Ana Sayfa - Genel Sağlık - Mide Rahatsızlığı

Mide Rahatsızlığı

Mide rahatsızlığı her yaştan ve her cinsiyetten insanın ortak sorunudur. Mide rahatsızlığı birçok farkı nedenden oluşmakla beraber en çok bilenen nedenleri reflü, gastrit, stres ve tüketilen yiyeceklerdir. Mide oldukça farklı şeylerden etkilenen hassas bir organdır. Tüketilen yiyecek ve içecekler kadar streste mideyi oldukça yoran bir etkendir. Mideyi bitki çayları ile rahatlatmak mümkündür.

Papatya Çayı

Mide rahatsızlığı bir nedeni de strestir. Stres birçok farklı hastalığın ana etmen maddesidir. Strese oldukça fazla hastalığı tetiklemektedir. Stres ile yolan çıkmanın bir yolu da papatya çayı tüketmektir. Papatya çayı stresti azaltarak mideyle birlikte kişiye de rahatlatır. Papatya çayı anti enflamatuar özelliği ile kasların gevşemesine neden olmaktadır. Papatya çayı tüketen kişinin mide kaslarının da gevşediği bilinmektedir. Papatya çayı tüketen kişinin mide krampları engellenmiş olur.

Zencefil

Zencefil oldukça yararlı bitkiler arasında yer almaktadır. Zencefil hem toz hem de taze hali ile hazımsızlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Toz veya taze zencefil yaşı içmek midede oluşan krampların azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda hazımsızlığa da iyi gelecektir. Midede bulunan yiyeceklerin hızlı sindirmesine yardımcı olurken midenin rahatlamasına etki edecektir. Mide rahatsızlığına iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır.

Nane Çayı

Nane çayı halk arasında bilinen nane limon aslında bulantı önleyici olarak bilinse de nane çayı mide ağrılarına da iyi gelmektedir. Nane çayı mide bulantısına ve mide ağrılarına iyi gelmektedir. Nanenin taze ve kuru hali de mide rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen bir bitkidir. Nane gaz sancılarına da iyi gediği bilinmektedir.

Civanperçemi

Civanperçemi oldukça yararlı bir bitkidir. Her konuda civanperçemi bitkisi yararlı olmakla beraber mide rahatsızlıklarına bile iyi gelmektedir. Mide rahatsızlıklarına mide asidinin dengelenmesine iyi gelmektedir. Mide ağrısına iyi gelen civanperçemi mide asidini alarak mideyi rahatlatır. Civanperçemi aynı zamanda sindirime de yardımcı olarak hazımsızlık sorununu ortadan kaldırır. Midede asit salgılanmasını azaltarak mideyi rahatlatır.

Meyan Kökü

Reyon kökü oldukça faydalı bir bitkidir. Mide iltihabını önleyerek mide hastalıklarına iyi gelir. Mideyi rahatlatır ve bulantıyı önler.

Rezene Çayı

Rezene yaygın olarak gaz sancılarına iyi geldiğini bilinmektedir. Özellikle emziren anneler bebeklerde gaz sancısı oluşmaması için sıkça rezene çayı tüketmektedir. Rezene gaz sancılarını hafifleterek karın bölgesinde bulunan şişkinliğinde giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Yeşil Çay

Yeşil çay sindirme yardım olmakla tanınan bir bitki çayıdır. Midedeki şişkinliği alarak gaz sancısını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yeşil çay özellikle yemekten sonra tüketilmesi önerilir.

Kimyon Çayı

Kimyon mide rahatsızlığı için oldukça yaralı bir bitkidir. Kimyon çayının mideyi rahatlatma etkisi hazmettirici olmasından gelir. Midenin çalışmasını sağlayarak midenin rahatlamasına yardımcı olur. Sindirim sistemine de oldukça yararlı olan kimyon çayı temel bağırsak hastalıklığına da iyi gelir. Mide sorunları tedavisinde kimyon çayı yaygın olacak kullanılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Midem sürekli ağrıyor ne yapmalıyım?

Midenin sürekli ağrıması başka hastalıkların da göstergesi olacağı için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bitki çayları zararlı mı?

Genel olarak zararlı değildir ama mutlaka gebelerin ve çocukların kullanım öncesinde hekime başvurmaları gerekir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın