiniz.

Avokado Nedir?

Avokado anavatan olarak Meksika’da yetişen ve defnegiller familyasına ait olan bir ağaçtır. Bu ağacın meyvesi de aynı isimle anılmaktadır ve bazı bölgelerde timsah armudu olarak da bilinmektedir. Avokado yapı olarak küre biçiminde, oval, elips ya da armut yapısında olabilmektedir. İç kısmı krem sarısı ya da beyaz renkte olup dış kısmı ise yeşil ve açık sarı tonlarında yer almaktadır.

Avokado çok besleyici bir meyve olduğu için günümüzde Akdeniz iklimine sahip olan bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. 20 metreye kadar uzayan ağaca sahiptir ve çiçekleri de çok fazla göze çarpmayan, küçük yapıdaki çiçeklerdir. Donsuz ve az rüzgâr gerektiren iklimleri sevmektedir. Avokado için bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta klimakterik bir meyve olmasıdır yani muz gibi ağaçtan koparıldıktan sonra olgunlaşma göstermesidir.

Avokado Faydaları Neler?

Özellikle avokado faydaları bakımından son derece besleyici olması ile öne çıkar. Enerji değeri yüksek bir meyve olan avokado aynı zamanda yağ ve protein bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir ve avokado yağı çeşitli kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda avokado maskesi de yüzdeki kırışıklıkların ve çatlakların giderilmesi için yararlı olmaktadır.

İçeriğinde bulunan A ve E vitaminleri açısından besleyici özellikler gösteren avokado bu bakımdan doğrudan tüketildiği gibi aynı zamanda avokado salatası gibi çeşitli tariflere de konu olmaktadır. Avokado tarifleri meyvenin besleyici özelliklerinin çok olmasından dolayı çok çeşitlidir ve başta salatalar olmak üzere diyet yapanların da gözde meyvesi olarak tost gibi farklı alternatiflerde de kullanılabilmektedir. Her açıdan yararlı olan avokado düzenli tüketimde bağışıklık sisteminin güçlenmesine de neden olur.

Sık Sorulan Sorular

Avokado nasıl tüketilmeli?

Avokado tek başına tüketilebileceği gibi salatanın içine katılarak veya tost yapılarak tüketilebilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın