Ana Sayfa - Hastalıklar - Kuğu Boynu Deformitesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Kuğu Boynu Deformitesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Kuğu boynu deformitesiözellikle romatoid artrit nedeniyle parmakların deformitesi. Parmaklar kuğu benzeri bir görünüme bürünür. Altta yatan nedeni bilmek çok önemlidir.

Bu metinde; kuğu boynu deformitesi nedir, kuğu boynu deformitesinin nedenleri ve belirtileri nelerdir, kuğu boynu deformitesi tanısı ve tedavi Nasıl yapılır sorularına kapsamlı yanıtlar bulun.

Kuğu Boynu Deformitesi Nedir?

Kuğu boynu deformitesiparmaklardaki yapıları etkiler ve çirkin bir hastalıktır. Parmaklardaki eklemlerin çeşitli nedenlerle alışılmadık pozisyonlara eğildiği görülmektedir.

Proksimal interfalangeal eklemde (PIF) hiperekstansiyon deformitesi ve distal interfalangeal eklemde (DIF) hiperfleksiyon deformitesi ile bir görünüm vardır.

Kuğu boynu deformitesinin oluşması için parmakların PIP (proksimal interfalangeal eklem) eklemi çevresindeki bağlarda aşırı gerilim olması gerekir. Stres nedeniyle bağlar gevşer ve sonra PIP eklemi aşırı gerilir. Sonuç olarak, PIP eklemi avuç içine doğru bükülür.

Bununla birlikte, avuç içinden en uzaktaki parmak eklemi olan DIP eklemi (distal interfalangeal eklem), parmak ucunu avuç içine doğru büker. Sonuç olarak kuğu boynu deformitesi Sonuç olarak anormal parmak yapısı denir.

Parmakların anormal şekli nedeniyle aşağıdakiler olur:

 • Nesneleri kavramak zorlaşır
 • Yumruk yapmak zor
 • Güzel el sanatları yapılamaz
 • Parmakların hareketleri kısıtlanır
 • Parmak hareketlerinden dolayı ağrı oluşabilir

Kuğu boynu deformitesi, bazı ellerde temel işlevlerini kaybettiği bir yaralanma olarak görünüyor. Eller sınırlı bir şekilde kullanılabilir ve zaman zaman ağrı oluşabilir.

Kuğu boynu deformitesinin tedavisi için hem cerrahi hem de medikal seçenekler mevcuttur. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha detaylı açıklamalar bulabilirsiniz.

Kuğu Boynu Deformitesinin Sebepleri Nelerdir?

Kuğu boynu deformitesinin birçok farklı nedeni olmasına rağmen romatoid artritin en yaygın nedeniKamyon. Diğer olası nedenler aşağıdakilerden herhangi biri olabilir.

Kuğu boynu deformitesinin nedenleri Dahil etmek:

 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Skleroderma
 • Psoriatik artrit
 • İnme
 • Parkinson hastalığı
 • Çekiç parmak işlenmemiş
 • Parmakların kötü iyileşen kırıkları
 • PIP eklemini çevreleyen kasları zayıflatan travmalar
 • Kas spazmlarına yol açan sinir hasarı
 • Yaralanma sonucu el kaslarının gerilmesi
 • Gevşek parmak bağları
 • Yırtık parmak tendonları
 • Ehler-Danlos sendromu

Kuğu boynu deformitesinin oluşması için bir dizi işlem gereklidir. Parmaklardaki ana bağ hangisidir volar plaka (avuç içinde bulunur) çok gevşediğinde oluşur. Bu şekilde PIP eklemi yukarı doğru döner. Ayrıca DIP ekleminin aşağı doğru bükülmesine neden olur.

Bu hastalık genellikle romatoid artrit ile ilişkilidir. Romatoid artrit (RA) vücudun birçok noktasında iltihaplanmaya neden olur. Özellikle eklemlerde iltihaplanmaya neden olarak avuç içi içindeki bağ ve eklemleri etkiler.

Romatizmal eklem iltihabı volar plakayı zayıflatmak anormal dokular oluşturur. Bu iltihapla birlikte parmak kemikleri, kıkırdaklar, tendonlar ve bağlar da zarar görür.

Ayrıca parmak yaralanmalarına bağlı olarak kuğu boynu deformitesinin oluşabileceğini de bilmelisiniz. Eklem hasarı travma ve yaralanmayla oluşur. Bu durum kasların gerilmesine neden olarak şekil bozukluğu yaratır.

Parmakların Hangi Bölgeleri Etkilenir?

Parmakların birkaç bileşeni vardır. Kuğu boynu deformitesi bunların bir kısmını etkiler. Aslında bu deformite, insan parmaklarının çoğunu etkiler:

 • Parmak kemiklerinin her biri (falankslar)
 • Proksimal ve distal interfalangeal eklemler
 • Tendonlar
 • Ligamentler

Kuğu boynu deformitesi, proksimal ve distal interfalangeal eklemler Yapısının bozulması ve doğal olmayan yönlere yönelmesinden kaynaklanır. Gelecekte parmaklar düz bir konuma getirilemez.

Parmağın orta eklemine PIP denir ve aşağı doğru dönebilir. Parmağın uç eklemine DIP denir ve yukarı doğru bükülebilir.

Bu rahatsızlık başparmağı etkilemez. Başparmağınızda benzer bir bükülme varsa, bu bir çekiç parmakla ilgili olabilir.

Kuğu Boynu Deformitesinin Belirtileri Nelerdir?

Kuğu boynu deformitesinin ileri aşamalarında görsel olarak kolayca tanınabilir semptomlar ortaya çıkıyor. Parmaklarda kuğu boynuna benzer bir kıvrılma var.

Biraz semptomlar daha önce meydana gelir:

 • Parmak eklemlerini bükerken ağrı
 • Parmakları dışa doğru uzatmada güçlük
 • Parmakların içe doğru bükülmesi

Uzun bir süre boyunca parmağın şekli, parmak eklemlerindeki ve tendonlardaki deformasyon nedeniyle kuğu boynuna benzer.

Kuğu boynu deformitesi çoğunlukla Romatizmal eklem iltihabı nedeniyle meydana geldiği bilinmektedir. Bu deformite oluşmadan önce romatoid artrit belirtileri gösterebilirsiniz.

Romatoid artrit semptomları Dahil etmek:

 • Eklem ağrısı
 • Eklemlerde sertlik
 • Özellikle sabah saatlerinde eklem sorunları
 • Eklem şeklindeki bozulma
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Deri altında gözlenen yumrular
 • Aralıklı hafif ateş

Kuğu Boynu Deformitesi Nasıl Teşhis Edilir?

Kuğu boynu deformitesinin daha oluşmadan ortaya çıkabileceği tahmin edilebilir. Bazı ciddi hastalıkların bu el rahatsızlığının ortaya çıkması için uzun bir süre geçmesi gerekir. İnsanlar çoğunlukla bu hastalıkların farkındadır.

Doktorlar genellikle kuğu boynu deformitesinden bahseder. bak veya Fiziksel Muayene ile tanıyabilir. Distal ve proksimal eklemlerinizi takip edecek ve bir dizi inceleme yapacak.

Parmaklardaki bu görünümün kuğu boynu deformitesine ait olduğunu belirledikten sonra altta yatan hastalığı teşhis etmek için bazı testler yapmanız gerekebilir.

İnsanların çoğunda bu hastalıklar var:

 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Skleroderma
 • Psoriatik artrit

Kuğu boynu deformitesi olan kişiler için en olası neden romatoid artrittir. Altta yatan neden romatoid artrit değilse, doktorunuz diğer hastalıkları dışlamak için bir dizi test ve görüntüleme yapacaktır. Ayrıca parmaklarınızda bir yaralanma arayacaktır.

Kuğu Boynu Deformitesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kuğu boynu deformitesini erken dönemde tespit etmek çok önemlidir. Bu durumun tedavisi, durumun ciddiyetine bağlı olarak değişir.

Uygulanacak tedavi yöntemleri arasında non-invaziv veya istilacı yöntemler mevcuttur. Non-invaziv yöntemler, çeşitli fizik tedavi yöntemlerini ve atelleri içerir.

İnvazif yöntemler cerrahi teknikleri içerir. Yumuşak doku onarımından parmak ekleminin değiştirilmesine kadar değişen bir süreci içerebilir.

Doktorunuz kuğu boynu deformitesinin tedavisi için en uygun tedavi yöntemini önerecektir. Tedaviden sonra parmaklarınızı tekrar kullanın. işlevsel olarak kullanabilirsiniz. Güncel tedavi yöntemleri şunlardır:

Fizik Tedavi Uygulamaları

Kuğu boynu deformitesinin tedavisinde ilk tercih edilen tedavi yöntemi çoğunlukla fizik tedavi uygulamalarıdır. Fizik tedavi uygulamaları ile parmaklarınızı ve ellerinizi daha dengeli tutabilirsiniz, güç ve hareketlilik Kurtarabilirsin. Bu amaçla çeşitli egzersizler, germe yöntemleri ve masajlar yapılır.

Proksimal ve distal interfalangeal eklemleriniz için fizik tedavi ile uygulamalar yapılacaktır. Bu tedavi yöntemi parmak ameliyatından sonra da uygulanabilir.

Atel veya Ateller

Kuğu boynu deformitesinin tedavisi için doktorunuz tarafından ateller ve ateller önerilebilir. Fizik tedavi egzersizlerinden sonra çoğu zaman atel veya atel kullanmalısınız.

Ateller veya ateller günlük yaşamınıza uyacak şekilde ayarlanır. Bazıları günün belli bir bölümünde kullanılacak tür olsa da özellikle parmak ve el atelleri tüm gün kullanılmak üzere tasarlanabilir.

Yumuşak Doku Onarımı

Yumuşak doku onarımı, parmağın orta eklem çevresinde bulunan deri, bağ ve tendonların düzeltilmesini amaçlayan bir ameliyat türüdür. Genelde orta derecede Kuğu boynu deformitesinde kullanılır.

Yapılan ameliyat ile gevşeyen bağ ve tendonlara gerekli destek sağlanır. Parmağın şeklini engelleyen yapılar ortadan kaldırılır. Çoğu zaman tatmin edici sonuçlar alınır.

Eklem Artroplastisi

Kuğu boynu deformitesini düzeltmek için eklemin değiştirilmesi gerekli olabilir. İlerleyen vakalarda parmağın PIP ekleminin değiştirildiği bir tedavi türüdür.

PIP eklemi çok sert ise ve diğer tedavi yöntemleri başarılı olmadıysa size eklem artroplastisi önerilebilir. Operasyon sırasında yumuşak dokular da uygun şekilde onarılır.

Eklem artroplastisi sonrası parmaklarınızı hareket ettirmeniz daha kolay olacaktır. Yeni eklem yüzleri zamanla yıpranabilir.

Parmak Eklem Füzyonu

Parmak eklem füzyonu, Ekleminizi birbirine kaynaştırarak Artık hareket edemediği bir tedavi türüdür. Özellikle çok ileri durumlarda tavsiye edilir.

İşlemden sonra parmak eklemleri hareket edemeyecek ve düz kalacaktır. Özellikle yoğun ağrı yaşayan bireyler için uygulanabilir.

Kuğu Boynu Deformitesi Nasıl Yönetilir?

Ameliyat sonrası iyileşme süreci değişebilir. Ortalamada 1-6 aylık bir sürede parmak fonksiyonları büyük ölçüde iyileşmiştir. Fizik tedavi uygulamalarına uygun hareket ederek bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz.

Tedavileriniz sırasında atel veya atel kullanmaya devam etmelisin. Doktorunuzun tavsiyelerine dikkat etmeli ve gerekli aralıklarla kontrollerinize gitmelisiniz.

Kuğu boynu deformitesi Oluşmasına neden olan durum bir travma ise, kişi muhtemelen tedaviden sonra bu durumla bir daha karşılaşmayacaktır.

Altta yatan neden romatoid artrit ise bu deformitenin tekrar ortaya çıkabileceği bilinmelidir. Hastaların birkaç kez tedavi edilmesi gerekebilir.

Bu yazılara da bakın:

Poland Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Cohen Sendromu Nedir? Cohen Sendromu Belirtileri, Sebepleri

Merkezi Çekirdek, Santral Çekirdek Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın