Ana Sayfa - Genel Sağlık - Çocuk Kardiyoloji Neye Bakar?

Çocuk Kardiyoloji Neye Bakar?

Çocuk kardiyolojisi çocuklar ile ilgilenilen kardiyoloji alanıdır. Bu alanda daha anne karnında bulunan çocuklar ile 18 yaşındaki çocuklara kadar tüm çocuklara hizmet verilmektedir. Çocuk kardiyolojisi alanında hizmet veren kardiyologlar çocuklar üzerinde uzmanlaşmaktadır. Çünkü daha anne karnında olan bebekte dahi kalp bozuklukları görülebilmektedir. Neredeyse bin bebekten dokuzunda kalp hastalıklarının görülme ihtimali vardır. Bu nedenle anne karnındaki bebeklerin dahi kontrol edilmesi gereklidir. Erken teşhis oldukça önemli olduğu için daha anne karnında olan çocuklarda bulunan kalp rahatsızlıklarının tespit edilmesi oldukça önemlidir. Bu sayede hemen tedavi işlemlerine başlanabilmektedir.

Çocuklarda Kalp Hastalıkları Neden Olur?

Çocuk kardiyoloji alanı tarafından incelenen ve çocuklarda görülen kalp hastalıklarının bazı sebepleri olabilmektedir. Bu nedenler daha çocuğun doğumundan gelebilmektedir. Genetik faktörler nedeniyle çocuklarda kalp hastalıkları görülebilmektedir. Özellikle yeni doğan çocuklarda görülen kalp hastalıkları nedenlerinin neredeyse yüzde dokuzu kromozom bozuklukları nedeniyle oluşmaktadır. Bunun dışında anne adayında görülen metabolik rahatsızlıklar çocuklarda kalp hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca anne adaylarının hamileliklerinde düzgün beslenmemeleri ve sigara alkol gibi zararlı maddeleri tüketmeleri sonucunda bebeklerde kalp hastalıkları görülebilmektedir. Bunların yanında X ışıklarına maruz kalınması ve bazı ilaçların kullanılması da etkileyebilir.

Çocuk Kardiyoloji Alanında Kalp Hastalıkları Nasıl Tespit Edilir?

Çocuk kardiyoloji alanında hastalıkların tespit edilmesi ve tedavi işlemlerine başlanabilmesi için bazı önemli testler yapılmaktadır. Bu testler sonucunda hastalığın tanısı yapılmakta ve hemen tedavi işlemlerine başlanmaktadır. Gerekli görüldüğünde ameliyat işlemleri için kalp damar cerrahlarına yönlendirme yapılmaktadır. Bu noktada çocuk kardiyolojisi tedavileri için yapılan testler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kalp elektrokardiyografisi ile kalbin aktiveleri ölçülür.
  • Kalp kateterizasyonu ve anjiyografisi ile kalbin yeterli pompalama yapıp yapmadığına bakılır.
  • Holter EKG ile ritim bozukları keşfedilir.
  • Ekokardiyografi kalp ultrasonu olarak görev yapar.
  • Teleakardiyografi ile kalbin boyut ve görünümüne bakılır.
  • Renkli doppler ekokardiyografi yapısal kalp bozukları gibi hastalıkların teşhisi için renkli ultrasonografi yapılır.
  • Elektrofizyoloji ile diğer tetkikler sonucunda bulunamayan hastalıkların bulunması mümkündür.
  • Efor testi ile doğumdan gelen kalp hastalıkları ve kalbin stres altındaki durumu incelenir.

Sık Sorulan Sorular

Çocuk kardiyoloji hangi hastanelerde bulunur?

Tüm çocuk hastalıkları hastanelerinde bulunmaktadır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın