Ana Sayfa - Genel Sağlık - Cinsel Birleşme Sırasında Ağrılar ve Yanma Hissi Neden Olur?

Cinsel Birleşme Sırasında Ağrılar ve Yanma Hissi Neden Olur?

Cinsel birleşme esnasında görülen yanma ve ağrı en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluğudur. Önemli bir sorun olan bu durum eşler arasında iletişim kopukluğuna, kadında öz güven eksikliğine ve cinsel ilişkiden kaçma durumlarına neden olur. Cinsel birleşme esnasında ağrı yanma hissi neden olur? Altında yatan mutlaka araştırılma ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Birçok nedeni olan bu durum eşler arasında saklanan bir durum olduğu için çoğu zaman tedavi gecikmektedir.

Cinsel Birleşme Esnasında Yanma ve Ağrı Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Hem fizyolojik hem psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır. Çiftlerin büyük çoğunluğunda görülmesine rağmen tedaviye başvuran kişi sayısı oldukça azdır. Tedavi edilmeyen durumlarda çiftler arasında ciddi kopukluk ve ayrılık görülür.

Ağrılar ve Yanma Hissi Psikolojik Faktörler

Kişinin yaşadığı olumsuz cinsel deneyimler, taciz ve tecavüz olaylarına neden olabilir. Kişinin cinsel yaşantıya bakış açısı ayıp ve günah olarak değerlendirilmesi ve cinsel ilişki yaşanınca kirlendiğine inanan kişilerde sıklıkla görülür.

Psikolojik olarak aynı korkuyu yaşamasından dolayı stres hormonları salınır ve vajina bölgesinde kayganlaştırıcı sıvıyı baskılayarak vajinanın kurumasına neden olur.

Ağrılı cinsel ilişkiye neden olur. Psikoterapi ile çözülen bu durum genellikle kişinin cinselliğe bakış açısı ile ilgilidir.

 

 

Fizyolojik Sebepler

Vajinal salgının az olmasına neden olan enfeksiyonlar sonucu cinsel birleşme esnasında ağrı ve yanma hissedilir. Bartholin bezlerinde oluşan enfeksiyonlar, vajinit ve mantar enfeksiyonları da cinsel ilişkide ağrı ve yanmaya neden olur.

Vajina florasını bozan temizlik ürünleri ve sentetik iç çamaşırları ciltte tahriş yaparak bu duruma sebep olabilir. Yumurtalık ve fallop tüplerinde oluşan enfeksiyonlar, endometriozis, uterusta bulunan miyom ve kitleler de ağrıya ve yanmaya neden olur.

Aynı zamanda normal doğum esnasında kesilen vajina dokusu iyileşirken skar izi bırakırsa buda ağrıya ve yanmaya neden olur.

Cinsel Birleşme Esnasında Bel Ağrısı

Ağrı genel sağlığı olumsuz etkilediği gibi cinsel sağlığı da olumsuz etkiler. Ağrı çeken bireyin fiziksel hareketi kısıtlanır ve motivasyonunu kaybeder ve odaklanamaz.

Durum her ne olursa olsun mutlaka doktora gidilmeli ve ona uygun tedavi planı yapılmalıdır. Cinsel birleşme esnasında bel ağrısı birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.

Bel Ağrısı Cinsel Birleşmeden Dolayı Olur mu?

Cinsel ilişki esnasında oluşan bel ağrısının birçok nedeni olabilir. Zeminin çok sert olması, uygunsuz pozisyonlar, kişide var olan bel fıtığının ani bir hareketle tekrar aktive olması, kadınlarda bazı enfeksiyonlar bel ağrısına neden olur.

Cinsel birleşme esnasında bel ağrısı bazen psikolojik de olabilir. Kişi çok gergin ve rahat değilse vücuttaki tüm kaslar kasıldığı için bel ağrısı oluşabilir. Kişide var olan stres ve yüksek kaygı vücuttan stres hormonlarının salınımını yapar.

Stres hormonları kasların kasılmasına neden olur ve ağrı oluşumunu hızlandırır. Stresten uzak durarak ve stres yönetimi yaparak ağrıdan da uzak kalabilirsiniz.

 

Cinsel Birleşme Esnasında Oluşan Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Cinsel birleşme esnasında oluşan bel ağrısı kişide herhangi bir fizyolojik soruna bağlı değilse alınacak bazı önlemler ile düzeltilebilir.

Öncelikle cinsel ilişki yaşanacak yatak rahat ve yumuşak seçilmelidir. Cinsel ilişki esnasında ani hareketlerden ve pozisyonlardan kaçınılmalıdır. Bel kısmı hafif bir yastık ile desteklenerek bele bine yük azaltılmalıdır.

Cinsel ilişkiye başlamadan önce sıcak bir duş alınmalıdır. Duşun ardından yapılan masaj kasları gevşeteceği için bir rahatlatma sağlayacaktır. Ön sevişmeyi uzatın. Ön sevişmeyi uzatmak vücuttan salınan mutluluk hormonu ile beraber ağrıyı da dindirecektir. Cinsel ilişki esnasında oluşan ağrıyı tanıyın ve hangi pozisyonlarda olduğunu bilin.

Riskli pozisyonları denemeyin. Genelde belinizi rahat hissettiğiniz pozisyonları seçin. Bel ağrısı çeken bireyler en iyi alt pozisyonda rahat ederler. Ağrım artar diyerek cinsellikten soğumayın, aksine ortamı daha loş ve romantik yaparak mutlu olmaya bakın.

Hafif bir müzik ve partneriniz ile kurduğunuz iletişim çok önemlidir. Birbirini anlayan, konuşabilen kişiler ağrıyı yönetmede daha istikrarlı ve daha başarılı bireyler olurlar. Her derdin ilacı sevgidir sözünü asla unutmayın.

Ağrı Libidoyu Düşürür

Ağrı çeken birey mutsuz olur. Cinsel isteği azalır. Cinsel ilişki esnasında ağrısının artacağından endişe duyduğu İçin cinsel beraberlik yaşamak istemez. Mutlaka bir hekime görünmeniz ve ayrıntılı olarak muayene olmanız gerekir.

Ara ara alacağınız psikoterapi seansları ile rahatlatmanız mümkündür. ağrı bazen üreme organlarında ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabileceği gibi vajinismus nedeniyle de olabilir. Enfeksiyon durumlarında vajinit gibi genelde yansıyan ağrıdır.

Vajinismus da bütün kaslar istemsiz kasıldığı için ağrı meydana gelir. Enfeksiyon varlığı söz konusu ise mutlaka tedavi edilmeli vajinismus için mutlaka bir psikolog ve kadın Doğum uzmanından yardım alınmalıdır. Bu arada eş desteği çok önemlidir.

Birleşme Sırasında Ağrılar ve Yanma Hissi Teşhis ve Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Mutlaka bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gereken bu durumda detaylı anamnez çok önemlidir. Kasın doğum uzmanı tarafından yapılan detaylı muayene sonucu teşhis konur. Hastanın psikolojik durumu değerlendirilmeli gerekirse psikoterapi alması sağlanmalıdır. Enfeksiyon var ise mutlaka tedavi edilmelidir.

Teşhis ve tedavi esnasında ağrının şekli, yeri ve zamanı çok önemlidir. Penis penetrasyonunda hissedilen derin ağrılar yumurtalık ve tüplerle ilgili bir enfeksiyon ve kistleri düşündürür. Vajinal flora mutlaka korunmalıdır. O bölge kesinlikle sabun ile yıkanmamalıdır. Sabun vajina florasını bozarak enfeksiyona zemin hazırlar.

Sadece su ile yıkamak veya ph uygun malzemeler kullanmak gerekir. Menopoz döneminde yaşanan cinsel ağrı hormonların azalmasına bağlı olarak gelişen bir durumdur. Vajinal kayganlaştırıcılar ve hormon replasman tedavisi başarılı sonuç vermektedir.

Enfeksiyonlara bağlı oluşan cinsel ağrı ve yanma tedavi edilmezse sonuçları kişide üreme yeteneğinde azalma ve infertilite ile sonuçlanabilir. Oluşan enfeksiyon tüpleri tıkayarak kısırlığa neden olur.

Bu yazılara da bakın.

Adet Sancısını Hafifleten, Geçiren İlaçlar ve Bitkisel Ürünler
Vajinal Kuruluk için Bitkisel Tedavi Saraçoğlu – Etkili Tarifler!
Cinsel İsteksizlik İçin Şap Nasıl Kullanılır? Cinsel Gücü Azaltın!
Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın