Ana Sayfa » Hayatın İçinden » Gözüme dezenfektan kaçtı, ne yapmalıyım?

Gözüme dezenfektan kaçtı, ne yapmalıyım?

Pandemi sürecinde dezenfektan kullanımı oldukça artmış durumda. Peki dezenfektan göze girerse ne olur? Dezenfektan göze zararlı mı? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana, çoğumuz el dezenfektanı kullanımımızı büyük ölçüde artırdık. El dezenfektanlarında bulunan alkol sizin veya çocuğunuzun gözleriyle temas ettiğinde keskin ağrı, kızarıklık ve şişme gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

İyi haber şu ki, gözünüzü hemen yıkarsanız, el dezenfektanının uzun vadeli hasara neden olma olasılığı düşüktür. Ancak, ağrı birkaç saat içinde geçmezse, görüşünüzü kalıcı olarak bozabilecek yara izlerinden kaçınmak için tıbbi yardım istemek yine de iyi bir fikirdir.

Komplikasyon geliştirme riskinizi en aza indirmek için gözünüze el dezenfektanı gelirse yapabilecekleriniz:

Çoğu el dezenfektanı, sizi potansiyel olarak hasta edebilecek bakteri ve mikropları öldürmek için alkol içerir. Ülkemizde satılan el dezenfektanları, etanol alkol veya izopropil alkol şeklinde yüzde 60 ila 95 oranında alkol içerir.

Alkol, gözünüzün kornea adı verilen en dış tabakasında kimyasal yanıklara neden olma potansiyeline sahiptir. Korneanız, gözünüzü kaplayan ve ışığı retinanıza yönlendirmeye yardımcı olan şeffaf bir tabakadır. Gözünüze el dezenfektanı kaçarsa, aşağıdaki gibi semptomlarla karşılaşabilirsiniz:

  • Kırmızılık
  • Yanma ağrısı
  • Bulanık görüş
  • Gözünü açık tutma sorunu
  • Şişme

Alkol gözünüzün yüzeyine zarar verebilir, ancak daha derin yapılara zarar vermesi olası değildir. Ağrınız birkaç saat içinde geçmezse, tıbbi yardım almalısınız. Bir tıp uzmanı hasarı değerlendirebilir ve kalıcı yara izini önlemek için en iyi tedaviyi önerebilir.

Gözüme dezenfektan kaçtı, ne yapmalıyım?

Gözünüze el dezenfektanı kaçarsa, ovuşturmaktan kaçınmak ve mümkün olan en kısa sürede gözünüzü yıkamak önemlidir. Kimyasal madde sıçramasından sonra gözlerinizi en az 20 dakika oda sıcaklığında temiz musluk suyu ile yıkamalısınız.

Gözünüzü yıkamak için duşunuzu veya lavaboyu kullanabilirsiniz. Erişiminiz varsa acil durum göz yıkama istasyonunu da kullanabilirsiniz. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, gözünüzün daha fazla zarar görmesini önlemek için suyun sıcak olmadığından emin olun.

Duş kullanıyorsanız, alnınıza gözünüzün yukarısına doğru hafif bir su akışı tutun. Suyun gözünüze akmasına izin verirken göz kapaklarınızı açık tutun.

Bir lavabo kullanıyorsanız, lavabonun üzerine eğin ve musluğu hafif bir akış için açın. Başınızı yana eğin ve suyun gözünüze akmasına izin verin.

Çoğu durumda, gözünüzü suyla yıkadıktan birkaç saat sonra ağrı ve tahriş azalır. Bununla birlikte, sürekli keskin bir ağrı yaşıyorsanız, gözünüzde çok miktarda el dezenfektanı varsa veya belirtileriniz birkaç saat içinde iyileşmiyorsa, bir göz sağlığı uzmanına görünmek veya acil tıbbi yardım almak iyi bir fikirdir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde ve özellikle kullananlar, yaptıranlar, hastalıklar ve sendromlar alakalı tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağmaktır.
Yorum yapın