Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Karbon Peeling Nedir, Nasıl Yapılır?

Karbon Peeling Nedir, Nasıl Yapılır?

Karbon peeling işlemi son zamanlarda popüler olan ve cildin en dış tabakasının daha temiz bir görünüme kavuşması için yapılan soyulma işlemine denilmektedir. Cilde uygulanan solüsyon ya da maskeler yardımıyla cilt soyulur ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Karbon Peeling Nedir?

Karbon peeling tanımı itibariyle cilt sağlığının arttırılması amacıyla yapılan bir yöntemdir. İçeriğinde bulunan aktif karbon maddeleri normal kömürün yüksek ısıya maruz kalması ile elde edilmektedir. Siyah ve ince bir toz haline dönüşürler ve böylece toz halindeki kömürün içinde küçük boşluklar oluşmaktadır. Küçük boşluklar ise toksin ve kimyasalların yakalanması için oldukça önemlidir. Aynı zamanda boşluklu yapı nedeniyle kolay engellenen bir özelliğe de sahiptir. Aktif karbonun ise cilde pek çok yararı bulunmaktadır. Öncelikle zehirlenme, mide ve bağırsaklardaki zehri temizlemek amacıyla da kullanıldığı gibi sindirim sistemindeki kolesterol emilimini de azaltmak için kullanılmaktadır. Bunun yanında cilt bakımı için de son derece faydalıdır.

Karbon Peeling Faydaları Nedir?

Karbon peeling faydaları olarak cilt ve yüz sağlığı için oldukça yararlar sağlanmaktadır. Faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ciltte bulunan kir, toz ve yağları eşsiz bir şekilde temizlemektedir. Bu sayede cildin daha parlak görünmesi mümkün olur.
  • Aktif karbonun boşluklu yapısı nedeniyle maske ciltte bulunan porlara nüfuz eder ve böylece porlarda birikmiş olan kir, yağ ve diğer istenmeyen maddeleri temizler. Yüzdeki porların da genişlemesini engeller.
  • Cildin en üst tabakasında bulunan ölü hücrelerin temizlenmesini ve alttaki canlı cilt dokusunun ortaya çıkması mümkün olur. Cilt ferah, sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşur.
  • Ciltteki yağ dengesi için korunma sağlar ve yağ, leke ve akne oluşumuna karşı koruma sağlar. Özellikle sıcak ve nemli havalarda cilt için oldukça yarar sağlamaktadır.

Karbon Peeling Nasıl Yapılır?

Karbon peeling yapılışı ile oldukça kolaydır. Ancak ciltte kimyasal bir madde kullanıldığı için yapılışının uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Maske oluşturulduktan sonra yüze bir fırça yardımı ile sürülür ve daha sonra bu maskenin kuruması beklenir. Maske kuruduktan sonra ise dikkatli bir şekilde çıkarılır ve böylece işlem tamamlanır.

Sık Sorulan Sorular

Karbon Peeling evde yapılır mı?

Her ne kadar işlem basit olsa da yapılması uzmanlık gerektirir. Bu yüzden evde yapılması tavsiye edilmez.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın