Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Hidradenitis Suppurativa nedir? İbrahim Saraçoğlu

Hidradenitis Suppurativa nedir? İbrahim Saraçoğlu

Hidradenitis suppurativa (HS), deri altında sivilce benzeri şişliklerin oluşmasına neden olan iltihaplı bir deri hastalığıdır.

Bu nodüller genellikle koltuk altı ve kasık gibi apokrin ter bezlerinin bulunduğu bölgelerde görülür.

Kalça, bel, iç uyluk, anüs ve göğüs altı gibi cildin birbirine sürtündüğü yerlerde de ortaya çıkabilirler.

Ciltte Hidradenitis Suppurativa nedir?

HS’nin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak uzmanlar bunun aşırı aktif bir bağışıklık tepkisi olduğunu düşünüyor. Cildinizdeki proteinler ve diğer maddeler saç köklerinizi tıkayabilir. Bazen bu tıkanma, bakterileri folikülün içine hapseder. Bu tıkanma veya bloke edilen folikülün yırtılması iltihaplı bir yanıta neden olursa bir nodül oluşabilir.

Cildinizi yıkamak ve temizlemek için uygun ürünleri kullanmak, ağrıyı yönetmek ve alevlenmeleri önlemek için önemlidir.

Hidradenitis Suppurativa Kullanılacak en iyi temizleyiciler

Duş alırken Cetaphil gibi sabun içermeyen bir yıkama suyu kullanın. Parfüm içermeyen, boya içermeyen ve sabun içermeyen nazik temizleyiciler, daha fazla cilt tahrişini önlemek için en iyi seçeneğinizdir. Ellerinizle duş jeli uygulayın. Lifler ve lif kabağı gibi ürünler hassas dokuyu tahriş edebilir.

Çamaşır suyu banyoları ayrıca bazı bakterilerin cildinizden atılmasına da yardımcı olabilir. Bu, dermatoloğunuzun verdiği talimatlar kullanılarak evde yapılmalıdır.

Hidradenitis Suppurativa Koku kontrolü

Koku için sorunlu bölgelere antibakteriyel ürünler uygulayın. Çarpıcı kokuyu azaltmak için, etiketinde “antibakteriyel” yazan bir vücut yıkama veya akne yıkamasını deneyin. Drenaj yapan bölgelerde Neosporin gibi bir OTC antibiyotik krem ​​ile takip edin.

Hidradenitis Suppurativa Tıraş olmak

Bazı insanlar, bir alevlenmenin ortasında tıraş olmanın kırılmalarını kötüleştirdiğini bildiriyor. Bununla birlikte, tıraşa karşı kanıt zayıftır ve HS üzerindeki etkisine ilişkin daha yeni araştırmalara ihtiyaç vardır.

Epilasyon konusunda endişeleriniz varsa, dermatoloğunuzla konuşun. Cildinizi daha az tahriş edecek yöntemler önerebilirler.

Hidradenitis Suppurativa evden uzaktayken

Her zaman el dezenfektanı ve mendil taşımalısınız. Bu, evde olmadığınızda cildinizi taze tutmanın iyi bir yoludur.

Seçtiğiniz kıyafetler, bir ara sırasında rahatlık seviyenizde ve güveninizde büyük bir fark yaratabilir.

Hidradenitis Suppurativa Bol giysiler

HS’li bazı insanlar, dar giysilerin etkilenen bölgeleri ovaladığını ve kırılmaları daha da kötüleştirdiğini fark eder.

Hava dolaşımına yardımcı olmak ve cildinizi kuru tutmak için pamuk veya kenevir gibi doğal liflerden yapılmış bol giysiler giyebilirsiniz. Tayt veya yoga pantolonu gibi esnek pantolonları tercih edin, çünkü bunlar daha fazla verir ve daha serbest hareketlere izin verir.

Hidradenitis Suppurativa Kısıtlayıcı olmayan iç çamaşırı

Bu bölgelerde sıklıkla nodüller görüldüğünden balenli ve elastik bantlar rahatsız edici olabilir. Bacaklarda elastik olmayan yumuşak dolgulu sütyen ve iç çamaşırı tasarımlarına bakın.

Hidradenitis Suppurativa Nefes alabilen katmanlar

Katman oluşturmaya da yardımcı olabilir. Bazen akan nodüller giysiyi lekeleyebilir. Giydiğiniz her şeyin altına nefes alabilen bir taban katmanı giymek, kıyafetinizi lekeleme konusunda endişelenmenizi önleyecektir. Elbette, her ihtimale karşı bir takım kıyafet değiştirmek her zaman iyi bir fikirdir.

Hidradenitis Suppurativa Hassas çamaşır deterjanları

Giysilerinizi hassas ciltler için deterjan kullanarak yıkayın. Boya, parfüm veya enzim içermeyen çamaşır deterjanlarını arayın.

Hem geleneksel hem de bütünleştirici yöntemleri kullanarak evde HS’nin rahatsızlığını hafifletmek için birçok seçenek vardır. İçerirler:

Reçetesiz (OTC) ağrı kesiciler

İbuprofen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), HS ile ilişkili ağrı ve iltihabı hafifletebilir. Lidokain gibi uyuşturan merhemler de çatlakların rahatsızlığına yardımcı olabilir.

Takviyeler

Zerdeçal, iltihabı azaltan kurkumin maddesini içerir. Doğrudan hassas bölgelere uygulamak için çay için bir kaşık dolusu sıcak suya koyun veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın.

Günlük rejiminize çinko takviyesi eklemeyi de düşünebilirsiniz. Daha fazla kanıta ihtiyaç var, ancak araştırmalar çinkonun iltihabı azaltabileceğini ve yara iyileşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Sıkıştırır

Sıcak bir kompres, doğrudan uygulandığında bir HS lezyonunun şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Ağrıyı azaltmak için nodül bölgesinde bir ısıtma yastığından veya sıcak su şişesinden kuru ısı kullanmayı deneyin. Kuru ısı yoksa, sahada demlenmiş bir çay poşeti veya ılık bir bez kullanabilirsiniz.

Soğuk kompres, lokalize ağrı için rahatlama sağlayabilir. Bazı insanlar, hassas bölgedeki soğuk banyolardan, soğuk sargılardan ve hatta buzdan ağrı kesmeyi tercih ederler.

Dengeli bir diyet yemek, sağlığınız ve refahınız için çok önemlidir. HS ile yaşıyorsanız, hangi yiyecekleri yiyeceğinizi bilmek ve ağrıyı yönetmek ve kırılmaları önlemek için kaçınmak önemlidir.

Antiinflamatuar yiyecekler yemek alevlenmeleri en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bunlara yağlı balıklar, taze meyveler ve sebzeler ve kuruyemişlerde bulunanlar gibi sağlıklı yağlar dahildir. Tatlıya düşkünseniz, çikolata ve tarçın, iltihapla mücadele eden iyi bir tatlı kombinasyonu yapın.

Küçük araştırmalara göre, süt ürünlerinin HS semptomlarını kötüleştirdiği bilinmektedir. Ayrıca, buğday intoleransı olan kişiler, bira mayası ve buğdaydan uzak durmalıdır çünkü bu bileşenler bağışıklık tepkisine neden olabilir. Bu bileşenler tipik olarak bira, şarap, sirke ve soya sosu gibi ekmek ürünlerinde ve fermente ürünlerde bulunur.

HS ile yaşıyorsanız ve şu anda sigara içiyorsanız, bırakmayı düşünmeniz gerektiğini de unutmamak önemlidir. Araştırmalar, kilo vermenin aşırı kilolu kişilerde semptomları azaltmaya da yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Şu anda HS’nin tedavisi yok. Ancak doğru tedavi planı ve yaşam tarzı ayarlamalarıyla semptomlarınızı yönetmeyi öğrenebilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

HS için tedavinin hedefleri, aktif alevlenmeleri temizlemek, izleri ve tünelleri azaltmak ve gelecekteki kırılmaları önlemektir. Bazı seçenekler şunlardır:

  • Bir sağlık mesleği mensubu tarafından verilen ilaçlar. Bunlar arasında antibiyotikler, kortikosteroidler, doğum kontrolü gibi hormon tedavisi ve biyolojik olanlar dahil olmak üzere bağışıklık sisteminizle ilgili durumları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bulunur.
  • Lezyonları temizlemek için ışık, lazer ve enerji kaynakları. Bu tedaviler daha az yaygındır ve etkinliklerinin daha güçlü kanıtı gereklidir, ancak orta ila şiddetli hastalığı olan bazı kişilerde kesintileri azaltabilirler. Bunlardan en etkili olanı Nd: YAG lazerdir.
  • Yara tüneller için giyinme. HS cildinizin altında lezyonların oluşmasına neden olduğundan, doktorunuz bölgelerin iyileşmesine yardımcı olmak için pansuman kullanabilir.
  • Ameliyat çok ciddi veya acı veren işaret fişekleri için. Bazı durumlarda, doktorunuz enfeksiyona neden olabilecek çok derin veya ağrılı nodülleri veya şiddetli yolları lazer, boşaltma veya çıkarma ameliyatı önerebilir.

HS’yi yönetmeye yardımcı olmak için atabileceğiniz yaşam tarzı adımları da vardır. Bunlar, iyileşme yolculuğunuzun önemli bir parçasıdır ve doktorunuzun önerdiği tedavi planıyla birlikte yapılmalıdır.

HS genellikle haftalarca veya aylarca süren ağrılı bir yumru ile başlar. Bundan sonra semptomlar hafif olabilir ve bir bölgeyle sınırlı olabilir. Veya semptomlar kötüleşebilir ve birden fazla alanı etkileyebilir.

Cildinizin altında aşağıdaki özelliklere sahip şişlikler yaşarsanız doktorunuza danışın:

  • acı veriyorlar
  • haftalarca devam etmek
  • temizle ve sonra geri dön
  • birden çok yerde görünmek

HS, ağrılı nodüllerle karakterize kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Alevlenmelerin sayısını azaltmanıza ve aralar sırasında belirtilerinizi hafifletmenize yardımcı olmak için, tedavi planınız, doktorunuzdan reçeteli ilaçların yanı sıra yaşam tarzı değişikliklerini içermelidir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın