Ana Sayfa - Genel Sağlık - Ajitasyon Ne Demek Tıp? – Ajitasyon Nedir Tıp?

Ajitasyon Ne Demek Tıp? – Ajitasyon Nedir Tıp?

Ajitasyon Ne Demek Tıp?Ajitasyon Nedir Tıp? İlk olarak ajitasyon, bir şiddet, sıkıntı, huzursuzluk veya sinirlilik hissidir. Bilinen bir neden olmaksızın eylemler, kelimeler, olaylar veya bazı durumlarda ortaya çıkabilir. Zaman zaman ajite hissetmek normaldir – örneğin, iş veya okuldan kaynaklanan strese tepki olarak – ancak bazen altta yatan tıbbi veya zihinsel sağlık durumunun bir işareti olabilir. Bilinmeyen bir nedenden dolayı düzenli olarak ajitasyon yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Size sunulan nedeni ve tedavileri anlamaya yardımcı olabilirler. Ayrıca genel sağlık ile alakalı yazılarımıza da bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ajitasyon Nedir Tıp?

Ajitasyon Nedir Tıp
Ajitasyon Nedir Tıp

İlk olarak Ajitasyon, çoğu insanın yaşadığı normal bir duygudur. Çoğu durumda, endişe veya endişeye gerek yoktur. Ajitasyonun yaygın nedenleri arasında şunlar olabilir:

  • İş stresi
  • Okul stresi
  • Hasta hissetmek
  • Yükenmişlik
  • Akran baskısı
  • Yas

Ajitasyona neden olabilecek tıbbi durumlar şunları içerir: Belirgin bir sebep olmadan düzenli olarak ajite hissediyorsanız, doktorunuzdan randevu alın. Altta yatan bir zihinsel veya fiziksel sağlık durumu, ruh halinizi olumsuz etkiliyor olabilir. Doktorunuz ajitasyonunuzun nedenini belirlemenize yardımcı olabilir ve gerekirse tedaviyi reçete edebilir.

Ajitasyonunuzun altında yatan nedeni belirlemek için doktorunuz muhtemelen tıbbi geçmişiniz ve yaşam tarzınız ile birlikte yaşayabileceğiniz diğer semptomlar hakkında sorular sorarak başlayacaktır. Ajitasyon Nedir Tıp? Sorusu için de altta yatan bir akıl sağlığı sorununuz olduğundan şüphelenirlerse, değerlendirme için sizi bir akıl sağlığı uzmanına sevk edebilirler. Altta yatan bir fiziksel durumunuz olduğunu düşünürlerse, bir veya daha fazla tanı testi yapabilirler.

Tıpta Ajitasyon Ne Demek?

Bazı durumlarda, beyninizin CT taraması veya MRI taraması isteyebilirler. Doktorunuzun önerdiği tedavi planı, ajitasyonunuza neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır. Doktorunuz stresin neden olduğu ajitasyonu azaltmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli gevşeme teknikleri önerebilmektedir.erin nefes alma ve meditasyon, sakinlik duygunuzu geri kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Egzersiz yapmak ve keyif aldığınız aktivitelere katılmak da stresi azaltmaktadır.

Bu teknikler size rahatlama sağlamazsa, doktorunuz sizi bir psikoterapiste de yönlendirmektedir. Tıpta Ajitasyon Ne Demek? İçin şu söylenebilmektedir. Halihazırda bir psikoterapistiniz yoksa Healthline FindCare aracımız bölgenizdeki birine bağlanmanıza yardımcı olmaktadır. Sizin de strese neden olan şeylerle temasınızı belirlemeli ve sınırlandırmalısınız. Örneğin, iş yükünüzden bunalmış hissediyorsanız, bunu amiriniz veya öğretmeninizle görüşün.

  • Akıl sağlığı koşulları
  • Beyin tümörü

Anksiyete veya duygudurum bozukluğu teşhisi konulursa, doktorunuz bunu tedavi etmek için ilaçlar, konuşma terapisi veya her ikisinin bir kombinasyonunu önermektedir. Tipik bir terapi seansı sırasında semptomlarınız hakkında konuşacak ve bunlarla başa çıkmak için stratejiler geliştireceksiniz.

Hormonlarınızı etkileyen bir durum teşhisi konulursa, doktorunuz bunu tedavi etmek için hormon replasman tedavisi veya başka ilaçlar reçete edilmektedir. Ayrıca sizi endokrinolog olarak bilinen bir hormon uzmanına da sevk edebilirler.

Ajitasyon Ne Demek?

Beyin tümörü teşhisi konulursa, önerilen tedavi planınız tipine, boyutuna ve konumuna bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, doktorunuz küçültmek için kemoterapi önermektedir. Ameliyatla güvenli bir şekilde çıkarılabilirse, işlemi gerçekleştirmesi için sizi bir cerraha yönlendirebilirler. Çıkarılması çok zor veya tehlikeliyse, doktorunuz büyümeyi değişiklikler için izlemeyi seçebilir.

Görünümünüz, ajitasyonunuzun altında yatan nedene ve onu tedavi etmek için attığınız adımlara bağlı olacaktır. Ajitasyon Ne Demek? Derseniz de çoğu durumda, stresi azaltmak için adımlar atmak ajitasyonu azaltabilmektedir. Diğer durumlarda, geçici veya sürekli olarak ilaç almanız veya başka tedaviler görmeniz gerekmektedir. Özel durumunuz, tedavi seçenekleriniz ve uzun vadeli görünümünüz hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Ajitasyon Nedir Tıp? Yazımız ile alakalı merak edilen soru ve cevapları sizler için listeledik, aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ajitasyon Ne Demek Tıp? İle alakalı bulduğumuz bilgilendirici video ile karşınızdayız:

YouTube video

Tıpta Ajitasyon Ne Demek? Yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca dilerseniz Sağlıklı Bireyler ana sayfasından diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın