Ana Sayfa - Anne - Emziren Anne Hamile Kalabilir mi?

Emziren Anne Hamile Kalabilir mi?

Yeni doğum yapmış ve emziren anne hamile kalır mı sorusu anne adayları tarafından merak edilmektedir. Genelde anneler arasında emzirme nedeniyle hamile kalınmayacağı gibi bir durum söz konusu olmaktadır fakat bu durum yanlıştır.

Emziren Anne Hamile Kalabilir

Emziren anneler arasında yaygın bir şekilde emzirme yaptıkları için hamile kalmayacaklarına yönelik görüş hakimdir. Ancak bu çoğunlukla yanlış bir görüştür çünkü emziren annelerin her ne kadar belirli bir süreye kadar hamile kalma ihtimali düşük olsa da emzirmek korunma yöntemi değildir, bu durumun en başından bilinmesi yararlı olacaktır. Emzirme döneminde özellikle beyinde bulunan prolaktin hormonu hızlı bir şekilde süt salgılamaktadır. Beyin tam anlamıyla kendisini süt salgılama fonksiyonuna ayırır ve bu durum üreme hormonunu baskı altında tutmaktadır. Prolaktin hormonu tarafından beyne güçlü bir şekilde süt salgılaması için baskı uyguladığı dönem ilk 4 – 6 ay arasında olmaktadır. Bu dönemde hamile kalma ihtimali bu sebepten ötürü düşük kalsa da kesin bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu açıdan emzirme yöntemine hamile kalmamak gibi bir anlayış ile yaklaşmamak gerekmektedir.

Emziren Annelerin Hamile Kalma Şartları

Emziren annenin hamile kalma olasılığı özellikle bebeğin ek besine geçmesi halinde yükselmektedir. Bebek bu dönemde emzirilmeye devam edilse bile hormonsal olarak süt salgılama gücü düşme yaşayacaktır. Bu durumda ise yumurtlama devreye girer. Başka bir deyişle anneler ilk aylarında da hamile kalabilmekte ancak özellikle bebeğin ek besine geçmesi ile hamile kalma ihtimalleri çok daha yüksek olasılık taşımaktadır. Özellikle ek gıdaya geçen annelerde bu bakımdan emzirme yüzünden hamile kalmayacakları görüşü bulunmamalıdır;

Lohusalık kanaması dışında düzenli olarak adet görmeye başlanılmışsa,
Bebeğin sadece anne sütü ile beslenmemesi ve ek gıdalardan yararlanması,
Bebeğin 4 – 6 aylık dönemi aşması halinde hamile kalma olasılığı yüksektir.

Emzirme Döneminde Nasıl Korunulur?

Emzirme döneminde korunma için belirli noktaların uygulanması gerekmektedir. Ancak emzirme dönemimde korunmak için alınacak olan ilaçlar ve araçlar süt miktarını düşürebilmektedir. Bu yüzden doğum kontrol hapları kullanımı için emziren annelerin mutlaka doktor ya da uzman tavsiyesi almaları gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Emziren annenin hamileliği sorun olur mu?
Yeni anneler ya da emziren anneler için hamilelik genellikle sorun oluşturmaz.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın