Ana Sayfa - Hayatın İçinden - İlk Cinsellik Deneyimi Nasıl Olmalı?

İlk Cinsellik Deneyimi Nasıl Olmalı?

İlk kez cinsellik yaşamak bu konuda deneyimi ve bilgisi olmayan kişiler için oldukça tedirginlik verici olabilir. Ancak bunun sağlıklı ve yetişkin her birey için gayet olağan olduğunu ve tedirginlik duyulması gereken bir durum olmadığını bilmek gerekir. Özellikle kadınlar, ilk kez cinsel ilişki yaşayacakları zaman bunun acı verici olduğunu düşünmeleri sebebiyle büyük bir korku yaşar. Ancak ilk cinsel ilişkinin acı verici bir durum değildir. Cinsel ilişki, erkeklerin cinsel organları olan penisin, kadınların cinsel organları olan vajinal bölgesine yerleşmesiyle gerçekleşen birleşme durumudur.

 

İlk Cinsellik Deneyim Esnasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İlk cinsellik deneyimi kişilerin hayatları boyunca hatırlayacakları bir deneyim olması sebebiyle önemlidir. Bu deneyimin sağlıklı şekilde ilerlemesi ve tarafların zevk alabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir takım etkenler bulunur. İlk cinsel deneyim hakkında dikkat etmeniz gereken ilk etken, doğru sanılan yanlışlara kulak asmamanızdır. Her bünyenin farklı olduğunu ve cinsel deneyimin her canlı için çok doğal olduğunu unutmamanız gerekir.

 

Kendinizi cinsel bir ilişkiye hazır hissetmeniz için öncelikle kafanızda bu durumu onaylamanız gerekir. Yetişkin bireyler kendileri için en uygun olan zamanı hissederek, buna göre hareket eder. Ancak cinsel bir ilişkiye hazır hissediyor olmanız, herhangi biriyle bu denli yakın bir paylaşım içinde olabileceğiniz anlamına gelmez. İlk kez yaşayacağınız cinsel ilişki kendinizi güvende hissettiğiniz bir yerde ve güvendiğiniz biriyle gerçekleşmelidir. Bu birlikteliğe hem zihin hem de vücut olarak hazır olduğunuzda, rahat ve dolayısıyla keyifli bir seks deneyimi yaşamanız için herhangi bir engel yoktur.

 

İlk Cinsellik Deneyiminde Ne Yapmak Gerekir?

İlk cinsellik deneyiminin acı verici olmaması için her iki tarafında rahatlaması ve gevşemesi önemlidir. Cinsel birleşme esnasında partnerinizle konuşmak, her iki tarafında stres olmasını engeller. Bu durumun yeni olduğunu ve tarafların birbirlerini tedirgin edecek beklentileri olmadığının konuşulması önemlidir. Cinselliğin birbirini arzulayan iki insanın zevk almaları ile gerçekleşen bir birleşme olduğunu unutmamalısınız.

 

İlk cinsellik deneyiminiz esnasında kendinize en uygun yöntem ile korunmayı unutmamanız gerekir. Partnerlerin kendilerini rahat hissedecekleri bir pozisyonda gerçekleşecek bu ilk seks deneyimi, kişilerin ne istediklerinin anlaşılmasını sağlayacaktır. Cinsel hayata renk katmak için kullanılan geciktirici sprey gibi ürünlerin, ilk seks esnasında kullanılması önerilmemektedir. Bu gibi cinsel sağlık ürünlerinin kişilerin kendilerini ve vücutlarını tanıdıktan sonra kullanmaları, çok daha mantıklı olacaktır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın