Ana Sayfa - Genel Sağlık - Neden Yorgun Hissedilir, Yorgunluk Nasıl Giderilir?

Neden Yorgun Hissedilir, Yorgunluk Nasıl Giderilir?

Günümüz yaşamının en büyük sorunlarından birisi adeta kronik hale gelmiş yorgunluk hissi olmaktadır. Bu durum günlük yaşam kalitesini düşürdüğü gibi yeni eylemlerin yapılmasını da engellemektedir. Ancak yorgunluğu giderecek yöntemler ile bu durumların üstesinden gelebilirsiniz.

Dengeli ve Doğru Beslenin

Yorgunluğu gidermek için özellikle beslenmenin doğru yapılması büyük önem taşımaktadır. Doğru beslenme yöntemleri yorgunluğun giderilmesi için büyük yararlar gösterecektir. Rafine halde bulunan karbonhidratlar hızlı bir enerji kaynağı olmaktadırlar. Kahvaltıda bu besinlerden yenilmesi halinde kan şekeriniz yükselir ve daha enerjik hissedersiniz. Fakat hızlı enerji kaynakları ani şekilde kandan çekilirler ve kan şekeri seviyeniz düştüğü anda kendinizi yorgun hissetmeye başlarsınız. Bu yüzden rafine karbonhidrat yani abur cubur olarak adlandırılan yiyecekleri tüketmeye gün boyunca devam etmeniz yorgunluğun daha fazla artmasını sağlar. Bu yüzden yulaf, mercimek ve sebze gibi lif bakımından zengin olan besinleri tüketmeniz daha fazla yarar sağlayacaktır.

Düzenli Egzersiz Yapın

Yorgunluğu geçirmek için düzenli olarak egzersiz yapmak ya da gün içinde aktif olmak büyük öneme sahiptir. Özellikle gün içinde çok fazla hareketsiz kalmak, örneğin masa başında saatlerce oturmak, temelde yorgunluk vermeyen bir eylem gibi gözükse de vücudunuzun çalışmamasına neden olur ve bu durum da yorgunluk duymanıza etki eder. Bunun için haftada sadece 3 kez 20 dakika düşük boyutlarda egzersiz yapmanız kendinizi çok daha dinç hissetmenize ve enerji bulmanıza yardımcı olacaktır.

Uyku Kalitesini Önemseyin

Gün içerisinde görülen yorgunluk için uyku kalitesinin büyük etkisi vardır. Gün içindeki yorgunluğu gidermek adına geceleri düzenli ve kesintisiz bir şekilde uyumak önemlidir. Bunun için her gece 7 – 9 saat aralığında uyuyun. Özellikle vücudunuzun ve zihninizin dinlenmesi için yatak kalitesine de dikkat edin. Yatağın vücut yapısına uygun olmaması dinlendirici bir uyku önünde büyük engelidir. Günümüzde çeşitli uyku pozisyonlarına yönelik dahi yataklar imal edilmekte ve böylece uyku kalitesi daha fazla artmaktadır. Yatağınızı bu şekilde seçmek, daha dinlendirici ve kesintisiz bir şekilde uyumanıza yardımcı olacak. İyi bir uyku ise gün içerisinde gerçek bir enerji bularak hareket etmenize sebep verecektir.

Sık Sorulan Sorular

Yorgunluk gidermek için takviye alınmalı mı?

Yorgunluk kronik hale geldiyse bu durumda doktor tavsiyesi ile takviye alabilirsiniz.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın