Ana Sayfa - Genel Sağlık - Evde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları

Evde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları

Gün içinde ne kadar yoğun veya dışarda olsak da yine de en çok vakit geçirdiğimiz yer kendi evimizdir. Evimiz bizim için bir dinlenme alanı, kendi başımıza en rahat ettiğimiz sığınağımız. Ancak bu sığınakta ne kadar sağlıklı yaşayabiliyoruz?

Son yıllarda toplum olarak pandemi sebebiyle eski alışkanlıklarımızdan vazgeçmeye başladık. Dışarı çıkmak sadece mecburi ihtiyaçlarımız varsa yaptığımız bir aktivite haline geldi. Buda eskiye göre çoğumuzu daha hareketsiz bir döneme mahkûm etti.

Dolayısıyla evde sağlıklı beslenmek için özen göstermek normal yaşantımıza göre artık mecburi diyebiliriz. Ev yaşantısı bizleri daha çok yemek yemeğe, daha az hareket etmeye ve sürekli uyuma isteği kazanmamıza neden oldu.

Her Gün Bir Bardak Limonlu Su İçin

Limon son derece faydalı bir meyve çeşididir. Antioksidan özelliği sebebiyle bulaşıcı hastalıklarda, mikrop ve enfeksiyon hastalıklarından bizleri korumaya alır. Su ise metabolizmanızın iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Çünkü su kan oluşumuna yardımcı olur. Buda daha fazla enerjiye sebep olur. Fazla enerji hareket isteği uyandırır ve toksinleri rahat atmanızı sağlar. Ayrıca her gün en az 2 litre su tüketmeyi unutmayın.

Öğünleri Atlamadan Vaktinde Yiyin

Kahvaltınızı çok geç vakitlerde yapmayın. En geç 10.00 da bitirmiş olmalısınız. Her bir öğün arasında mutlaka 4 saat yemediğiniz bir ara verin. Yani yediklerinizi iyice sindirmesi için bedeninize fırsat verin. Akşam en geç 18.00 da öğünlerinizi bitirin. Daha çok protein ve sebze ağırlıklı beslenmeyi unutmayın.

Güne Erken Başlayın, Geç Yatmayın

Eskiye göre saatlerin daha kısaldığı bilim insanları tarafından da bilinmektedir. Siz öğlene kadar uyuyup, öğlen hayata başladığınızda aslında ömrünüzden de çalmış oluyorsunuz. Günün bereketi her zaman öğleden önceki saatlerdir. Bu nedenle kısalan zaman içinde erken kalkmak sizin günü pozitif geçirmenize neden olacaktır. Ayrıca geç kalkmak kan dolaşımını da yavaşlattığından hızlı ve keskin düşünemez ve sürekli bir yorgunluk hissi hissedersiniz. Sabah en geç 08.00’da kalkmalı, akşam en geç 23.00’da uyumuş olmalısınız.

Teknolojiden Uzak Durun

Özellikle akıllı telefonlar hayatımızda girdiğinden beri daha unutkan ve daha az hareket eder haldeyiz. Yolda, işte, evde sürekli telefonla ilişki içerisindeyiz. Bu da insanları daha asosyal, daha agresif ve tahammülsüz yapıyor. Çünkü bir insanla konuşmak, hal hatır sormak bir külfetmiş hissi veriyor. Buna mecbur kaldığında ise sinirli bir tepki ile karşılaşabiliyorsunuz. Modernleşen dünyada asosyal bir toplum meydana geliyor. Buda beyin gücünün zayıflamasına, sinirsel hastalıklara neden olabilir. İletişimden uzak bir toplum gelişemez, anlayamaz, duyamaz, fikir üretemez.

Kendinize Belirli Spor Hareketlerini Âdet Haline Getirin

Evde bile olsanız, evde yapılabilecek mutlaka bir spor aktivitesi bulmalısınız. Bunlar hayatınızın rutin hareketleri bile olsalar sizin daha dinç ve dinamik olmanızı sağlayacaktır. Erken yaşlanmadan güzel yaş almak sizin de hoşunuza gidecektir. Sağlıklı bir yaşam için sporu hayatınızdan çıkarmayın.

Sık Sorulan Sorular

Evde sağlıklı olmak için en önemli noktalar neler?

Mutlaka belirli aralıklar ile doktor kontrolü yaptırmalı ve spor gibi aktiviteleri de unutmamalısınız.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın