Ana Sayfa - Genel Sağlık - Memenin Kahverengi Kısmının Büyük Olması

Memenin Kahverengi Kısmının Büyük Olması

Memenin Kahverengi Kısmının Büyük Olması yazımız ile karşınızdayız. Areola Nedir? Areola Küçültme Ameliyatı Fiyat gibi tüm bu konulara değineceğiz. Belirli nedenlere bağlı olan bu durumun uzmanlar tarafından açıklanan çeşitli açıklamaları vardır. Sizlere memenin kahverengi olması ile alakalı da bilgiler vereceğimiz makalemize çok geçmeden başlayalım. Başlamadan evvel eğer genel sağlık ile alakalı merak ettiğiniz hususlar var ise bağlantıdan bakabilirsiniz.

Memenin Kahverengi Kısmının Büyük Olması

Kalıtsal olarak genlerle aktarılan bu durum bazen kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Özellikle kadınların adet dönemlerinde, hamilelik zamanlarında, emzirme dönemlerinde ve ergenlikten sonra yaş ilerledikçe areola adı verilen bu Memenin Kahverengi Kısmının Büyük Olması olasıdır. Dönemsel olarak büyüme ve küçülme hemen hemen herkeste görülmektedir.

Areola nedir?

Areola nedir
Areola nedir

Hem kadın hem de erkeklerde bulunan meme ucunun çevresindeki kahverengi tabakaya Areola adı verilmektedir. Bu yapının alt kısmında süt bezeleri ve tomurcuklar bulunmaktadır. Zaman zaman büyüme ve küçülme görmek de olası bir durumdur. Özellikle kadınların belirli dönemlerinde ( adet dönemi, emzirme evresi ve hamilelik zamanlarında) büyüme görmek çok normaldir.

Areola Neden Büyür?

Meme ucunun çevresindeki kahverengi tabaka yani diğer bir adıyla areolanın büyüme nedenlerini aşağıdaki maddeler ile özetleyebiliriz. Aşırı bir büyüme veya renk değişimi konularında doktorunuza danışmalısınız. Ve bu durumun kalıtsal sebepleri olduğunu ve kişiden kişiye değiştiğini unutmamalısınız. İşte Areola Neden Büyür? Cevapları şu şekildedir:

  • Adet dönemlerinde büyüme gözlemlenir.
  • Erkek ve kadınlarda ergenlik sonrası yaş ilerledikçe görülmektedir.
  • Hamilelik döneminde areola büyümesi görülmektedir.
  • Emzirme dönemlerinde, bebek doğduktan sonra yaklaşık 1 yıl bu durum gözlemlenmektedir.

İçerik önerisi: Meme ucunda beyaz kabarcıklar

Göğüs Halkalarının Büyümesi

Göğüs halkalarında büyümeler görülmesi çok normal bir durumdur. Özellikle kadınların belirli dönem ve evrelerde areola büyümesi ile karşılaşması son derece sık rastlanmaktadır. Genellikle anne ve babadan aktarılan genlerle göğüs bölgesi şekillenmektedir. Fakat bu özel dönemlerde ve çevresel etmenlerle de ekstra haller görülmektedir. Aşırı bir Göğüs Halkalarının Büyümesi durumunda doktora danışmak en doğru karar olacaktır.

Meme Uçları Neden Büyür?

Meme Uçları Neden Büyür
Meme Uçları Neden Büyür

Genellikle yeni doğum yapmış annelerin Meme Uçları Neden Büyür? Sorusunu çok sorduğunu gözlemlemekteyiz. Bu durum emzirme döneminde olan annelerin süt tomurcuklarının hareketli olması ve artmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum geçicidir. Fakat emzirdiğiniz süre boyunca büyük olması da normaldir. Ayrıca regl dönemleri ve yaş ilerlemesi ile oluşan areola büyümeleri de görülmektedir. Erkeklerde de bazı durumlarda görülmektedir. Genetik hallerin de etkili olması Memenin Kahverengi Kısmının Büyük Olması için önemli bir farktördür.

Memenin Kahverengi Kısmının Büyük Olması ile alakalı sıkça sorulan soru ve cevaplar da aşağıda sizlerle:

Göğüs Halkalarının Büyümesi ile alakalı bulduğumuz bilgilendirici videoya da aşağıdan ulaşabilirsiniz:

YouTube video

Meme Uçları Neden Büyür? Yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler adresinden de ana sayfamıza erişebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın