Ana Sayfa - Genel Sağlık - MOG Antikor Hastalığı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

MOG Antikor Hastalığı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Miyelin oligodendrosit glikoprotein antikor hastalığı (MOGAD), sinir sisteminde iltihaplanmaya neden olan bir durumdur.

MOGAD’da antikorlar, miyelin oligodendrosit glikoproteini (MOG) adı verilen bir proteine ​​saldırır.

MOG Antikor Hastalığı Nedir?

MOG, sinir hücrelerinin koruyucu miyelin kılıfında bulunur. Antikorlar MOG’ye saldırdığında miyelin hasarına neden olarak demiyelinizasyona yol açar. Sinirler miyelinsiz hale geldiğinde, onlar da işlev görmezler.

MOGAD hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir. Multipl skleroza (MS) benzer semptomlara neden olabilse de, ayrı bir durum olarak kabul edilmektedir.

Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

MOGAD, sinir sisteminin optik sinir, omurilik ve beyin gibi kısımlarını etkileyebilir.

MOG Antikor Hastalığı Sebepleri:

Aşağıdaki koşullarla ilişkilendirilmiştir:

optik nevrit

Optik nörit, optik sinirin iltihaplanmasıdır. Bu sinir, gözleriniz ve beyniniz arasında sinyaller iletir.

Optik nöritin aşağıdaki gibi semptomları vardır:

 • göz ağrısı, özellikle gözünüzü hareket ettirirken
 • Bulanık görüş
 • rengi görmede zorluk
 • kör noktalar veya görme kaybı

enine miyelit

Enine miyelit, iltihabın omuriliği etkilediği zamandır. Transvers miyelitin kesin semptomları, omuriliğin hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak değişebilir. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Ağrı
 • uyuşma ve karıncalanma (“iğneler ve iğneler”) ve dokunmaya karşı aşırı duyarlılığı içerebilen anormal duyumlar
 • özellikle kollarda ve bacaklarda kas zayıflığı veya felç
 • mesane veya bağırsak kontrol sorunları

Akut yayılmış ensefalomiyelit (ADEM)

ADEM, beyni etkileyen inflamatuar bir durumdur. Genellikle bir enfeksiyondan sonra olur. Belirtiler şunları içerebilir:

 • ateş
 • baş ağrısı
 • mide bulantısı ya da kusma
 • zayıflık
 • uyuşma
 • koordinasyon veya denge ile ilgili sorunlar
 • görme kaybı
 • bilinç bulanıklığı, konfüzyon

MOGAD’ın sunum şekli yetişkinler ve çocuklar arasında değişebilir. Örneğin, çocuklarda MOGAD genellikle ADEM ile ilişkilendirilir. Yetişkinlerde, durum tipik olarak optik nörit veya transvers miyelit ile ilişkilidir.

MOGAD geliştiren çocuklar genellikle bir defalık duruma saldırır. Bununla birlikte, 2021’deki bazı araştırmalar, MOGAD’lı yetişkinlerin yüzde 83’ünün tekrarlayan atakları veya nüksleri olabileceğini gösteriyor.

Bir nüksetme sırasında, ilk saldırınız sırasında sahip olduğunuz semptomların aynısını yaşamanız mümkündür. Yeni semptomlar yaşamanız da mümkündür.

MOGAD’a tam olarak neyin sebep olduğu bilinmiyor. Vakaların çoğu, predispozan bir olay veya hastalığın yokluğunda ortaya çıkar. Doktorlar ve bilim adamları şu anda daha fazlasını öğrenmek için çok çalışıyorlar.

Doktorlar, sinir sistemi iltihabı yaşayan bir kişinin kanında MOG antikorları bulunduğunda MOGAD’ı teşhis edebilir.

Doktorunuz, kolunuzdaki bir damardan alınan kan örneğini kullanarak MOG antikorlarını test edebilir.

Doktorunuzun optik siniri veya beyni etkileyen iltihaplanma belirtilerini tespit etmek için bir MRI taraması sipariş etmesi de mümkündür. Beyin omurilik sıvısının (BOS) bir analizi de yapılabilir.

Hâlâ MOGAD hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Bu nedenle, şu anda durum için standart bir tedavi kılavuzu bulunmamaktadır.

Yüksek doz kortikosteroidler, MOGAD’ın ilk atağını veya nüksetmesini tedavi edebilir. Bu ilaçlar vücuttaki iltihabı azaltabilir. Tipik olarak, bu ilacı intravenöz olarak alırsınız (bir IV yoluyla).

Bir saldırı şiddetliyse veya kortikosteroidler etkili değilse, diğer tedavi seçenekleri kullanılabilir. Bunlara intravenöz immünoglobulin (IVIG) ve plazma değişim tedavisi dahildir.

Doktorunuz, MOG antikorlarının varlığı veya potansiyel bir nüksetme belirtileri olup olmadığı konusunda sizi izlemeye devam edecektir.

Bazı durumlarda, aşağıdakiler gibi immünosupresif veya immünomodülatör ilaçlar alarak nüksleri önleyebilirsiniz:

Birçok kişi MOGAD’dan iyi bir şekilde kurtulabilse de, kalıcı etkileri olması da mümkündür. Bazı araştırmalar, yetişkinlerin çocuklardan daha kötü bir işlevsel iyileşmeye sahip olduğunu bulmuştur.

MOGAD’ın potansiyel uzun vadeli etkilerinden bazıları şunları içerebilir:

Kalıcı etkiler yaşarsanız, doktorunuz bunları bireysel ihtiyaçlarınıza göre yönetmek için çalışacaktır. Bu, fiziksel veya mesleki terapi, ilaçlar veya yaşam tarzı değişiklikleri gibi şeyleri içerebilir.

MOGAD, antikorlar sinirlerde bulunan MOG proteinine saldırdığında meydana gelir. Bu, MOGAD semptomlarına yol açan demiyelinizasyona neden olur.

MOGAD optik nörit, transvers miyelit ve ADEM ile ilişkilidir. Çocuklar genellikle tek seferlik bir saldırı yaşarken, yetişkinlerde hastalığın tekrarlama riski daha yüksektir.

Akut bir MOGAD atağının tedavisi, yüksek doz IV kortikosteroidleri veya infüzyonları içerebilir. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar nüksetmeyi önlemeye yardımcı olabilir. Bazı insanlar, uzun vadeli yönetim gerektiren MOGAD’ın kalıcı etkilerine sahip olabilir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın