Ana Sayfa - Beslenme - Keçi Boynuzu Faydaları Neler?

Keçi Boynuzu Faydaları Neler?

Keçi boynuzu özellikle pek çok hastalığa iyi geldiği için tercih edilen ve önemli bir besin kaynağı olarak bilinen bir besindir. Antioksidan ve antiseptik özellikleri açısından vücut yapısının güçlenmesine neden olduğu gibi bağışıklık sisteminin de güçlenmesine neden olduğu için tercih edilmektedir.

Keçi Boynuzu Nedir?

Keçi boyunuzu harnup yani baklagiller familyasına mensup bir maki ağacının meyveleridir. Ham hali parlak yeşil olmasına karşılık esas olarak kuruyunca tüketilmektedir. İçi tatlı ve yenilebilir et ile çevrili olup aynı zamanda içinde 15 adet kadar kahverengi tohum yer almaktadır. Pek çok gıda ürününde kullanıldığı gibi aynı zamanda öksürük ilaçları gibi farklı ilaçların yapımında da kullanılmaktadır. Keçi boynuzu pekmez, toz gibi çeşitli türlerde tüketilmektedir.

Keçi Boynuzu Faydaları Neler?

Keçi boynuzu faydaları bakımından son derece yüksek besin değerlerine sahiptir. Özellikle çekirdeğinden üretilen özü ile birlikte zengin bir polifenoller kaynağı olur ve böylece serbest radikaller ile savaşarak çeşitli kanserlere karşı koruma sağlar. Antioksidan kaynağı olduğu için de vücutta bulunan virüs ve zararlı bakterilerin üremesini engelleyerek genel sağlık yapısının korunmasına neden olur. Mide ve bağırsaklarda enfeksiyon gelişim risklerini ortadan kaldırır, halihazırda bulunan enfeksiyonların ise iyileşme süreçlerine hız kazandırır. Alerjik astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi sık görülen hastalıkların giderilmesi açısından da etkili olup genel vücut yapısının ve sağlığının korunması açısından etkili olmaktadır.

Doğal tatlandırıcı kullanarak yaptıkları tariflere lezzet katmak isteyenler için uygun olan keçi boynuzu tozu tıpkı keçi boynuzu pekmezi gibi gelişmiş yararlara sahiptir.

Çeşitli alerji oluşumlarını da engelleyen keçi boynuzu böylece mevsimsel nedenlerden ötürü sık görülen alerjik reaksiyonların giderilmesine yardım etmektedir. Fosfor, kalsiyum ve e – vitamini açısından özellikle pekmezi gelişmiş olup bu ihtiyaçların karşılanmasına etkili olup düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Tüm bu faydaları ile birlikte sağlığınız için çok yararlı olacak keçi boynuzu gün içinde kendinizi enerjik hissetmenize de neden olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Keçi boynuzu şeker olarak kullanılır mı?

Özellikle şeker kullanmak istemeyenlerin rahatlıkla tercih edecekleri bir ürün olan keçi boynuzu tozu da keçi boynuzundan üretilen ve kek gibi farklı mamullerin yapılmasında yardımcı olan bir besindir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın