Ana Sayfa - Genel Sağlık - Dişimi Fırçaladıktan Sonra Ağzım Kokuyor, ne Yapmalıyım?

Dişimi Fırçaladıktan Sonra Ağzım Kokuyor, ne Yapmalıyım?

Hemen hemen herkes hayatının bir noktasında ağız kokusuyla uğraşır. Ve bazı durumlarda, ağız kokusu iyi diş hijyeni ile bile devam edebilir.

Bu makale, dişlerinizi fırçaladıktan sonra bile kalıcı ağız kokusunun bazı olası nedenlerinin yanı sıra çeşitli tedavi seçeneklerini keşfedecektir.

Ağız kokusunun birçok potansiyel nedeni vardır. Vakaların yaklaşık yüzde 80 ila 85’inde, altta yatan neden ağızdan kaynaklanmaktadır. Geri kalan zamanlarda, sorunun kökeninde ağzınızın dışındaki faktörler olabilir.

Neden Diş Fırçaladıktan Sonra Ağız Kokar

Dişlerinizi fırçalarken, dişlerinize veya diş etlerinize yapışabilecek çürüyen yiyecek parçacıklarında bakteri birikmesini önlersiniz. Bu bakteriler, özellikle fırçalanmazlarsa, ağız kokusuna neden olabilecek kükürt bileşikleri üretirler.

Ancak dişlerinizi fırçalamak her zaman ağız kokusunu gidermez. Altta yatan neden ağzınızda değilse veya ağız kuruluğu ile ilgiliyse, fırçalamak ondan kurtulamayabilir.

Dişlerinizi iyice fırçaladıktan sonra bile ağız kokusunun kalıcı olmasının bazı nedenlerine bakalım.

Diş Boşluklar ve Diş Eti Hastalığı

Ağız kokusuna neden olan bakteriler dişlerinizdeki boşluklarda saklanabilir. Bu, dişlerinizi fırçalarken bakterilerden kurtulmanızı zorlaştırır çünkü ulaşamadığınız yerlerde gizlidir.

Benzer şekilde, bu bakteriler diş eti hastalığının neden olduğu derin ceplerde saklanabilir.

Kuru Ağız

Tükürüğünüz ağzınızda birçok rol oynar. Ağzınızdaki yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olur ve ayrıca çiğnemenize, yutmanıza ve konuşmanıza yardımcı olur.

Ek olarak, ağzınızdaki bakterileri yönetilebilir bir seviyede tutar, yiyecek parçacıklarını ağzınızdan temizler ve ağzınızın sulu kalmasını sağlar.

Tükürük bezleriniz yeterince tükürük üretmediğinde ağız kuruluğuna neden olabilir. Ağız kuruluğu, dişlerinizde daha fazla bakteri birikmesine neden olabilir. Bu, ağız kokusuna neden olabilir ve ayrıca diş çürüğü ve diş eti hastalığı riskinizi artırır.

Birçok ilaç türü, tütün kullanımı ve alkol kullanımı ağız kuruluğunun artmasına neden olabilir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)

GERD veya kronik asit reflü, mide içeriğinizin yemek borunuza geri akmasına neden olan bir sindirim bozukluğudur.

Sindirilmemiş yiyeceklerin ve mide asidinin yetersizliği, ağız kokusuna neden olabilir. GERD ayrıca mide ekşimesine ve ağzınızda ekşi veya acı bir tada neden olabilir.

Temel sağlık koşulları

Altta yatan bir dizi sağlık durumu ağız kokusuna neden olabilir. Bunun nedeni, kan dolaşımınızdaki kimyasal değişikliklerden veya vücudunuzdaki bakteri seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Ağız kokusuna neden olabilecek bazı sağlık koşulları şunları içerir:

Belirli yiyecekler

Soğan ve sarımsak gibi bazı yiyecekler, dişlerinizi fırçaladıktan sonra bile nefesimizde kalabilir.

Örneğin sarımsak nefesinin geçmesi bir gün veya daha uzun sürebilir. Sarımsak midenize ulaştığında, yağlar kan dolaşımınıza geçerek akciğerlerinize ve nefesinize girerler.

2016 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, çiğ elma, çiğ marul ve nane yapraklarının sarımsak kokusunu giderebildiğini buldular.

Geniz akıntısı

Geniz akıntısı (burnunuzun arkasından boğazınıza damlayan mukus) da ağız kokusuna katkıda bulunabilir. Mukus bakterileri çekebilir ve bu da nefesinizin kötü kokmasına neden olan bir koku yaratabilir.

Sinüs enfeksiyonları, soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısı, geniz akıntısının birçok olası nedeninden sadece birkaçıdır.

Sigara içmek

Sigara içmek, tütün dumanının nefesimizde kalmasına neden olarak nefessiz kalmanıza neden olabilir. Ayrıca ağzınızı kurutabilir ve diş eti hastalığına yakalanma riskinizi artırabilir. Hem ağız kuruluğu hem de diş eti hastalığı ağız kokusuna katkıda bulunabilir.

Çoğu zaman ağız kokusunu evde diş hijyeninizi iyileştirerek tedavi edebilirsiniz. Amerikan Dişhekimleri Birliği şunları önermektedir:

  • florürlü diş macunu ile dişlerinizi günde iki kez fırçalamak
  • diş ipi veya diş ipi ile günlük dişlerinizin arasını temizlemek
  • sağlıklı bir diyet yemek ve şekerli içecekleri ve atıştırmalıkları sınırlamak
  • Kontroller ve tedaviler için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmek
  • dilini fırçalamak veya kazımak

Ağız hijyeninize ek olarak, ağız kokusunun tedavisine yardımcı olabilecek birkaç başka ev ilaçları vardır. Her birine daha ayrıntılı bakalım.

Kabartma tozu ile durulayın

2017’de yapılan bir araştırma, kabartma tozu ile durulamanın klorheksidin ve alkollü gargaralara ucuz bir alternatif olduğunu buldu.

Karbonatla durulamak için 2 çay kaşığı karbonatı 1 bardak ılık suyla karıştırın. Karışımı tükürmeden önce yaklaşık 30 saniye ağzınızda çalkalayın.

Daha fazla su iç

Ağız kokunuzun altında yatan neden ağız kuruluğu ise, her gün ne kadar su içtiğinizi artırmak, ağzınızın daha fazla yağlanmasına yardımcı olabilir.

Daha fazla tükürük salgılanmasını teşvik etmek için şekersiz sakız çiğnemeyi de deneyebilirsiniz.

Ananas suyu

Pek çok insan ananas suyu içmenin ağız kokusunu kontrol etmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor. Ya bir bardak yüzde 100 ananas suyu içmeyi ya da bir dilim ananas çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

Rezene tohumu

Rezene tohumları eski çağlardan beri nefesi tazelemek için kullanılmıştır. Nefesini tazelemek için yemekten sonra bir çay kaşığı tohum yemeyi dene.

İyi ağız hijyeni alışkanlıklarına rağmen ağız kokusu devam ederse, diş hekimine gitmen iyi olur. Diş hekiminiz, ağız kokusuna katkıda bulunabilecek diş eti hastalığı veya ağız kuruluğu belirtilerini belirlemenize yardımcı olabilir.

En iyi tedavi seçeneği, altta yatan nedene bağlı olacaktır. Örneğin dişeti hastalığınız varsa diş hekiminiz size derin bir temizlik verebilir. GERD altta yatan nedense, diyetinizde değişiklik yapmak ve reçetesiz satılan ilaçlar almak yardımcı olabilir.

İyi bir diş hijyeni uygulasanız bile, yine de ağız kokusu gelişebilir.

Ağız kokusunun birçok potansiyel nedeni vardır. Çoğu zaman neden ağzınızdan kaynaklanır. Ancak asit reflü veya belirli sağlık koşullarında olduğu gibi bazı durumlarda, ağız kokusunun nedeni vücudunuzun farklı bir bölümünden kaynaklanabilir.

Zaten iyi bir diş hijyeni uyguluyorsanız, ancak fırçaladıktan sonra hala nefessiz kalıyorsa, diş hekiminizle konuşmayı düşünün. Temel nedeni bulmanıza yardımcı olabilir ve en iyi tedavi seçeneğini önerebilirler.

BU YAZILARA DA BAKIN:

Dilimi dişime değdirince ağrıyor, ne yapmalıyım?

Yağlı Saç Derisi Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın