Ana Sayfa » Hayatın İçinden » Detoks nedir? Detoks nasıl uygulanır? Detoks suyu

Detoks nedir? Detoks nasıl uygulanır? Detoks suyu

Detoks, tüm vücudumuzun toksinlerden arınması, tamamen temizlenmesi ve yenilenmesi olarak bilinir. Toksinler vücudumuz için olumsuz bir şeydir. Vücudumuzda biriktikçe birçok hastalığa davetiye çıkarırlar. Detoks günümüzde oldukça popüler bir şey haline geldi. Etrafınızda mutlaka spor yaparken sebze – meyve suları tüketen kişiler vardır.

Fakat şöyle bir dipnot geçmemizde fayda var: Asla kendi kendinize detoks uygulamaya kalkışmayın. Mutlaka uzman birinden yardım alın. Çünkü sanılanın aksine detoks sağlığımız açısından ciddi bir şeydir ve bir uzmandan yardım almadan kendi kafamıza göre detoks uyguladığımızda can sıkıcı durumlarla karşılaşabiliriz.

Birçok sağlıklı beslenme uzmanı danışanlarını diyet programına başlatmadan önce danışanlarına detoks programı hazırlayıp uygulatmaktadır. Bunda amaçlanan ise danışanın beslenme alışkanlığının daha iyi bir duruma getirilmesidir.

Sağlıklı bir detoksun içinde muhakkak protein içeren besin bulunmalıdır. Turpgiller de detoks için oldukça önemlidir. B vitaminini de içermelidir. Ve asla ama asla su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Antioksidan da oldukça önemlidir. Antioksidan içeren besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yaptığınız detoks suyundan  yüksek bir şekilde verim almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birtakım önemli unsurlar var.

  • Reçetesiz ilaçları katiyen kullanmamalısınız.
  • Kötü alışkanlıklarınızdan (sigara içmek , alkol kullanmak gibi) uzak durmalısınız.
  • Şeker kullanımını bırakmalısınız. Tatlandırıcıdan da uzak durmalısınız.
  • Kafeine veda etmelisiniz.

Detoks süresinde vücut birtakım reaksiyonlar gösterebilir. Özellikle tahıl ürünlerine, glutene, soyalı besinlere karşı alerjik reaksiyonların gelişme ihtimali vardır.

Detoksu dinlenme fırsatınız olan bir zamanda yapın. Vücudunuzdan toksinleri atıyor olduğunuz için bir süreliğine halsiz düşebilirsiniz. Bu sürenin uzaması durumunda kesinlikle bir doktora görünün.

Detoks sürecinde bir diğer önemli durum ise terlemektir. Düzenli terleyerek de vücuttaki toksinleri atmış olursunuz. Düzenli bir şekilde terlemek için egzersiz yapabilir ya da saunaya gidebilirsiniz.

Ve detoks uygulama süreci ile alakalı en önemli nokta: detoks programınızda 1 haftayı asla aşmamalısınız! Detoks uygulamasını yaşam biçimi haline getirmek sağlığınız açısından tamamen yanlış bir davranış olacaktır. Can sıkıcı durumlara sebep olmamak için detoks süresini uzatmamalısınız.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde ve özellikle kullananlar, yaptıranlar, hastalıklar ve sendromlar alakalı tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağmaktır.
Yorum yapın

2