Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı? Önemli

Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı? Önemli

Doğru giydiğiniz bir sÜtyen ile en az bir kilo daha zayıf görünürsünüz. Düzgün ve üzerinize tam oturmuş bir sütyen, görüntünüzü, hatta duruşunuzu bile değiştirecektir.

Her ne kadar da önemsemesek de sütyen seçimi, özenerek aldığımız bir tişört yada pantolondan bile daha önemlidir.

Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İçimize doğru sütyen giyersek, dekoltemizin duruşu ve giysimizle bir bütün oluştururuz.

Bu sebeple doğru beden sütyen almaya ve sütyenleri doğru kıyafetlerle giymeye özen göstermeliyiz.

Doğru Sütyen ile Daha zayıf Görünebilirsiniz

Doğru Sütyen ile Daha zayıf Görünebilirsiniz

İçinizdeki sütyen sayesinde, giydiğiniz kıyafetin de üzerinizde istediğiniz gibi durmasını sağlamış olursunuz.

Yanlış sütyen seçiminde ise giydiğiniz giysiler ne kadar güzel ve düzgün olursa olsun çirkin duracaktır.

Doğru Sütyen – Doğru Beden

Doğru Sütyen Doğru Beden

Sütyen bedenin yanlış olduğunu gösterecek belli işaretler vardır. Yanlış beden ile göğüslerinizin güzelliği ortadan  tamamen kaybolur. Doğru bedenle giyilmiş sütyen ise size sütyen takıyormuş gibi hissettirmeyecek bile.
Aynı zaman da omuz askıları omzunuzdan aşağı doğru düşüyorsa ve sütyenin arkası vücudunuza tam oturmuyorsa sütyen bedeninize büyük demektir.

Sütyenin arka çizgisi, öndeki çizgisi ile aynı hizada olmalıdır.
Sütyenin alt çizgili kısmı, vücudunuzun içine girip rahatsızlık veriyorsa, vücudunuz kat kat oluyorsa, koltuk altında fazlalık oluşuyorsa ve göğüsleriniz fazlasıyla sıkıştıysa bu giydiğiniz sütyen bedeninize küçük demektir.

 

Farklı Vücut şekli – Doğru Sütyen

Farklı vücut şekilleri, farklı sütyenler kullanmayı gerektirir. Bu nedenle arkadaşınızda ve ya çevrenizde beğendiğiniz ve onda güzel duran bir sütyen size uymayabilir. Eğer uzun boylu biriyseniz, omuz ve göğüs arasında kalan bölüm de uzun ve güzeldir. Doğal olarak kısa boylu ve göğüs omuz aralığı dar olan birinden farklı şekilde bir sütyen kullanmalısınız.

Yanlış Sütyen Kullanımında Sırt ağrısı

Göğsü büyük olan kadınlar, önce sağlık sonra estetik görünüm için küçük gösteren sütyenleri tercih etmelidir! Çünkü toparlayıcı özelliği olan bu model sütyenler, büyük göğüslerin neden olduğu sırt ağrısını oldukça minumuma indirir. Aynı zaman da bu kişilerin sütyenlerinin askıları da kalın olmalıdır. Böylece kalın askı, ağırlığı omuzlara eşit bir şekilde dağıtır. Askısız sütyen kullanmak da büyük göğüslüler için büyük bir sıkıntı olacaktır. Çünkü zaten ağır olan göğüsler, askı desteği olmadığı için sarkmış görünürler.

Hamilelik Döneminde Doğru Sütyen  Sütyen Seçimi

Hamileliğiniz süre zarfında  farklı bir sütyene ihtiyacınız olacağını kesinlikle unutmayın. Hamilelikten sonra ise yine emzirmeye yardımcı olan ve  farklı şekillerde sütyenlere ihtiyacınız olacak. Hamilelik süresince göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız daha da büyüyecek ve doğal olarak eski sutyenleriniz size dar gelecek onları kullanamayacaksınız. 80 C’den 85 D’ye bile çıkabilirsiniz. Hamilelik süresince balenli sütyen tercih etmeyin. Özellikle pamuklu olanları tercih etmeniz tavsiye edilir. Aynı zaman da pamuklu, sporcu sütyenlerini de takabilirsiniz. Doğumdan sonra ise çıtçıtlı ya da fermuarlı sütyenleri tercih etmeniz emzirme sırasında size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Toparlayıcı Sütyen Modelleri ve Faydaları

İç giyim ister kadın olsun ister erkek olsun hayatı kolaylaştıran önemli giyim ürünleridir. Özellikle kadınlar iç giyim ürünlerini tercih ederken oldukça dikkatli olmalıdırlar. Bedeninize uygun olarak seçeceğiniz iç çamaşırlar ile vücudunuzdaki birçok hayatı ve kusuru düzeltebilirsiniz.

Bedeninize uygun olmayan iç çamaşırı seçmek ise üzerinizde kötü bir görüntü oluşturarak sizi üzebilir ayrıca sağlık açısından da uygun olmadığı için tercih edilmemelidir.

Bayanların iç çamaşırı olan sütyen seçme konusunda doğru seçimlerde bulunması hem sağlıkları için hem de görünüşleri bakımından büyük önem taşımaktadır.

Bayanlar için en önemli olan göğüslerin durumu ve boyutuna göre seçimler yapılmasıdır. Bayanlarımıza göre birçok ürün bulunmaktadır. Küçük göğüslü kadınlarımız için destek iç çamaşırları üretilirken büyük göğüslere sahip kadınlarımız unutulmadı.

 

Eğer dolgun göğse sahip bit kişiyseniz toparlayıcı sutyen modelleri tam size göre. Piyasa çokça bulunan toparlayıcı sütyenler büyük göğse sahip kadınların daha küçük görünümlü göğüslere sahip olmasını sağlıyor. Aynı zamanda toparlayıcı sütyenler göğüslerin sırta binmiş yükünü hafifletirken omurga sağlığı açısından sıklıkla tercih edilmelidir.

Toparlayıcı sütyenler esnek yapılara sahip olduğu için göğüs ve sırt bölgesini tam olarak sardığı için göğüslerin daha dik durmasını sağlar.

Bu toparlayıcı sütyen modelleri oldukça şık bir görünüme sahiptir.

Büyük göğüslere sahip bayanlar göğüslerin sarkmaması için sütyen modelleri ve meme yapısını dokusunu korumak amacı ile toparlayıcı sütyenleri tercih etmektedirler.

Büyük beden göğüs ölçüsüne sahip  bayanlar bu yöntemle zarif ve şık görüme kavuşurlar. Aynı zamanda toparlayıcı sütyen kullanan kişilerin göğüsleri daha sıkı durur.

Toparlayıcı sutyen modellerinde oldukça renk çeşidi mevcuttur. Bu renk ve modeller arasında gece kıyafetleri ile tercih edilebilecek renk ve modeller de bulunmaktadır. Bu toparlayıcı sütyenleri alırken göğüs bedeninize dikkat etmelisiniz mümkünse deneyerek almanız da fayda vardır.

Eğer sütyeninizi beden ölçülerinizden büyük alırsanız sütyende kayma olacaktır. Kayan sütyen sizi rahatsız edecek ve gün boyu huzursuz olmanızı sağlayacaktır.

Küçük alırsanız göğüslerinizi sıkarak canınızın acımasını sağlayacak sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın