Ana Sayfa - Çocuk Gelişimi - Montessori Eğitimi Nedir, Neden Önemlidir?

Montessori Eğitimi Nedir, Neden Önemlidir?

Montessori eğitimi özellikle son dönemlerde popüler hale gelen, çocukların birey olarak yetişmelerini hedefleyen ve hayat boyu sürecek olan bir eğitimi ifade etmektedir. Çocukların bilgileri kendilerinin keşfetmelerini sağlayarak kalıcı öğrenim yapmalarını amaçlayan bu eğitim yöntemi günümüzün en popüler pedagojik yaklaşımlarını oluşturmaktadır.

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori eğitimi tanımı itibariyle çocukların özgür bir şekilde, bilgileri kendilerinin öğreneceği halde uygulanan pedagojik yönteme denilmektedir. 1900’lü yılların başında İtalyan doktor Maria Montessori tarafından geliştirilmiştir. Eğitim anlayışının merkezinde çocuk bulunmaktadır ve eğitmenler de çocuğu çevreye hazırlamak için eğitim verirler. Ezberci bilgilerin yerine çocukların anlam verebilecekleri ve yaşamlarında uygulayabilecekleri eğitimlere önem verilir.

Temel olarak hedeflenen amaç çocukların her birisinin birey olduklarının keşfine dayanmaktadır. Bu kapsamda çocuklar, günlük yaşamlarında da önemli kazanımlar elde edebilmektedirler. Eğitimde çocukların bilişsel becerilerinin artması kadar özellikle fiziksel becerilerinin de arttırılması amaçlanır. Böylece Montessori eğitimi sadece okulda değil, ev ortamında da sürdürülecek olan bir eğitimi ifade eder ve bütünlüklü bir eğitim olarak öne çıkar.

Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır?

Montessori eğitimi uygulamak için okul ve ev ortamı öne çıkmaktadır. Okul ortamında her öğrenciye yönelik ihtiyaçlarını doğru şekilde giderecek sınıf ortamının oluşturulması gerekir. Çocukların bilgilere merak duyacakları, onları kolay bir şekilde benimseyebilecekleri, korkmadan ya da çekinmeden görüşlerini ifade edebilecekleri bir ortamın yaratılması önem taşır. Özellikle her malzeme de çocukların yaş gruplarına uygun olarak seçilir ve bu malzemeler ile birlikte eğitim uygulanır.

Eğitimde konular için ezber ifadeler kullanılmaz ve çocukların, bu bilgilerin ardında yatan sebepleri görmesi sağlanır. Örneğin matematik formülleri çocuklara ezberletilmek istenmez, bunun yerine akıl yürütme becerilerini kullanarak sorunları çözmeleri sağlanır. Sosyal bilimler derslerinde ise günlük yaşam ile sıklıkla bağlantılar kurularak konuların kavranması sağlanır.

Montessori Eğtimi Evde Nasıl Uygulanır?

Evde Montessori eğitimi vermek için ise anne ve babalar çocuklarının odalarını Montessori’ye uygun bir şekilde tasarlamaları gerekir. Montessori masa, yatak, dolap gibi ürünlerin kullanılması, çocukların bilişsel ve fiziksel becerilerinin gelişmesini sağlar. Bunun yanında çocuklara emrivaki davranılmaması, onların her konuda kendilerini ifade etmelerine de dikkat edilir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın