Ana Sayfa - Genel Sağlık - Kontrolsüz Vitamin Kullanımının Sonuçları Nelerdir?

Kontrolsüz Vitamin Kullanımının Sonuçları Nelerdir?

Gelişen dünya ile insanlığın iş yoğunluğu ve eğitim hayatı her geçen gün daha da artmaktadır. Bu yoğun yaşantı içerisinde hastalıklardan kendimizi korunmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek dengeli bir beslenme ile vücuda alınan vitamin ve minerallerle mümkün olabilmektedir.

Vitamin Neden Kullanılır?

Her duruma alternatif bir kolaylık bulunan bu dönemlerde tıbbi amaçlar ve doktor tavsiyeleri ile kullanılan kapsül vitamin takviyeleri üretilmiştir. Tıbbi olarak vitamin kullanımı önerilen kişiler şu şekilde sıralanabilir,

 • Besin alerjisi nedeniyle vücut için gerekli olan besinlerin tüketimini yapamayan kişiler,
 • Bağırsak ve mide anomalileri yaşamaları nedeniyle belli besinlerden uzak durmaları gereken kişiler,
 • Bir bahane sayılmasa da yoğun iş hayatı veya eğitim hayatı ile ilerleyen yaşları sebebiyle yeterli ve dengeli beslenme düzeni oluşturamayanlar,
 • Gebelik yaşayan anne adaylarının hamilelik dönemlerinin başlangıcında annenin sağlığı ve bebeğin gelişimi için,
 • 65 yaş üstü zaman dilimlerinde vücutta yaşanılan yoğun vitamin ve mineral eksikliği sebebiyle zorlu zamanlar yaşayabilen yaşlı kesim,
 • Demir eksikliği veya anemi teşhisi almış kişiler,
 • Diyaliz tedavisi gören aileden geçişli olan veya çevresel etmenlerle sonradan ortaya çıkan kronik böbrek rahatsızlığı olan kişiler gibi özel gruplara doktorlar beslenme düzenlerinin yanı sıra ekstra dışarıdan vitamin takviyesi önerebilmektedir.

Kontrolsüz Kullanılan Ekstra Vitaminlerin Sonuçları

Sağlık söz konusu olması halinde doktor onayı olmadan veya verilen reçeteler dışında kontrolsüz bir şekilde alınan vitaminler ve ilaçlar kişilerde beklenmedik etkiler oluşturabilmektedir. Bu etkilerin bazıları şu şekildedir,

 • Vücutta biriken D vitamini kandaki kalsiyum düzeyini yükselterek kas kramplarına sebebiyet verebilmektedir.
 • A vitaminin fazla alınması sonucunda beyin basıncı artması, baş ağrıları veya görme problemleri ortaya çıkabilmektedir.
 • Kontrolsüz C vitamini alımı sonucunda vücutta depolanmamasına rağmen idrarla atılımı esnasında böbreklerde taş oluşumuna neden olabildiği bilinmektedir.
 • Ve en kritik olanı yapılan araştırmalar ile yüksek dozlarda alınan E ve C vitaminin zaman içerisinde akciğer kanserinin oluşumunu veya yaşanılan kanser durumunda tedavileri olumsuz etkileyebildiği belirlenmiştir.

Doktorunuzun vitamin kullanımını önermediği durumlarda kesinlikle kendi başınıza kullanmamanız önerilir. Vücutta var olan vitamin eksilikleri öncelikle beslenme düzeni ile tolere edilmeye çalışılmalıdır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın