Ana Sayfa - Genel Sağlık - Ödem Söktüren Çaylar Nedir, Kolay Ödem Söktürme

Ödem Söktüren Çaylar Nedir, Kolay Ödem Söktürme

Ödem söktüren çaylar rahatsızlık verici olan ödem hastalığından kurtulmanızda yardımcı oluyorlar. Ödem söktürmeye iyi gelen bu çaylar sayesinde sağlığınıza kavuşabilir ve aynı zamanda başka şifa özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.

Ödem Sökmeye Etkili Maydanoz Çayı

Ödem sökmek için maydanoz çayı büyük bir yarar göstermektedir. İdrar söktürücü etkisi ile de bilinen maydanoz çayı bu bakımdan diyet listelerinde sıklıkla kendisine yer bulabilmektedir. Antioksidan özellikleri nedeniyle vücudun genel bir temizlenmesini sağlar ve kolesterolü düşürücü etkisi ile birlikte genel sağlığın korunmasına yardımcı olmaktadır. Günlük olarak tüketildiğinde çok fazla yararlar sunmaktadır. Bu çayı kullanmak için 1 bardak maydanoz çayını 2 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz ya da 4 – 5 sap taze maydanoz yapraklarını kullanarak hazırlamanız mümkün olmaktadır. Eğer taze maydanoz yaprakları kullanacaksınız demleme süresini daha uzun süre tutabilirsiniz.

Ödem Söktüren Diğer Çaylar

Karahindiba çayı özellikle iltihaplı olan hastalıkların tedavi edilmesinde yararlı olmaktadır. Ödem sökücü etkisi sayesinde ödemin vücuttan atılmasına etkili olmaktadır. Etkili bir antioksidan olan ve vücuttan zararlı hücrelerin de atılmasına olanak tanıyan çay, yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini de azaltmaya yardımcı olacaktır. Kan şekerini dengeleyecek ve aynı zamanda mide bulantısı gibi rahatsızlıkları da giderecektir.

Ödem sökücü çaylar arasında yaban mersini çayını da deneyebilirsiniz. Özellikle lezzeti ile hoş bir içim sunan yaban mersini çayı hafif dereceli ödemlerin çok kısa sürelerde sökülmesine yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için de vücuttan istenmeyen bakterilerin atılmasına neden olarak bağışıklık sisteminin de güçlenmesine neden olur. Özellikle karaciğeri koruması ve yaşa bağlı olarak gelişen hafıza sorunlarının giderilmesi için de beyni koruma altına almaktadır.

Son zamanların popüler çaylarından olan ekinezya çayı da başta kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek olmak üzere vücudu çeşitli hastalıklara karşı korumaya yardımcı olmaktadır. Özellikle ödem söktürücü özelliği sayesinde soğuk mevsimlerde bolca tüketilmelidir. Bu çayın yanında ardıç çayı, yeşil çay, zencefil çayı ve papatya çayı da ödem söktürücü çaylar arasında kendilerine yer bulmakta ve aynı zamanda genel sağlık durumu için büyük yararlar göstermektedirler.

Sık Sorulan Sorular

Bitki çayları ile ödem tamamen sökülür mü?

Bitki çayları ödem sökmeye yardımcı olsalar da tamamen sökülmesinde etkili olmayabilirler. Bu yüzden doktora başvurmak daha yararlı olacaktır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın