Ana Sayfa - Genel Sağlık - Magnezyum Eksikliği Neden Olur, Magnezyum Veren Besinler Neler?

Magnezyum Eksikliği Neden Olur, Magnezyum Veren Besinler Neler?

Magnezyum eksikliği sağlık açısından pek çok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu hayati öneme sahip minerallerden olan magnezyum vücutta yeteri kadar olmayınca pek çok sorun oluşabilmektedir.

Magnezyum Faydası Nedir?

Magnezyum tanımı itibariyle vücudun ihtiyaç duyduğu önemli minerallerin birisi olmaktadır. Temel olarak asıl kaynağı toprak ve su olmaktadır. Doğal şekilde vücuda magnezyum alınması için topraktan alınan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sudan da magnezyum alındığı için bolca su içilmesi yararlı olmaktadır. Magnezyumun vücutta temel görevi özellikle kemik ve kas sisteminin oluşmasında görülmektedir. Bu sayede kemik ve kas yapıları daha sağlıklı ve hastalıklara karşı dirençli olabilmektedir. Özellikle hamile olanlarda magnezyum ihtiyacı çok daha fazladır. Anne karnındaki bebeğin de magnezyum ihtiyacı olduğu için hamileler özellikle magnezyum teminine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Magnezyum Eksikliği Neden Olur, Belirtileri Nedir?

Magnezyum eksiliği olduğunda bu durumdan en fazla kas ve kemik sistemi etkilenmektedir. Eksikliği durumunda bunların yanında pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirebilmektedir. Özellikle son yıllarda magnezyum eksikliği daha fazla görülmektedir çünkü hazır ve paket haldeki gıdaların tüketilmesi vücudun ihtiyacı olan magnezyumu alabilmesini önlemektedir. Buna bağlı olarak su tüketiminin de azalması magnezyum üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Magnezyum eksikliği belirtileri şu şekildedir;

  • Kas ağrıları ve sık kasılmalar,
  • Yüksek miktarda kolesterol,
  • Migren,
  • Uyuşma
  • Yorgun hissetme,
  • Halsizlik,
  • Mide ve bağırsaklarda kramp,
  • Baş dönmesi
  • Öfkeli ve gergin olma,
  • Kesik şekilde uyuma, dinlenememek magnezyum belirtileri arasındadır.

Magnezyum İçeren Besinler Neler?

Magnezyum eksiliği gidermek için doğal beslenme büyük önem taşır. Bu açıdan magnezyum içeren besinler sayesinde vücutta oluşan magnezyum eksikliği giderilecektir. Bu besinler; ıspanak, marul, roka, semiz otu, soğan, avokado, brokoli, kereviz, domates, kuzu kulağı, badem, ceviz, fındık, Hindistan cevizi gibi besinler olmaktadır. Bu gıdaların düzenli olarak tüketilmesi ve aynı zamanda günlük su ihtiyacının da doğru oranlarda karşılanması magnezyum eksikliğini ortadan kaldıracaktır.

Sık Sorulan Sorular

Magnezyum Eksikliği Kimlerde Görülür?

Dengeli ve sağlıklı bir beslenmede magnezyum eksikliği genelde görülmemektedir ancak bazı durumda magnezyum eksiliği yaşanarak çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın