Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Okaliptüs Yağı Hamilelikte Kullanılır mı?

Okaliptüs Yağı Hamilelikte Kullanılır mı?

Okaliptüs Yağı; Soğuk algınlığı için dekonjestanlar ve öksürük şurupları, baş ağrıları için ibuprofen gibi birçok yaygın reçetesiz ilaçlar hamilelik sırasında kullanılmamaktadır.

Bu nedenle birçok insan için hamileyken daha doğal bir şey kullanma fikri -okaliptüs yağı gibi- çekici olabilir. Bu özellikle doğrudur çünkü hamilelik baş ağrısı, hormonal akne veya burun tıkanıklığı gibi yan etkilere sahip olabilir. Bazı araştırmalar, okaliptüsün sinüzitli kişilerde tıkanıklığı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürmüştür. Ve cilde uygulamadan önce güvenli bir şekilde seyreltmek için bir taşıyıcı yağla (hint veya hindistancevizi gibi) topikal olarak kullanıldığında, okaliptüs akne salgınlarını yönetmeye yardımcı olabilir.

İlaç yerine homeopatik ilaçları tercih edenler için esansiyel yağlar, hamileliğin rahatsızlıklarını hafifletmek için popüler bir seçimdir. Peki okaliptüs gibi uçucu yağlar hamileyken kullanılır mı?

Okaliptüs Yağı Gebeyken Kullanılır mı?

Hamilelerde uçucu yağların ve özellikle okaliptüsün kullanımını araştıran çok sayıda çalışma olmasa da, uygun önlemlerle kullanıldığında okaliptüsün hamilelik sırasında nispeten güvenli kabul edildiğini biliyoruz. Ancak yine, hem sizin hem de bebeğiniz için olası herhangi bir riski en aza indirmek için bazı yönergelere uyulmalıdır.

Okaliptüs yağı hamilelik sırasında aşağıdakiler için kullanılabilir:

  • Burun tıkanıklığı
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Akne

Bütünsel Aromaterapi Ulusal Birliği (NAHA) olumsuz bir reaksiyon için en az risk teşkil olarak topikal, difüzör veya buhar ayarını yöntemleri olarak kullanımı tavsiye etmektedir.

Uçucu yağların tehlikeli olabileceği ve erken dönemde düşüklere katkıda bulunabileceği konusundaki uzun süredir devam eden inançlar nedeniyle, birçok homeopat ve aromaterapist, ilk üç aylık dönemde uçucu yağların kullanımından kaçınılmasını önermektedir. Güvenli olduğundan emin olmak için araştırma yapmadan, bu ürünleri ikinci üç aylık döneme kadar kullanmamak en iyisidir.

Açık olmak gerekirse, okaliptüs yağı tıbbi veya doğal topluluklar tarafından ağızdan kullanım için onaylanmamıştır ve ağızdan tüketilirse sizin ve bebeğiniz için oldukça tehlikeli olabilir. Aslında uçucu yağlar asla ağızdan tüketilmemelidir.

Okaliptüs yağı ve hamilelik ile ilgili herhangi bir araştırma var mı?

Hamile veya emziren insanlarda okaliptüs yağının özel kullanımına odaklanan çok az doğrudan araştırma vardır. Ancak genel olarak, hamilelikte tamamlayıcı ve alternatif ilaçların (TAT) etkisini araştırmak için bilim camiasında büyüyen bir hareket var. Bunun nedeni kısmen, dünyanın diğer bölgelerinde mide bulantısı veya burun tıkanıklığı gibi yaygın hamilelik rahatsızlıklarını tedavi etmek için bitkisel ilaçların kullanımıyla ilgili daha az damgalanma olmasıdır.

Pek çok uzman, başlangıçta hamilelikte bitkisel tıbbi kullanımın, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip olanlar veya dünyadaki gelişmekte olan olarak sınıflandırılan bölgeler ile sınırlı olduğuna inanıyordu. Ancak hem Avustralya hem de Birleşik Krallık’taki diğer araştırmalar, dünyanın dört bir yanındaki insanların -sosyoekonomik geçmişleri veya milliyetleri ne olursa olsun- hamileyken genellikle rahatlamak için doğal ilaçlara yöneldiklerini gösterdi.

Bu nedenle, umarız, bitkisel ilaçların gerçekten güvenli olup olmadığını, hangilerinin en iyisi, doğru kullanım yöntemlerini ve hangilerinin tamamen önlenmesi gerektiğini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse, içinizdeki küçük insanı büyütürken mide bulantısı, tıkanıklık ve hamilelik sivilcelerinin hepsi sinir bozucu potansiyel yan etkilerdir. Standart ilacınıza ulaşmak bir seçenek değilse, okaliptüs yağı doğru kullanıldığında rahatlama sağlayabilir.

Ancak bir şişe doğal esansiyel yağa ulaşmadan önce, olası yan etkileri ve en iyi uygulamaları tartışmak için doktorunuzla veya ebenizle konuştuğunuzdan emin olun.

Bu yazılara da bakın:

Lavanta Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Menekşe Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı Cilde Kullananların Yorumları – Sivilce İzlerine Son!

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın