Ana Sayfa - Genel Sağlık - Lavman Nedir ve Neden Yapılır?

Lavman Nedir ve Neden Yapılır?

Lavman vücutta bağırsakların bulunduğu alanda birikmiş olan ve huzursuzluk veren kalıntıların dışarıya atılması için uygulanan bir yöntemdir. Tıbbi bir tedavi yöntemi olarak kabul edilen lavman ile bağırsakta hareketlilik arttırılır ve içeride olan birikintilerin kolaylıkla dışarıya atılması sağlanır.

Lavman Nedir?

Tıbbi olarak farklı yollar ile tedavi edilebilen ve bağırsaklarda biriken fazla atığın giderilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu süreçte kullanılması gereken en doğru yöntem belirlenir. Uygulanması sırasında hastanelerde tıbbi müdahale ile sağlanmasının yanı sıra evde de yapılabilecek pek çok yöntemi bulunur.

Böyle bir tedavi işlemini gerçekleştirmek ihtiyaçtan doğar. Vücudun fonksiyonlarındaki dengesiz belirtiler ve kişinin fazla kilolarından dolayı vücutta bir ağırlık hissediyor oluşu lavman yapılmasını gerektirir. Bireysel anlamda faydaları uzun süreli kilo artışları devam ediyor oluşu, kilo vermede zorluk yaşanması durumunda kullanılabilir. Vücudun hareketlerini kısıtlayan; yorgunluk, halsizlik, dinlenme sonrası dahi hareketlerde yavaşlık görülmesi durumunda vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasına da fayda sağlar.

Lavman Nasıl Yapılır?

Lavman uygulanırken muhakkak ki bilinçli bir şekilde başlanmalıdır. Kulaktan dolma ve araştırma yapılmadan herhangi bir ürünün bu tedavi sürecinde uygulanması vücuda faydadan çok zarara yol açabilir. Bu anlamda böyle bir sıkıntı yaşanırken bir doktordan ne yapılması gerektiğine dair de fikir alışverişinde bulunulabilir.

Hekimlerin gözetiminde gerçekleştirilen lavman yapımı uygulaması doktorun talimatları ile gerçekleşir. Bu işleme başlamadan önce doktor tarafından beslenme düzenine dair belirli düzenlemeler yapılabilir. Mahremiyet esas alınarak işlem gerçekleştirilir.

Evde Uygulanan Lavman Uygulaması

Evde kullanımda set şeklinde temin edilebilir. Set içinde; Lavman torbası, lavman hortumu ve bir başlıktan oluşur. Torba içerisine talimata uygun olarak ılık su konarak kullanılacak çözelti maddesi oluşturulur.

Kişi sol tarafına doğru dizlerini çekerek uzanır. Kelepçe ile sabitlenen torba işlem sırasında yavaşça gevşetilir ve havanın çıkması sağlanır. Hortumun bir ucuna malzemeler içinde bulunan kayganlık veren yağ sürülerek işleme devam edilir. Bu uç uygulamada geçerli olarak öngörülen 10cm’i aşmadan makattan içeri iletilir. Ardından torbadaki tüm çözelti içeri aktarılır ve işlem tamamlanır

Lavman Neden ve Kimlere Yapılabilir?

Lavman yöntemini kullanarak bir tedavi gerçekleştirmek isteyen kişi vücudu arındırıcı bir temizlik uygulamış olur. Böyle bir tedaviye ihtiyaç duyan kişilerin sebepleri şunlardır:

  • Daha çok yeme bozuklukları yaşayanlar yedikleri gıdaların aşırı birikiminden kaynaklı olarak huzursuz bağırsak sendromu yaşanması
  • Vücutta biriken dışkının hareketlerini kısıtlayan toksinler
  • Ciltte normalin dışında gözlenen sağlık problemlerinin sebebi yine bağırsaktaki birikimlerden kaynaklanır. Vücuttaki zararlı ve ağır metallerin dışarıya atılması ile beraber cilt tonunda parlaklık görülebilir. Ciltteki lekelenmelerde de azalma sağlanmış olur.
  • Gündelik hayatta sürekli yorgun hissetmek ve enerji düşüklüğü de böyle bir tedaviye sebep olabilir.

Lavman uygulamaları kabızlık sorunu yaşayan günlük çıkılması gereken tuvalet ihtiyacına 2 günden fazla yaşayan kişiler uygulayabilirler. Sağlıklı bir bağırsak yenen her yemeğin ardından muhakkak tuvalet ihtiyacını karşılamamaktadır. Ancak bağırsaklarında problem yaşayan kişiler 2,3 hatta 4 günü bulan kabızlık sorunları sebebiyle böyle bir yönteme başvurulabilir. Bu da ileriye dönük olarak vücutta kalıntıların birikmesinden kaynaklı hastalıkların oluşmasına da engel olmaktadır.

Lavman uygulamaları; kabızlık dışında hastanın kontrol edemediği dışkı kaçırma problemlerinde de bu durumu önleyebilmek için kullanılır. Tedavi amacı ile hastanede uygulanacak olan kolonoskopi tedavisi öncesinde de bu yöntem uygulanmaktadır. Doktorların; bağırsaklar, karın bölgesi hastalıklarında uygulayacakları tedavilerin öncesinde de lavman yöntemine uyguladıkları bilinmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Lavman yapımı için yaş sınırı var mıdır?

Genellikle 10 yaş ve üstü çocuklara yapılmaktadır.

 

Lavman sonrası sorun olur mu?

Lavman sonrasında birkaç gün rahatsızlık hissi olabilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın