Ana Sayfa - Genel Sağlık - Otistik İnsanlar Araba Kullanabilir mi?

Otistik İnsanlar Araba Kullanabilir mi?

Ancak otistik insanların araba kullanamayacağı yanlış bir kanıdır. Doğru hazırlık ve kişiselleştirilmiş eğitim ile siz veya otizmli genciniz güvenli bir şekilde araç kullanabilirsiniz.

Araba kullanmayı öğrenmek genellikle bağımsızlıkla ilişkilendirilir ve hayatınızda hem heyecan verici hem de endişe uyandıran bir zaman olabilir. Sizde veya çocuğunuzda otizm spektrum bozukluğu (OSB) varsa, yürütücü işlevlerdeki farklılıklar nedeniyle araba kullanmanın gerektirdiği sorumluluk konusunda özellikle dikkatli olabilirsiniz.

Otistik Bireyler Neler yapar? Neler Yapamaz?

Burada, otizm ve sürüş hakkında en son araştırmaların söylediklerinin yanı sıra hazırlığı ölçmek ve başarılı bir eğitim için önemli ipuçları veriyoruz.

Evet, otistiklerin araba kullanması yasal. Otistik bireyler, kendi eyaletlerinde ehliyet almak için gerekli şartları, spektrumda olmayanlarla aynı şekilde geçmelidir.

Bazı durumlarda, otistik ergenlerde ortalama 2 yıl olduğunu gösteren bir çalışma ile, otistik bireylerin ehliyet almaları daha uzun sürebilir. Ancak sürüş, uygun eğitim ve hazırlık ile birlikte sebat ve sabırla elde edilebilir.

Otistik bir kişinin ehliyet almasını engelleyebilecek herhangi bir yasal kısıtlama yoktur. Ancak, azaltılmış motor beceriler ve çoklu görevle ilgili zorluklar da dahil olmak üzere dikkate alınması gereken belirli zorluklar ve güvenlik yönleri vardır.

Araştırmalar, otistik olan sürücülerin aşağıdaki zorluklarla karşılaşabileceğini göstermektedir:

Öte yandan araştırmalar, otistik sürücülerin diğer sürücülerin sahip olamayabileceği belirli güçlere sahip olduğunu da gösteriyor. Bunlar şunları içerir:

 • sürüş kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalma arzusu
 • trafik kurallarına uymak
 • hız yapmak gibi sınırlı risk alma
 • genel sürüş ortamlarına daha fazla dikkat ederek
 • ayrıntıları ve bilgileri uzun süre hatırlayabilme

Ek olarak, araştırmalar, genç otistik bireylerin trafik cezası alma ve ehliyetlerini diğer yeni sürücülere göre askıya alma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca, çarpışma riskleri genel olarak yeni sürücüler arasında benzerdir.

Sürüş, okul, iş ve sosyalleşme için seyahati desteklemeye yardımcı olabilecek önemli bir yaşam becerisi olsa da, otistik gençiniz, resmi derslere devam etmeden önce ilk önce araba kullanmaya ilgi göstermelidir. Bu tür bir katılım, derslerine olan ilgilerini korumalarına yardımcı olabilir, bu nedenle pratik yapmaya devam etmek isteyeceklerdir.

Aynı zamanda, çocuğunuzun çocuk doktoru ile araba kullanmayı tartışmak için asla erken değildir. Bu şekilde, doktorunuz ekstra desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünürse, çocuğunuz araba kullanma yaşına gelmeden ilgili tedavileri alabilirsiniz.

Sürücü hazırlığının bir başka göstergesi de, gencin diğer kişisel bakım görevlerini bağımsız olarak tamamlama yeteneğidir. Bu, kişisel hijyen, ev işleri ve okul çalışmalarını içerebilir.

Otistik bir kişinin araba kullanmayı öğrenmesine yardımcı olabilecek özel eğitim veya özel terapiler arıyorsanız, aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurun:

Ergoterapi (OT)

Geleneksel olarak OT, otizmde günlük yaşam becerilerine, ince ve kaba motor becerilere, sosyal becerilere ve günlük rutininizin diğer önemli yönlerine yardımcı olmak için kullanılır. Bu tür yetenekler, araba kullanma yeteneğinizi geliştirmenize de yardımcı olabilir.

Halihazırda bir ergoterapist ile çalışıyorsanız, terapi seanslarınız sırasında yardımcı olabilmeleri için onlarla sürüş hedefleriniz hakkında konuşun. Şu anda OT’ye gitmiyorsanız, birinci basamak doktorunuzdan bir sevk isteyin.

Sürücü kursları ve eğitmenleri

Bazı devlet okulları gençler için sürücü kursları sunarken, dışarıdan bir sürücü kursundan alınan ek eğitim de yardımcı olabilir. Potansiyel bir sürücü kursuna, otistik sürücülere veya sürüş rehabilitasyon uzmanlarına eğitim verme konusunda deneyimli ehliyetli sürücü eğitmenleri olup olmadığını sorun.

Siz veya otizmli bir yakınınız araba kullanmayı öğreniyorsa, başarılı olmanıza yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Hem ebeveyn denetimli hem de resmi sürüş eğitmeni liderliğindeki dersler dahil olmak üzere mümkün olduğunca pratik yapın.
 • Her beceriyi küçük parçalara ayırın.
 • Her sürüş dersi için tekrarı kullanın.
 • Öğrencinizin adımları hafızaya almasına yardımcı olmak için her sürüşten önce yazılı, sözlü veya görsel komut dosyaları kullanmayı düşünün.
 • Öğrencinizin farklı hava türlerinde ve gece sürüş pratiği yapmasına yardımcı olun.
 • Genç sürücünüzü, kazalar, lastik değişiklikleri veya polis memurlarıyla etkileşimler nedeniyle bir aracı güvenli bir şekilde nasıl kenara çekeceğiniz gibi beklenmedik senaryolara hazırlayın.

Uzun süreli hazırlık ve eğitim ile otizmli bireyler başarılı bir şekilde araba kullanabilir ve ehliyetlerini alabilirler.

Yürütücü işlevler ve iletişim ile ilgili belirli zorluklar, bazı bireyleri araba kullanmayı öğrenen etkileyebilirken, otistik bireylerin ayrıca, sürüş sürecine ve yol kurallarına daha iyi uyum da dahil olmak üzere, bazı yaşıtlarının sahip olmadığı güçlü yönleri vardır.

Siz veya otistik çocuğunuz araba kullanmayı öğrenmeyi düşünüyorsanız, ASD ekibinizle konuşmak için beklemeyin. ASD uzmanları, resmi sürücülük okullarına ek olarak, sürüş güvenliği ve başarısı için sizi hazırlamaya yardımcı olabilecek terapiler de sağlayabilir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın