Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Kendi Yaşlanma Karşıtı Kremlerinizi Yapın

Kendi Yaşlanma Karşıtı Kremlerinizi Yapın

Eczane raflarında yüzlerce yaşlanma karşıtı ürün var. Cildiniz için tüm losyonlar, iksirler, kremler, tonerler, nemlendiriciler ve peelinglerin ortak bir yanı vardır ve bu da yüksek bir fiyat etiketidir.

Yaşlanma Karşıtı Kremlerin İçeriği

Yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleri, temizleme veya peeling, nemlendirme ve onarım gibi çeşitli kategorilere ayrılır. Beğendiğiniz ve sevdiğiniz bir ticari ürününüz varsa, kavanozun üzerindeki etiketi okuyun ve aktif içerikleri arayın. Hydroquinone’un ne olduğunu veya ne yaptığını bilmiyorsunuz ama internette biraz araştırma yaparak, melanin üretimini gerçekleştirerek ciltteki yaşlılık lekelerini azaltmak için kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Melanin, cildinizdeki bronzlaşmadan sorumlu kimyasaldır.

Cildin temizlenmesi veya eksfoliye edilmesi, bir cilt yaşlanma karşıtı rejimin ilk adımıdır. Düzenli olarak peeling yaparak ölü cilt hücrelerinden kurtulun. Bunun için ezilmiş deniz tuzu, yulaf ezmesi veya mısır unu kullanabilirsiniz. Turunçgiller, ölü hücrelerin parçalanmasına yardımcı oldukları için idealdir. Limon yüzünüzün biraz acı çekmesine neden olur ama sonuçlar buna değer!

Yaşlanma Karşıtı Kremler İçin Öneriler

Aspir yağı, cildi nemlendirmek için uygulandığında hem yemeklik yağ hem de doğal bir antioksidan görevi görür. Avokado yağı cilt nemlendiricisi olarak da kullanılabilir. Her iki yağ da diğer bileşenleri eklemek için bir baz olarak kullanılabilir. Cildinizi uygun şekilde nemlendirmek, erken yaşlanmamasını sağlamanın en iyi yoludur. Yağlar aslında kremlerden daha kolay emilir.

Çoğumuzun mutfak alanında bir Aloe Vera bitkisi var ve onu yanıkları tedavi etmek için kullanıyoruz. Hasarlı cilt dokusunu onarabilirse, yaşlanma sürecinden dolayı cilde verilen hasarı da onaracaktır. Aloe Vera, cildin her yerinde canlanmasına ve tonlanmasına yardımcı olur. Doğal olarak soğutan bir jel olan Aloe Vera botanik bileşenleri, kan dolaşımını hızlandırmak ve cildi doğal olarak yumuşatmak için birlikte çalışır.

Kendi yaşlanma karşıtı kremlerinizi başarıyla yaptığınızda, hangi bileşenlerin sizin için doğru olduğunu keşfetmek biraz zaman alacaktır. Yaşlanma önleyici krem ​​satın alan her mağazada olduğu gibi, ev yapımı ürünler özellikle hassaslarsa cildinizi tahriş edebilir ve deneyeceğiniz herhangi bir yeni içerik için bir yama testi denemek en iyisidir. Cilt tonunuz için en iyi olanı görmek için farklı kombinasyonlar deneyin. Onlardan mümkün olduğunca fazla vitamin ve mineral elde etmek için her zaman taze ürünler seçin. Bu, evde krem ​​yapmanın en iyi avantajlarından biridir.

Soruna dengeli bir yaklaşım için hem dahili hem de harici bir yaşlanma karşıtı cilt bakımı eklemeniz gerekecektir. Sonuçta, paslı bir arabaya neden güzel ve taze bir kat boya sürsün ki? Kısa süreliğine iyi görünebilir ama uzun sürmez.

  • Ortak Vitaminler ve tezgah üstü ürünler, Beta Karoten, Butterbur, Yeşil Çay, Olbas ve Salisilik Asit gibi cilt yaşlanmasına yardımcı olabilir.
  • Beta Karoten, C Vitamini’nin oksidasyondan korunmasına yardımcı olur ve bu da optimum verimlilikle çalışmasını sağlar. Beta Karoten eksikliğinin semptomları arasında ağrı, kuru donuk saç, kuru cilt ve avuç içi ve ayak tabanlarında kalınlaşmış pullu cilt bulunur.

 

  • Butterbur, oldukça etkili astım tedavisi olan yaygın bir bitki özüdür. 17. yüzyıla kadar, butterbur öksürük, astım ve cilt yaralarını tedavi etmek için kullanıldı.
  • Yeşil Çay, kalp hastalığına, çeşitli kanser türlerine ve cilt hasarına karşı koruyabilen antioksidanlar içerir. Kullanılmış çay poşetleri göz altındaki koyu halkalara iyi gelir.
  • Olbas, cilt gözeneklerini açarak ciltteki dolaşımı artırmak için kullanılır. Olbas yağı, yüzyıllardır dünyanın dört bir yanındaki kültürlerde iyileştirici özellikleri nedeniyle kullanılmıştır.
  • Salisilik Asit ayrıca siyah noktaların ve beyaz noktaların parçalanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt gözeneklerini tıkayan saç köklerini kaplayan hücrelerin dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Salisilik asit, cildi kimyasal olarak pul pul dökerek üst tabakanın soyulmasını teşvik etmek ve gözenekleri tıkamak için yağla birleşen ölü cilt hücrelerinin birikmesini önlemek için hafif bir aşındırıcı olarak kullanılır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın