Ana Sayfa - Hastalıklar - Geniz Ağrısı Neden Olur?

Geniz Ağrısı Neden Olur?

Geniz ağrısı, bir diğer ismiyle farenjit bir üst solunum yolu hastalığıdır. Genelde neden olduğu semptomlar arasında yutkunma güçlüğü, boğazda acı ya da kaşıntı, ateş, yorgunluk, eklem ağrısı görülmektedir. Boğaz ağrısı yapan enfeksiyonlar sonucunda kişide konuşmada güçlük de görülmektedir.

Geniz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Geniz ağrısına en iyi gelen yöntem bulmak için öncelikle bir uzmana danışmak gerekmektedir. Geniz ağrısı bazı enfeksiyon yapan bakteriler sonucunda oluşmuş olabilmektedir. Bu gibi durumlarda uzmanlar antibiyotik tedavisine başvurabilmektedirler. Antibiyotik kullanımı uzman kontrolünde yapılması gerekmektedir. Eğer belirtiler çok şiddetli değilse antibiyotik tedavisi yerine boğaz spreyi, gargara ya da ağrı kesici verilebilmektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin ortak paydası da enfeksiyonun giderilmesi üzerinedir. Eğer geniz ağrısı kronik bir halde ise, bu tedavi süreci çok daha uzun süreli olabilmektedir. Evde yapılan geniz ağrısı hafifletici yöntemler arasında en başta tuzlu su ile gargara gelmektedir. Tuzlu su hem enfeksiyonu temizlemeye hem de tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Bal, nane limon, papatya çayı, rezene çayı ve ıhlamur gibi boğaz ağrısını gidermek ve yumuşatmak için kullanılan içecekler de bulunmaktadır. Hangi tedavi yöntemi kullanılırsa kullanılsın tozdan uzak durulmalı, sigara içilmemeli, çok sıcak ve çok soğuk içecekler tüketilmemelidir.

Geniz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Geniz ağrısı belirtileri arasında en başta boğazda hissedilen yanma ve acıma hissi gelmektedir. Yemek yerken, içecek içerken boğazdan geçtiğinde kişinin zorlanması sonucunda bu kanıya varılmaktadır. İleri enfeksiyon derecelerinde ateş de görülebilmektedir. Kişide halsizlik, iştahsızlık, tüm gün uzanma isteği ve eklem ağrısı gibi belirtiler de görülebilmektedir. Eğer bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyon söz konusu ise geniz ağrısı semptomları artmaktadır. Eğer ateş, solunum güçlüğü artarsa kişi hemen bir uzmandan yardım almalıdır.

Geniz Ağrısı Neden Oluşur?

Geniz ağrısı oluşum sebepleri arasında soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına yakalanan bireylerde sıklıkla görülen bir ağrı çeşididir. Geniz ağrısı tedavisi için kullanılan yöntemlerde geçmeyen ağrılar genelde bakterilerden kaynaklanmaktadırlar. Kişi eğer bu bakterilerin bulunduğu biriyle yakın temas içerisinde olursa ya da bu bakterilerin bulunduğu yüzeye temas edip ağız, burun gibi solunum yoluna açılan organlarına dokunursa bu bakteriler kişiye geçip çoğalmaya başlamaktadırlar. Kronik olarak geniz ağrısı yaşayan kişilerde yoğun miktarda toza, kire ve sigara dumanına maruz kalması durumunda geniz ağrısı şiddetlenmektedir.

Aşırı sıcak veya aşırı soğuk içecekleri çok fazla tüketmek de geniz ağrısı sebeplerindendir. Çok fazla konuşulan ve ses tellerini yoran meslekleri yapmak da boğaz ve geniz ağrısına neden olabilmektedir. Mevsim geçişlerinde çok fazla görülen saman nezlesi de beraberinde geniz ağrısını getirebilmektedir. Vücuda yeteri kadar sıvı alınmaması ve çok fazla acı ya da baharat tüketimi de boğazda hassasiyet ve geniz ağrısı oluşturabilmektedir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın