Ana Sayfa - Beslenme - Ejder Meyvesi Faydaları Neler Nasıl Tüketilir?

Ejder Meyvesi Faydaları Neler Nasıl Tüketilir?

Kaktüs ailesine dahil olan ve tropik bir meyve türü olan ejder meyvesi içeriğindeki özellikle B vitaminleri sayesinde vücudun ihtiyaç duymuş olduğu enerjinin çoğunluğunu karşılayan ve son derece faydalı olan bir meyvedir. Bu egzotik meyve aynı zamanda C vitaminini de barındırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olur. Ejder meyvesi aynı zamanda diyet yapmak isteyenler için de yararları olan bir meyve türüdür.

Ejder Meyvesi Faydaları Nedir?

Ejder meyveleri faydaları bakımından oldukça yararlı bir meyvedir. Özellikle son yıllarda tercih edilmeye başlanan meyve faydaları bakımından alternatif tıp açısından da önemlidir. Ekşi ve ferahlatıcı bir tada sahiptir ve dış kısmı sert olup ananas kabuğuna benzemektedir. Kalorisi düşük olduğu için zayıflamak amacıyla sıklıkla tüketilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu B ve C vitaminleri açısından yararlı olup ihtiyaç duyulan vitaminlerin yüzde 85 gibi yüksek bir oranını karşılamaktadır.

Bu sayede hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olur. Vücudun sıvı oranının artmasını sağlayarak da cildin daha nemli olmasına katkı sunar ve böylece cildin sağlıklı, temiz ve hoş görünmesine etki eder. Yüksek lif içerdiği için diyet yapmak isteyenlere tavsiye edilir ve uzun süreli tokluk hissi yaratarak sağlıklı beslenmeye yardımcı olur. Aynı zamanda gün boyunca vücudun enerjik kalmasına da yardım eder. Diyabet hastalarının da rahat bir şekilde tüketebileceği bir besindir çünkü içerisinde çok az şeker barındırmaktadır.

Ejder Meyvesi Nasıl Yenilir?

Ejder meyvesi fidanı ile birlikte çoğaltımı yapılan bir meyve olmasına rağmen iklim koşulları bakımından tropik iklimlerde yetişmektedir. Ekşi ve ferahlatıcı bir tada sahip olduğu için ejder meyvesi nasıl yenir sorusu da merak edilmektedir. Dış kısmı sert olduğu için dış kısmı yenilmez ve içindeki etli kısım tüketilmektedir. İçinde susama benzeyen küçük siyah çekirdekler bulunur. Çiğ olarak iç kısmı doğrudan tüketilebilir. Aynı zamanda içindeki etli kısım sıkılarak suyunun çıkarılması da mümkün olmaktadır. Bu sayede çeşitli kokteyl ya da tatlılarda kullanılması da mümkün olmaktadır. Genelde iç kısmı çıkarılır ve yenilir, iyice olgunlaşmış olanlarında ise kaşık yardımıyla iç kısmını yemek de mümkün olmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Ejder meyvesi hangi mevsimde olur?

Ejder meyvesi genellikle ilkbahar ve yaz aylarında tezgahlarda bulunabilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın