Ana Sayfa - Genel Sağlık - Göz Kapağında Aniden Oluşan Morluk

Göz Kapağında Aniden Oluşan Morluk

Göz altı morluklarında birincisi bizim önüne geçemeyeceğimiz faktörler vardır. Bunlar genetik faktörlerdir. Cilt yapımız önemlidir, eğer esmer bir cilt yapısına sahipsek, her ne yaparsak yapalım kalıtsal özelliklerimizi değiştirmemiz mümkün değildir.

Bunun yanı sıra alerjik hastalıklarımız varsa yine bu morlukları arttıran bir etkendir ama bu hastalığımızı gerektiği gibi tedavi edersek biz, fazla cildimizin kaşıntısına fırsat vermezsek bu morlukların bir derecede önüne geçebiliriz.

Göz Kapağında Aniden Oluşan Morluğun Sebepleri

Hassas bir cilt yapısına sahipsek güneşten cildimizin etkileneceğini unutmamalıyız. Güneşe karşı güzel koruyucu kremleri cilt yapımıza uygun kremleri ihmal etmemeliyiz. Cildimizin kurumasına fırsat vermemeliyiz. Bunların hepsi göz altı morluklarını arttırır.

Uzun saatler uykusuz kalmamaya dikkat etmemiz gerekir. Sebze ve meyve tüketmek cilt altı yapımızı güçlendireceğinden göz altı morluklarının önüne geçmemize faydalı olur.

Göz Altı Morluklarında Uyku Faktörü

Uzun süre uykusuz kalmak, uyku saatlerinin belirsiz olması, bir düzen içerisinde olmaması, modern yaşam içinde sürekli masa başında uzun saatler bilgisayar ekranının karşısında sabit bir pozisyonda oturmak ve gözlerimizin de sabit bir noktaya dikili olması göz altı morluklarını arttıran sebeplerdendir.

Yorgunluk, uykusuzluk kan dolaşımını yavaşlattığından bu bölgelerde kan damarlarının genişlemesine yol açar, kan birikimi de yine morluk şeklinde yansıyacaktır.

Uzun ve düzensiz saatler çalışmak, özellikle gün ışığından doğal ışıktan uzak ortamlarda çalışmak, yarı loş ortamlarda çalışmak göz kaslarını zorlar. Göz kaslarının yorulması bu kasları besleyen damarları da zorlayacaktır. Bu damarlarda kan dolaşımı yavaşlayacaktır, ödem olacaktır. Böle olunca şişen damarların röflesi göz altının çok ince olan derisinden daha fazla dışarıya yansıyacaktır ve daha sonra dinlenme periodu olsa dahi yine de tam olarak bünye kendini toplayamamış olacaktır. Bu yüzden olabildiğince doğal ışıkta çalışmak ve en az 7-8 saatlik uykumuzu alabilmek göz altı morluklarının önüne geçmek için gerekli faktörlerdir.

Güneş Göz Altında Morluk Yapar mı?

Fazla güneşlenmek, korunmasız güneşlenmek iki farklı yoldan göz altı morluklarına yol açabilir. Bunlardan birincisi cildimizin her tarafında olduğu gibi göz atlı derimizde de pigment moleküllerinin artması güneşin uyarısıyla, bu bölgelerin kararmasına yol açar. İkinci sebep ise özellikle cildi ince ve hassas olanlarda deri altındaki kılcal damarlar güneşin etkisiyle daha çabuk genişler ve bunlarda çatlamalar olabilir, buda yine bu çatlak damarlardan sızan kanın deri altı dokusunda birikmesine ve hemosdarin isimli bir moleküle dönüşmesine yol açar, buda bu bölgede yine koyu, esmer bir rengin oluşmasıyla sonuçlanır.

Güneşlenirken özellikle güneş koruyucu kremlerini ihmal etmemek, geniş güneş gözlükleri kullanmak unutulmamalıdır.

Bu morluklar sadece eğer derinin pigment moleküllerinin artmasına bağlı ise geçici olurlar genellikle, güneşten çekildikten sonra birkaç ay içerisinde geri kalan cildimizin açılmasıyla birlikte bu morluklarda hafifler. Fakat eğer kılcal damarlarda çatlama olmuş ise o zaman geri dönüşsüz bir aşamaya gelmiş demektir. Kendi kendine düzelmesi mümkün değildir.

Göz Kapağı Siyahlaşması

Mor göz, göz çevresindeki morarmaların ortaya çıkmasıdır. Genellikle cilt altında kanamaya neden olan kafa veya yüzdeki travmanın sonucudur. Derinin altındaki küçük kan damarları veya kılcal damarlar kırıldığında, çevredeki dokuya kan sızar. Renk değişikliğine veya morarmaya neden olan budur.

Çoğu mor göz ciddi değildir, ancak bazen kafatası kırığı gibi tıbbi bir acil durumun göstergesi olabilirler. Mor göz aynı zamanda göz çürükleri ve göz çevresindeki morarma olarak da adlandırılır.

Burun ameliyatı veya yüz germe gibi bazı cerrahi işlemlerden sonra mor gözler ortaya çıkabilir. Alın veya burundan kaynaklanan kan, göz altına yerçekimi ile yerleştiğinde mor göz oluşabilir. “Rakun gözleri”, gözlerin altına yerleşen ve kafatasının tabanındaki bir kırıkla ilişkilendirilen kanı ifade eder.

Birkaç gün içinde göz çevresindeki mor ve mavi morluklar sarı veya yeşile döner. Bunun nedeni, derinin altındaki kanın sonunda parçalanması ve çevre dokulara yeniden emilmesidir.

Deri içinde toplanan kan miktarına bağlı olarak dokuların normal rengine dönmesi iki haftaya kadar sürebilir.

Göz Kapağı Siyahlaşmasının Nedenleri

Göz kararması için tıbbi tedavi alırsanız, doktorunuz temel bir muayene yapacaktır. Ayrıca, yaralanmanın nasıl meydana geldiğini soracaklar ve ilgili yaralanmalar hakkında bilgi alacaklar. Doktorunuz gözünüze ışık tutarak görüşünüzü test edecek ve sizden parmaklarınızı gözlerinizle takip etmenizi isteyecektir.

Bir kafatası kırığından şüpheleniliyorsa, doktorunuz bir CT taraması ve yüzünüzün ve başınızın röntgenini isteyecektir. Bir göz yaralanmasından şüpheleniliyorsa, bir göz doktoruna yönlendirileceksiniz. Bu uzman, göz küresi sıyrıklarını test etmek için gözünüze bir boya koyabilir.

Olası bir kafa travması için bir beyin cerrahına yönlendirileceksiniz. Yüzün şüpheli kırıkları için bir KBB uzmanına yönlendirileceksiniz.

Bu yazılara da bakın:

Göz Banyosu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Gözlerim Kaşınıyor. Alerjim mi var? Ne Kullanmalıyım?

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın