Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Kara Mürver Nedir? Faydaları Neler?

Kara Mürver Nedir? Faydaları Neler?

Genelde insanı çelik gibi yapıyor olarak bilinen kara mürver gerçekten de içeriğindeki zengin bileşenler sayesinde sağlık açısından son derece faydalıdır. Bu bakımdan ilaç sektöründen cilt bakım ürünlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Kara Mürver Nedir?

Kara mürver çiçekli bir bitki türüdür. Esasında tek bir kara mürver çeşidi olmayıp genelde Adoxaceae familyasına mensup olan bitkilerin geneline kara mürver denilmektedir ancak kara mürver türleri de yetişme ve yapı bakımından birbirinden çok az farklılıklar taşırlar ve ayırt edilmeleri oldukça zordur. Bu bakımdan tüm familyaya ait olan türlere kara mürver adlandırması yapmak yanlış bir ifade değildir. Özellikle son zamanlarda C vitamini ve multivitamin takviyelerinde kullanılması açısından adını sıklıkla duyurmaktadır.

Kara mürver çiçeğinin yaprakları genelde 5 – 9 yaprakçıktan oluşmaktadır ve her yaprak ortalama 5 – 30 cm uzunluğuna sahiptir. Yaprakların kenarlarında da tırtıklı bir yapı söz konusudur. Oluşan çiçekler daha sonra siyah meyvelere dönüşürler ve kara mürver özü de bu meyvelerden elde edilir.

Kara Mürver Faydaları Neler?

Kara mürver faydaları bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Faydaları bakımından geleneksel tıpta eski zamanlardan beri kullanılmıştır. Özellikle içeriğinde antioksidanlar bakımından zengin olması yüzünden serbest radikallerin engellenmesine yönelik büyük bir yarar göstermektedir. Bunun yanında vitamin açısından da zengin olup özellikle C vitamini gibi vücut sağlığının korunması için önemli olan vitaminlerin alınmasına yardım eder. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi daha korunaklı bir hale geldiği gibi aynı zamanda soğuk mevsimlerde sık görülen başta solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere bu türden hastalıklara karşı da koruma sunar.

C vitaminin yanında A ve B vitamini açısından da zengin olup bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur ve hastalıklara karşı doğal bir koruyucu özelliği göstermektedir. Terletme özelliği sayesinde de ateşli hastalık durumlarında kullanılması tavsiye edilir bu sayede hastalığın çabuk geçmesine neden olur ve çocuklar için bu bakımdan kullanılması etkili olmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Kara mürver çayı yapılır mı?

Genel olarak sağlık açısından yararlı olan kara mürver öz olarak tüketildiği gibi kurusundan çay yapmak da mümkün olmaktadır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın