Ana Sayfa - Hastalıklar - Antley-Bixler Sendromu Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Antley-Bixler Sendromu Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Antley-Bixler sendromu, kafatasında, yüz kemiklerinde ve diğer iskelet anormalliklerinde yapısal değişikliklere neden olabilen nadir bir genetik bozukluktur. Bozukluk tipik olarak, kafatasının belirli kemikleri (kraniyosinostoz) arasındaki eklemlerin (kraniyal sütürler) erken kapanması ile ilişkilidir.

Antley-Bixler Sendromu Nedir?

Etkilenen birçok bebek ve çocukta ayrıca belirgin bir alın, az gelişmiş orta yüz bölgeleri (orta yüz hipoplazisi), çıkıntılı gözler (proptoz) ve düşük kulaklar olabilir.

Antley-Bixler Sendromunun Eş Anlamlıları

  • ABS
  • kraniyosinostoz, koanal atrezi, radyal humeral sinostoz
  • trapezoidsefali-çoklu sinostoz sendromu

Kolların belirli kemiklerinin kaynaşması (örneğin, radyohumeral veya radyoulnar sinostoz), uzun, ince parmaklar ve ayak parmakları (araknodaktili) ve uyluk kemiklerinin eğilmesi gibi ek iskelet anormallikleri genellikle mevcuttur. Ayrıca, kol ve bacaklardaki belirli eklemler, sabit duruşlarda (eklem kontraktürleri) kalıcı olarak bükülebilir veya uzayabilir ve bu da hareketlerin kısıtlanmasına neden olabilir.

Antley-Bixler sendromuna POR genindeki ve FGFR2 genindeki değişiklikler (mutasyonlar) neden olabilir.

Antley-Bixler Sendromu Belirtileri

Antley-Bixler sendromu tipik olarak kafatasının yapısal değişiklikleri, yüz kemikleri ve diğer iskelet anormallikleri ile karakterizedir. Etkilenen bebeklerin çoğunda, kafatasının farklı bölümleri arasındaki eklemlerin (dikişlerin) erken kapanması vardır (kraniyosinostoz) Ek kraniyofasiyal anormallikler arasında geniş, belirgin bir alın (ön çıkıntı), yüzün az gelişmiş orta bölgeleri (orta yüz hipoplazisi); düşük burun köprüsüne sahip büyük bir burun; çıkıntılı gözler (proptoz); ve düşük ayarlanmış, hatalı biçimlendirilmiş (displastik) kulaklar.

Antley-Bixler sendromu ayrıca diğer belirgin iskelet değişiklikleri ile karakterizedir. Bunlar, yan yana (bitişik) kol kemiklerinin, özellikle kolun başparmak tarafındaki ön kol kemiğinin (yarıçap) ve üst kolun uzun kemiğinin (radyohumeral sinostoz) kaynaşmasını içerebilir. Ek olarak, sabit bir pozisyonda belirli eklemlerde kalıcı fleksiyon veya ekstansiyon olabilir (eklem kontraktürleri), bu da parmakların, bileklerin, ayak bileklerinin, dizlerin ve/veya kalçaların sınırlı hareketlerine yol açar. Etkilenen bireylerde ayrıca alışılmadık derecede uzun, ince parmaklar ve ayak parmakları (kamptodaktili), ayakların alt kısmında yapısal değişiklikler (“köşeli” ayaklar) olabilir; veya uyluk kemiklerinin eğilmesi ve/veya kırıkları.

Etkilenen bazı bebeklerde, kemikli veya ince bir doku tabakası burun ve boğaz arasındaki geçiş yolunu tıkayabilir (koanal stenoz veya atrezi), bu da nefes almada zorluğa neden olabilir. Bu semptom yaşamın erken dönemlerinde hemen tedavi edilmezse, yaşamı tehdit eden solunum problemlerine neden olabilir.

Antley-Bixler sendromlu bazı kişilerde ek semptomlar olabilir. Bunlar, üriner ve genital organların bazı yapısal kusurlarını (ürogenital kusurlar), steroidlerden kolesterol üretememe (bozulmuş steroidogenez), gelişimsel gecikmeyi ve zihinsel engelliliği içerebilir. ABS1, genital anomalileri ve düzensiz steroidogenezi içeren alt tipe verilen isimdir. ABS1 ayrıca sitokrom P450 oksidoredüktaz eksikliğinin ciddi bir şeklidir. ABS2, genital anomaliler ve düzensiz steroidogenez içermeyen alt tipe verilen isimdir.

Antley-Bixler Sendromu Nedenleri

Antley-Bixler sendromuna iki farklı gendeki mutasyonlar neden olabilir. ABS1, POR genindeki mutasyonlarla ilişkilidir ve otozomal resesif bir modelde kalıtılır. Bu, bir kişinin her bir ebeveynden birer tane olmak üzere POR geninin çalışmayan iki kopyasını miras aldığında ABS1’e sahip olacağı anlamına gelir. Bir kişi genin çalışan bir kopyası ve genin çalışmayan bir kopyasını alırsa, kişi sendrom için taşıyıcı olacak ancak semptom göstermeyecektir. Her iki ebeveyn de sendrom taşıyıcısı olduğunda, çocuğun ABS1’e sahip olma olasılığı yüzde 25’tir. Ek olarak, çocuklarının (tıpkı ebeveynleri gibi) bu durumun taşıyıcısı olma şansı yüzde elli ve çocuklarının genin her iki çalışan kopyasını da alma şansı yüzde yirmi beş. Risk her gebelik için aynıdır.

ABS2, FGFR2 genindeki mutasyonlarla ilişkilidir. Bu alt tipte, durumun genin kendiliğinden (yeni) değişikliklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Durum daha sonra sonraki nesillerde otozomal dominant bir modelde iletilebilir. Baskın genetik bozukluklar, belirli bir hastalığa neden olmak için çalışmayan bir genin yalnızca tek bir kopyası gerektiğinde ortaya çıkar. Çalışmayan gen, ebeveynden kalıtsal olabilir veya etkilenen bireydeki mutasyona uğramış bir genin sonucu olabilir. Çalışmayan genin etkilenmiş bir ebeveynden bir çocuğa geçme riski her hamilelik için %50’dir. Erkekler ve kadınlar için risk aynıdır.

Apert, Crouzon ve Pfeiffer sendromları dahil olmak üzere FGFR2 geninin mutasyonlarıyla ilişkili tanımlanmış bir dizi sendromun bulunduğunu belirtmek önemlidir. (Bu bozukluklar hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bu raporun “İlgili Bozukluklar” bölümüne bakın.)

Antley-Bixler sendromuna benzer semptomların, hamileliğin erken döneminde annenin antifungal ilaç (flukonazol) kullanımından kaynaklanmış olabileceğini gösteren birkaç vaka bildirilmiştir. Bu ilacın neden Antley-Bixler sendromuna benzer semptomlara neden olduğunu gösteren çok fazla araştırma yok.

Antley-Bixler Sendromu Tedavisi

Antley-Bixler sendromunun tedavisi, her bireyde görülen spesifik semptomlara yöneliktir. Böyle bir tedavi, bu durumdaki bir çocuğun tedavisini sistematik ve kapsamlı bir şekilde planlamaya ihtiyaç duyabilecek bir tıp uzmanı ekibinin koordineli çabalarını gerektirir. Bu uzmanlar, belirli vücut bölgeleri ve organlarının bozukluklarında uzmanlaşmış çocuk doktorları, cerrahlar, doktorlar içerebilir. Antley-Bixler sendromlu kişilerde tedavi tipik olarak ameliyatı içerir. Gerçekleştirilen cerrahi prosedürler, iskelet problemlerinin ciddiyetine ve buna bağlı semptomlara bağlı olacaktır. Mevcut malformasyonları tedavi etmek için birden fazla ameliyat gerekmesi olasıdır.

Durumun tedavisi yoktur. Tüm tedavi destekleyicidir ve semptomları yönetmeyi amaçlar. Bununla birlikte, etkilenen çocukların potansiyellerine ulaşmalarını sağlamada erken müdahale önemli olabilir. Örneğin, belirli eklem kontraktürlerinde hareket aralığını iyileştirmeye yardımcı olmak için tipik olarak fizik tedavi önerilir. Semptomları yönetmeye yardımcı olabilecek diğer terapiler arasında mesleki terapi ve konuşma terapisi bulunur.

Bu genetik bir durum olduğu için Antley-Bixler sendromlu bireyler ve aileleri bir genetik danışmanla görüşmenin faydasını görecektir. Genetik danışmanlar, genetik sağlıkları hakkında karar verirken hastaların ihtiyaç duyabilecekleri kişiselleştirilmiş yardım sağlamak için genetik ve danışmanlık konusunda uzmanlaşmış eğitim almış profesyonellerdir.

Bu yazılara da bakın.

Cohen Sendromu Nedir? Cohen Sendromu Belirtileri, Sebepleri

Coffin Siris Sendromu Nedir? Belirtisi, Sebepleri, Tedavisi

Brown Sequard Sendromu – Belirtileri Nelerdir?

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın