Ana Sayfa - Hastalıklar - Monoartrit Ne Demek? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Monoartrit Ne Demek? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Monoartiküler artrit olarak da adlandırılan monoartrit, bir eklemi etkileyen eklem iltihabını ifade eder.

Monoartrit, bir artrit tipi değil, artritin bir tanımlayıcısıdır. Birden fazla eklemi etkileyen artrite poliartiküler denir.

Çoğu zaman, monoartrit aniden ortaya çıkabilir ve orta ila şiddetli arasında değişen eklem rahatsızlıklarına neden olabilir. Durumun enfeksiyon, gut ve bazı otoimmün hastalıklar dahil olmak üzere birkaç potansiyel altta yatan nedeni vardır.

Belirtileri, teşhisi ve tedavisi dahil olmak üzere monoartrit hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Monoartrit, altta yatan bir enfeksiyonun veya başka bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Birden fazla neden olduğu için, doktorlar her şeyi ekarte etmeye çalıştıkları için teşhis koymak zor olabilir.

Monoartritin En Yaygın Nedenleri

Monoartrit OLUŞUMUNA SEBEP OLAN HASTALIKLAR NELERDİR?

Gut ve Monoartrit

Vücutta kristal birikintilerinin oluşmasına neden olan koşullar, monoartritin arkasındaki en yaygın suçlulardır. Bu genellikle gut ve psödogout anlamına gelir.

Gut, vücudunuzda ürik asit kristalleri biriktiğinde ve bir eklemde tortu oluşturmaya başladığında meydana gelir. Vücudunuz pürinleri parçaladığında ürik asit üretir. Bunlar alkollü içecekler, kırmızı et ve fruktozla tatlandırılmış içecekler gibi şeylerde bulunan maddelerdir.

Gut alevlenmesi günler ila haftalarca sürebilir ve genellikle ayak başparmağı veya alt ekstremitede başlar. Şiddetli ağrıya ve gözle görülür şişmeye neden olabilir.

Enfeksiyon ve Monoartrit

Enfeksiyonlar da monoartritin altta yatan ortak bir nedenidir.

Bu, tipik olarak dizlerde veya kalçalarda altta yatan bir enfeksiyon nedeniyle oluşan septik (veya enfeksiyöz) artritte söz konusu olabilir. Ağrı ve eklem şişmesine ek olarak, septik artrite genellikle ateş, titreme ve yorgunluk gibi tipik enfeksiyon belirtileri eşlik eder.

Gonokokal artrit (gonore enfeksiyonuna bağlı artrit), genç, cinsel olarak aktif kişilerde monoartritin en yaygın nedenidir.

Eklem değişikliğiniz varsa, değiştirmenin etrafındaki alanların enfeksiyonu da potansiyel olarak monoartrite neden olabilir. Eklem değişikliğiniz varsa ve rahatsız edici ağrı veya enfeksiyon belirtileri yaşıyorsanız hemen cerrahınızla iletişime geçin. Antibiyotiklerle tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Diğer Nedenler

Gut ve septik artrite ek olarak, monoartrite neden olabilecek başka tıbbi durumlar da vardır. Bunlar şunları içerir:

Monoartrit, doktorun daha sonra romatoid artrit teşhisi koyacağı hastaların yüzde 5 ila 20’sinde ortaya çıkabilir.

Ancak çoğu zaman, yukarıdaki koşullar birden fazla eklemi etkiler. Sebebe bağlı olarak, monoartritin zamanla diğer eklemlerde iltihaplanmaya ilerlemesi mümkündür.

Monoartrit akut ağrıya neden olma eğilimindedir. Bu, ağrının aniden, genellikle saatler veya günler içinde ortaya çıktığı anlamına gelir.

Bazı monoartrit semptomları şunları içerebilir:

 • genellikle hareketle kötüleşen ağrı
 • şişme
 • eklemde sıcaklık hissi
 • zayıflık

Daha geniş bir semptom yelpazesi, altta yatan nedene bağlıdır. Örneğin, monoartritinize RA neden oluyorsa, genellikle sabahları bir saat veya daha kısa sürede düzelen eklem sertliği yaşarsınız.

Gut gibi durumlar özellikle sabahları eklem sertliğine neden olmayabilir. Monoartrite neden olan enfeksiyonlara ateş, titreme ve ağrılar eşlik edebilir.

Monoartritin altında yatan ciddi tıbbi sorunlar olabileceğinden, bir tıp uzmanına danışmanız önemlidir. Hızlı tedavi, bir monoartrit vakasının kötüleşmesini veya uzun süreli sağlık komplikasyonlarına neden olmasını önleyebilir.

Monoartritinizi değerlendirirken doktorunuzun sorabileceği sorular şunları içerir:

 • Ağrı veya rahatsızlık ne zaman başladı?
 • Eklem hissini nasıl tanımlarsınız?
 • Yakın zamanda travma/kaza veya ameliyat geçirdiniz mi?
 • Herhangi bir kronik sağlık sorununuz var mı?
 • Hangi ilaçları kullanıyorsun?

Doktorunuz muhtemelen etkilenen eklemin fizik muayenesini yapacaktır. Eklemi gözlemleyecekler ve nazikçe hareket ettirecekler. Septik artritiniz veya enfeksiyonunuz varsa, eklemi hiç hareket ettiremeyebilirsiniz.

Muayeneler rahatsız edici olabilir, ancak aşırı ağrıya neden olmamalıdır. Nasıl hissettiğinizi doktorunuzla iletişim kurmanız önemlidir.

Bazen doktorunuz semptomlarınıza ve tıbbi geçmişinize dayanarak bir neden belirleyebilir, bu özellikle gutta olabilir.

Diğer zamanlarda bir sağlık uzmanı ek muayeneler veya testler isteyebilir. Bu, bir eklem sıvısı numunesi almayı ve sizi bir X-ışını veya MRI gibi kan testi veya görüntülemeye göndermeyi içerebilir.

Monoartrit tedavileri altta yatan nedene bağlıdır. Monoartritin acil olabileceği bazı zamanlar vardır. Buna septik artrit veya başka bir akut enfeksiyondan şüpheleniliyorsa dahildir.

Diğer zamanlarda, sağlık uzmanınız size genellikle aşağıdakiler gibi koruyucu önlemlerle davranacaktır:

Gut teşhisi konulursa, doktorunuz aşırı ürik asit birikimini azaltmak için kolşisin gibi ilaçlar reçete edebilir. Ayrıca, guta yol açan kristal birikintilerine neden olabilecek maddeler olan pürinlerde düşük bir diyet önerebilirler.

Aktif bir enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz intravenöz veya oral antibiyotik reçete edebilir. Antibiyotiğe hemen başlamak ve tam olarak belirtildiği şekilde almak önemlidir. Septik artrit gibi durumlar tedavi edilmezse koma ve ölüm dahil ciddi etkilere neden olabilir.

Monoartritin Belirtileri Nelerdir?

Özellikle eklem ağrısı dışındaki semptomların eşlik etmesi durumunda tıbbi acil durumlardır. Aşağıdaki durumlarda monoartrit için derhal tıbbi yardım alın:

 • Yakın zamanda ameliyat olduysanız ve ekleminizde enfeksiyon belirtisi olabilecek ani ağrı, şişlik, sıcaklık veya kızarıklık yaşadıysanız
 • Artrit semptomlarınızla birlikte yüksek ateşiniz var, bu da olası bir enfeksiyona işaret edebilir
 • Eklem ağrınız ve yaralanma sonrası şişmeniz var – müdahale gerektiren bir kırık veya burkulmanız olabilir

Ağrınızın acil bir durum olduğunu düşünmüyorsanız bile, semptomlarınız yaşam kalitenizi etkiliyorsa doktorunuzdan randevu almayı düşünün. Bir eklemde ağrı, şişlik veya kızarıklık her zaman bir profesyonel tarafından değerlendirilmelidir.

Monoartrit, bir eklemde ağrıya neden olur ve gut veya enfeksiyon dahil olmak üzere birkaç farklı altta yatan durumu gösterebilir. Tedaviler, dinlenme ve ağrı kesici ilaçlar gibi konservatif yöntemlerden antibiyotiklerle acil tedaviye kadar değişebilir.

Sizi monoartrit ve nedenleri açısından değerlendirirken doktorunuz bir semptom geçmişi toplayacak, fizik muayene yapacak ve daha ileri tanı testleri isteyebilir.

Eklem ağrınız aniden ortaya çıkıyorsa, devam ediyorsa ve günlük yaşamda işlev görme yeteneğinizi etkiliyorsa, bunlar bakım aramanız için işaretlerdir.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın