Ana Sayfa - Genel Sağlık - Kimler Obezite Ameliyatı Olamaz?

Kimler Obezite Ameliyatı Olamaz?

Kimler obezite ameliyatı olamaz obezite ameliyatı olmak isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Obezite ameliyatı cerrahi bir tedavi olacağı için belirli kriterleri bulunur. Bu kriterler Dünya Sağlık örgütünün belirlemiş olduğu vücut kitle endeksi adı verilen değerler üzerinden belirlenir. Vücut kitle indeksi obezite ameliyatı olmaya uygunluk gösteren kişiler, uzman doktorlar eşliğinde steril bir ortamda ve hastanede güvenilir bir şekilde ameliyat olabilirler.

Obezite Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Kimler obezite ameliyatı olamaz konusu üzerine yapılan araştırmalar kişinin sağlığı doğrultusunda belirli kriterleri içerir. Kriterler kişiye obezite tanısı konurken de ele alınan ölçümlerdir. Ölçüler doğrultusunda ancak kişi bu ameliyatı olabilir. Yapılmamasının da belirli bir sebebi vardır. Bu kişinin genel vücut yapısının ve sağlığının olumsuz olarak etkilenmesinden endişe edildiği için konulmuş bir sınırdır. Eğer kişinin beden kütlesi ve özellikle bel çevresi böyle bir ameliyatın olmasını gerektirmiyorsa belirli diyet ve sportif aktiviteler eşliğinde kilo verilmesi sağlanır. Ciddi bir durum söz konusu olmadığı fark edildiğinde bu ameliyatının yapılması risk oluşturabilir.

Kimler Mide Ameliyatı Olamaz?

Kimler obezite ameliyatı olamaz konusu ele alınırken bunun bir cerrahi müdahale olduğu unutulmamalıdır. Ameliyatın ciddi riskleri ve geri dönüşleri bulunabilir. Bununla beraber kişinin psikolojik durumu da bu ameliyata elverişli olup olmadığını gösterir. Mide ameliyatı aşırı kilo sınırını aşmış olan ve obezite riski ile karşılaşan bireylere uygulanabilir. Hastane ortamında  bir cerrah eşliğinde uygulanan ameliyatı ancak vücut kitle endeksi 40 kilodan fazla olan kişilere uygulanabilir. Uygulanma aşamasında kişinin bu ameliyata elverişli olup olmadığı hem psikolojik durumu hem de vücut hassasiyeti göz önünde bulundurulur.

Eğer ameliyat sonrasında kişinin yaşam tarzını etkileyecek olumsuz etkileri olduğu gözlemleniyorsa öncelikle bir diyet önerilir. Beslenme şeklindeki yapılan değişim ve diyetle beraber bu sürecin atlatılması beklenir. Obezite tedavisi ameliyatı sadece aşırı kilosundan dolayı problemi olan kişilere uygulanmaz. Bunun yanında ciddi bir şekilde sağlığına zarar veren ve obezite ile beraber gelen bir sağlık sorununun da bulunması gerekir.

Buna örnek olarak; kişi eğer yürümekte zorlanmaya başlamışsa, eklem hastalıkları gün yüzüne çıkmışsa, geceleri uyku apnesi sorunu yaşıyorsa, karaciğerindeki yağlanma tüm vücut organlarını etkilenmişse, diyabet riski ile yüz yüze ve hatta tip 2 diyabete tutulmuşsa, ani olarak ölümüne ve veya felç geçirmesine sebep olacak hipertansiyon sorunu bulunuyorsa ve kolesterolün normalin üstünde bir düzeyde ise obezite teşhisi konmuş olan kişiler bu hastalıklarla beraber tedavi olabilir. Bunun dışındaki kişilere farklı bir beslenme rutini oluşturularak tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Obezite ameliyatı kesin sonuçlar verir mi?

Obezite ameliyatı genel olarak kesin sonuçlar verir. Ancak mutlaka uzman doktor kontrolünde uygulanması gerekir.

 

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın