Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Migreni Geçiren Burun Spreyleri Nelerdir? İşe Yarıyor mu?

Migreni Geçiren Burun Spreyleri Nelerdir? İşe Yarıyor mu?

Migren, tekrarlayan baş ağrısı atakları ile karakterize bir durumdur. Bu saldırılar genellikle başınızın bir tarafını etkiler ve şiddetli olabilir.

Bulantı, kusma ve ışığa duyarlılık gibi diğer semptomlar da ortaya çıkabilir.

Migren nadir değildir. Aslında, Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bireylerin yüzde 12’sinin migren yaşadığını tahmin ediyor.

Migren için potansiyel bir tedavi seçeneği olarak burun spreylerini kullanmayı duymuş olabilirsiniz. Ama tam olarak nedir ve nasıl çalışırlar?

Migreni Geçiren Burun Spreyleri Nelerdir?

Aşağıda, migren burun spreyleri ile ilgili bu soruları cevaplayacağız ve şu anda hangilerinin mevcut olduğunu tartışacağız. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İki tür migren ilacı vardır. Bunlar abortif ilaçlar ve önleyici ilaçlardır.

Abortif ilaçlar, akut migren atağının semptomlarını hafifletmek için çalışır. Bunları genellikle bir migren atağının belirtilerini hissettiğiniz anda alırsınız.

2021 araştırma incelemesi, insanların yüzde 90’ından fazlasının migren atakları için oral abortif ilaçlar aldığını tahmin ediyor. Bununla birlikte, bu ilaçlardan bazıları, aşağıdakileri içeren bir burun spreyi şeklinde de mevcuttur:

  • triptanlar sumatriptan ve zolmitriptan
  • ergotamin dihidroergotamin
  • nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAID) ketorolak

Migren için burun spreyleri, migreni geçiren burun spreyleri oral ilaçlardan daha hızlı rahatlama sağlayabilir.

Aslında, 2013 araştırma incelemesi, burun spreylerinin akut migren atağının semptomlarını 15 dakika gibi kısa bir sürede hafifletmeye başlamasının mümkün olduğunu gösterdi.

Genel olarak konuşursak, intranazal olarak verilen ilaçlar, oral ilaçlardan daha hızlı ve etkili bir şekilde emilebilir. Bunun nedeni nedir?

Burun boşluğunuz yüksek miktarda kan damarı içerir. Bu, ilaç için kan dolaşımınıza daha doğrudan bir yol sağlar.

Bir ilaç doğrudan kan dolaşımınıza emildiğinde, ilk geçiş metabolizması sırasında sindirim sisteminiz veya karaciğeriniz tarafından parçalanmaktan kaçınır. Bu, migren semptomlarınıza karşı koymak için ilacın daha fazlasının hazır olduğu anlamına gelir.

Şimdi migren burun spreylerinde kullanılan ilaçların arkasındaki genel mekanizmaları inceleyelim.

migreni geçiren burun spreyleri: triptanlar

Triptanlar, orta ila şiddetli yoğunlukta migren için birinci basamak tedavilerden biridir. NSAID’ler veya asetaminofen kullanımı akut migren semptomlarını hafifletmede etkili olmadıysa doktorunuz bir triptan önerebilir.

Bu ilaçlar beyninizdeki serotonine özgü belirli reseptör alt tiplerine bağlanır. Serotonin, migrende seviyeleri önemli olan bir nörotransmitterdir.

Bir triptan bu reseptörlere bağlandığında, beyninizdeki kan damarlarının daralmasına (vazokonstriksiyon) neden olur. Bu, ağrı sinyalini ve iltihabı azaltma etkisine sahiptir.

migreni geçiren burun spreyleri: Ergotaminler

Genel olarak konuşursak, triptanlar akut migren ataklarının birincil tedavilerinden biri olarak ergotaminlerin yerini almıştır. Diğer ilaçlar belirtilerinizi hafifletmede etkili olmadıysa doktorunuz bir ergotamin reçete edebilir.

Ergotaminler ayrıca beyninizdeki serotonin reseptörlerine de bağlanır. Bu, kan damarlarının daralmasına neden olur ve ağrı sinyalini azaltır. Bununla birlikte, triptanlardan daha az spesifiktirler, bu da daha fazla yan etkiye neden olabilecekleri anlamına gelir.

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)

NSAID’ler, prostaglandinlerin üretimini engelleyen siklooksijenaz (COX) 1 ve 2 adlı bir enzimi inhibe eder. Prostaglandinler, ağrı ve iltihaplanmaya katkıda bulunmada önemli olan kimyasallardır.

Nazal sprey olarak bulunan NSAID türü Ketorolac, şiddetli ağrıya neden olan migrenlere yardımcı olmak için reçete edilebilir. Birincil düşük ilacınız etkili değilse, kurtarma ilacı olarak da kullanılabilir.

Şu anda Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış birkaç migren burun spreyi vardır. Bunlar:

  • migreni geçiren burun spreyleri imitrex. Imitrex, triptan ilaç sumatriptanın bir burun spreyidir. 1997 yılında FDA tarafından onaylanmıştır ve yetişkinlerde auralı veya aurasız migren ataklarının akut tedavisi için endikedir.
  • migreni geçiren burun spreyleri Tosimra. Tosymra ayrıca triptan ilacı sumatriptanın bir burun spreyidir. 2019 yılında FDA tarafından onaylanmıştır ve Imitrex gibi yetişkinlerde auralı veya aurasız akut migren atağının tedavisi için endikedir.
  • migreni geçiren burun spreyleri Zomig. Zomig, triptan ilacı zolmitriptanın bir burun spreyidir. 2003 yılında FDA onayı almıştır ve yetişkinlerde auralı veya aurasız meydana gelen akut migren ataklarının tedavisine yardımcı olması için endikedir.
  • migreni geçiren burun spreyleri Migranal. Migranal, ergotamin dihidroergotaminin bir burun spreyidir. 1997 yılında FDA onayı almıştır ve yetişkinlerde auralı veya aurasız akut migren atağı için endikedir.
  • migreni geçiren burun spreyleri sprix. Sprix, NSAID ketorolak’ın bir burun spreyidir. FDA onayını 1989’da aldı ve yetişkinlerde orta ila şiddetli ağrı tedavisi için endikedir.

Nazal sprey teknolojisindeki gelişmeler de meydana gelmektedir. Örneğin, Impel NeuroPharma’ya göre, bir dihidroergotamin burun spreyi vermek için yeni bir teknoloji kullanan INP104 için FDA’ya yeni bir ilaç başvurusu yapıldı.

Hassas koku iletimi (POD) olarak adlandırılan bu teknoloji, spreyi, mevcut burun spreylerinden daha etkili bir şekilde kan dolaşımınıza emilebileceği burun boşluğunuzun üst kısmına iletmeyi amaçlar.

Burun spreyleri, akut migren atağının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca semptomlarınızı oral abortif ilaçlardan daha hızlı hafifletmek için de çalışabilirler.

Migren burun spreyleri olarak çeşitli ilaç türleri mevcuttur. Bazı örnekler arasında triptanlar (Imitrex, Zomig), dihidroergotamin (Migranal) ve ketorolak (Sprix) bulunur.

Migren için bir burun spreyi denemek isterseniz doktorunuzla konuşun. Akut migren semptomlarınız için bir burun spreyinin faydalı olup olmayacağını öğrenmenize yardımcı olabilirler ve sizi, bilmeniz gereken herhangi bir yan etki veya etkileşim hakkında bilgilendirebilirler.

Bu migreni yazılarına da bakın:

Migren üşüme yapar mı?

Lavanta Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

 

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın