Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Ramazanda Nefes Kokusu Nasıl Geçer?

Ramazanda Nefes Kokusu Nasıl Geçer?

Ramazanda nefes kokusu problemi birçok insanı rahatsız eden bir nitelik taşıyor. Ne kadar normal bir durum olarak görünse de kişiler bu sorunun geçmesi için çözüm yolları arıyor. Eğer Ramazan ayında yaşadığınız nefes kokusu probleminden şikayetçiyseniz birtakım yöntemler ile bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Ramazanda Nefes Kokusu Neden Olur?

Ramazan ayında oruç tutulduğu ve uzun süre aç ve susuz kalındığı için kişilerde istenmeyen ağız kokuları meydana gelebilir. Aynı zamanda oruçluyken genel olarak kişiler dişlerini fırçalamadıkları için de bu koku oluşur. Uzun süreli açlık sonucunda mide asidi miktarının artması sebebiyle nefes kokusu ile karşı karşıya kalmanız son derece normal. Aynı zamanda iftarda ya da sahurda soğan ve sarımsak besinlerini sıklıkla tüketen kişilerde de oruçluyken nefes kokması büyük ölçüde görülür.

Ramazanda nefes kokusu yaşamamak için yenilen besinlere dikkat etmekte fayda var. Bu sorunu yaşamamak için sahur ve iftarda beyaz peynir yemeyi tercih edebilirsiniz. Oruç tuttuğunuzda uzun süre susuz kaldığınız için yaşanılan ağız kuruluğu da nefesin kokma nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.

Ramazanda Nefes Kokusunun Geçmesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer ramazan ayında nefes kokusu yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken çeşitli yöntemler mevcut. Bunun için mutlaka orucunuzu açtıktan ve yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamalısınız. Sonrasında sahur vakti geldiğinde de sahurdan sonra dişlerinizi fırçalamakta büyük fayda var. Aynı zamanda dilinizi de temizleyebilir ve diş ipi kullanarak yemek artıklarından detaylı bir şekilde arınabilirsiniz.

Ramazanda nefes kokusu genel olarak kişilerin yaptığı ağız bakımı sonucunda geçmektedir. Bu noktada çeşitli ağız bakım suları kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kişiler iftar ve sahurda tükettikleri yiyeceklerin ağır olmamasına da dikkat etmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Oruçluyken Nefesin Kokması Normal Mi?

Oruçluyken kişiler uzun süre aç ve susuz kaldığı için nefeste koku problemi oluşması son derece normaldir. Bu durum kişilerin oruçlu olmadığı zamanlarda yaptıkları ağız bakımı ile sonlanabilir.

Tuzlu Su Nefes Kokusunu Giderir Mi?

İftar ve sahur arasındaki zaman diliminde tuzlu su ile gargara yapmak oruçluyken yaşadığınız nefes kokusunu büyük ölçüde azaltır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın