Ana Sayfa - Genel Sağlık - Hamilelikte Sarı Su Kusmak Neden Olur? – Endişelenmeli Miyim?

Hamilelikte Sarı Su Kusmak Neden Olur? – Endişelenmeli Miyim?

Hamilelikte Sarı Su Kusmak Neden Olur? merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Endişelenmeyin. Hamileyseniz, günlük ağrılara, rahatsızlıklara ve vücut sıvılarına normalden çok daha fazla dikkat ediyor olabilirsiniz.

Pek çok yaygın hamilelik semptomu iki kategoriye ayrıldığından kendinizi her bir geğirme, osurma, kramp, sancı ve aşermeye yoğun bir şekilde odaklanırken, bunu görmezden gelmeniz mi gerektiğini merak ederken bulabilirsiniz. Ve hamilelik sırasında biraz kusmayı beklerken, sarı olmasını beklemiyor olabilirsiniz. Ve şimdi bu konuda ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Merak etmeyin biz biliyoruz ve size söylemekten mutluluk duyuyoruz. Bu tarz yazılar dikkatinizi çekiyorsa genel sağlık kategorimize bir göz atmanızı öneriyoruz.

Hamilelikte Sarı Su Kusmak

Hamilelikte Sarı Su Kusmak
Hamilelikte Sarı Su Kusmak

Özellikle Hamilelikte sarı su kusmak sizi endişelendirebilir. Ancak merak etmeyin. Sarı kusmuk sadece mide asididir. Midenizde yemek yoksa ama yine de kusuyorsanız, orada kalan tek şeyi kusmaya başlamanız kaçınılmazdır: safra.

Safra, yiyeceklerinizi parçalamaya yardımcı olmak için mideniz tarafından üretilen asittir. Sabah ilk iş olarak henüz bir şey yemediğinizde kusuyorsanız – ya da ısrarla kusuyorsanız – son öğününüz ne olursa olsun, sonunda sarı safra görmek normaldir.

Gebelikte sarı su kusmak en olası nedeni, hamilelik sırasında herhangi bir şeyi kusmanızla aynı: hormonlar. Özellikle ilk üç aylık dönemde östrojen ve progesteron gibi gebelik hormonları hızla yükseliyor.

Vücudunuz artık büyüyen bir insana ev sahipliği yaptığı (ve kendisini hazırlaması gerektiği) gerçeğini kabul ettiğinden, daha yüksek seviyelerde hCG veya insan koryonik gonadotropini geliştiriyorsunuz.

Hamilelikte Sarı Su Kusmak Zararlı Mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi olağan bir durumdur. Endişelenecek bir şey yoktur. Yani hamilelikte sarı kusmak normaldir, ancak yine de, bunu her zamankinden daha sık ve sabahları aç karnına çok daha sık yapıyor olabileceğiniz için, en az arada bir sarı olması muhtemeldir.

Son zamanlarda sıvı alıp almadığınıza ve ne kadar şiddetli kustuğunuza bağlı olarak, sarı kusmuğunuzun kıvamı değişebilir.

Süper akışkan ve berrak, köpüklü veya hatta kalın ve mukuslu (evet, iğrenç) olabilir. Bunların hepsi “normal” kategoriye giriyor.

Güneş renkli kusmuğunuza ek olarak, olağan sabah bulantısı semptomlarınız da olabilir:

 • Mide bulandırıcı, araba tutması hissi
 • Karın krampları
 • İştah kaybı
 • Dehidrasyon
 • Ağzınızda acı veya metalik bir tat

Hamilelikte sarı acı su kusmak genellikle gebeliğin 6. veya 7. haftalarında başlar, 9 ila 12 hafta arasında zirveye ulaşır ve ardından 12 ila 20 hafta azalır. Yani, çok fazla sarı kusma yaşıyorsanız, muhtemelen bu yörüngeyi izleyeceğini varsayabilirsiniz.

Ama burada kötü haberi paylaşıyoruz: Bazıları daha uzun süre hasta kalır ve gerçekten talihsiz bazı ruhlar doğum yapana kadar sabah bulantısına saplanır (NEDEN ?!).

Neyse ki işler genellikle böyle yürümüyor, bu yüzden bu konuda çok fazla strese girmeyin. Bunu bir olasılık olarak ortaya koymalıyız.

Kustuktan sonra midenizi rahatlatmanıza yardımcı olur, böylece belki birkaç saat rahatlayabilirsiniz.

Hamilelikte Sarı Su Kusmak Neyin Belirtisi?

Hamilelikte Sarı Su Kusmak Neyin Belirtisi
Hamilelikte Sarı Su Kusmak Neyin Belirtisi?

Özellikle Hamilelikte Sarı Su Kusmak Neyin Belirtisi diye soracak olursanız. Aslında buna hiperemezis gravidarum (HG) denir. Bunu görmezden gelemezsiniz; tedavi edilmeden bırakıldığında, Hamilelikte Sarı Su Kusmak şunlara yol açabilir:

 • Dehidrasyon
 • Yetersiz beslenme
 • Kilo kaybı
 • Bayılma
 • Zihinsel karmaşa

HG’ye sahip olabileceğinizi ve sıradan sabah bulantılarınız olmadığını gösteren tipik kırmızı bayraklar şunları içerir:

gebelikte sarı kusmak hakkında ciddi sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu arayın. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz de kesinlikle doktorunuzu arayın:

 • koyu idrar veya işememe
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Ateş
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi veya kafa karışıklığı
 • Karnınızda şiddetli ağrı veya kramp
 • Kanlı kusmuk
 • Kas zayıflığı
 • Vizyon değişiklikleri
 • Vajinal kanama
 • Ekstremitelerin ani şişmesi
 • Karın ağrısı

Bu, sabah bulantınızın kontrol altında olmadığı veya bir enfeksiyon veya başka ciddi bir tıbbi durumunuz olduğu anlamına gelebilmektedir.

Tüm mide bulantısı hamileliğe bağlı olmayabilir. Apandisit, safra kesesi iltihabı ve safra kesesi taşları gibi diğer şeyler hamilelikte hala ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelikte Zehir Gibi Kusmak – Önleme Yolları!

Hamileliğiniz zor geçiyor olabilir. Buna bağlı olarak Hamilelikte zehir gibi kusuyorsanız bunu önlemenin yollarından bahsedeceğiz. Bu tarifler sizi rahatlatacaktır.

Nane çayı ve zencefilli gazoz gibi mide bulantısı dostu içecekleri yudumlamak harikalar yaratır. Karbonhidratları kemirmek de öyle: Kraker, kızarmış ekmek, kuru mısır gevreği, simit veya sade simit düşünün.

Mide bulantısı için su içmek zor olabilir, ancak susuz kalmaktan kaçınmaya çalışın. Midenize düşen tüm bu sıvıyı kaldıramıyorsanız, buz küplerini veya buzlu şekerleri emin veya bir pipetten küçük yudumlar alın.

Temel olarak, çekici olduğu kadar dişlerinizi fırçalamayın. Evet, ağzınızın tadı iğrenç ve nefesiniz kötü kokuyor. Ancak mide asidi dişlerinizle temas ettiğinde (özellikle sık sık kusuyorsanız) diş minesini yumuşatabilmektedir.

Diş minesiniz yumuşadığında dişlerinizi fırçalamak aslında minenin bir kısmını soyabilmektedir. Du da uzun vadede dişleriniz için pek iyi değildir.

Ağzınızda tada dayanamıyorsanız, dişlerinize ve dilinize zarar vermeden iyice durulamak için biraz su çalkalayıp tekrar tükürmeyi deneyin.

Hamilelikte Safra Kusmaya Ne İyi Gelir?

Sabah bulantısını mutlaka önleyemezsiniz ancak Hamilelikte Safra Kusmaya Ne İyi Gelir? bilebilirsiniz. Tamamen kontrolünüz dışında olan hormonlar tarafından tetiklenir. Ancak çoğu zaman en kötüsünü engelleyen birkaç numara bulabilirsiniz. Ve özellikle sarı türden kusmayı önleyebilirsiniz.

 • Yatmadan hemen önce veya sabah yataktan kalkmadan önce küçük bir atıştırmalık yiyin. Midenizde bir şey olması sabah bazı kusma ataklarını önleyebilir ve öyle olmasa bile, en azından mide safrasını kusmayacaksınız. Badem gibi protein ve karbonhidratlar iyi bir seçimdir.
 • Öğün atlamayın. Ne kadar küçük olursa olsun her zaman midenizde bir şey olmasını düşünün. Pek çok insan, mide bulantısının 2 veya 3 saat boyunca yemek yemediğinde daha kötü olduğunu fark eder, bu nedenle şimdilik yiyeceklere sürekli otlama yaklaşımı benimsemek isteyebilirsiniz.
 • Mide bulantısını kötüleştirebilecek aşırı baharatlı gıdalardan kaçının.
 • Bol bol dinlenin. Bazıları sabah bulantılarının yorgun olduklarında veya boşta koşarken daha kötü olduğunu fark eder.
 • Bulantınızı yönetmek için doktorunuzla konuşun. Sabah bulantısının en kötü haftalarında sabahtan geceye kusmamak için kullanabileceğiniz ilaçlar olabilmektedir.

Hamilelik sırasında çok az kişi sıfır kusma ile kurtulsa da, “normal” bir kusma miktarını aşıp tıbbi durum bölgesine döndüğünüzde kesinlikle bir nokta vardır.

Hamilelikte Sarı Su Kusmak Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte Sarı Su Kusmak detayları paylaştık. sarı kusmak endişe verici olabilir, ancak çoğu durumda endişe nedeni değildir. Bu, aç karnına kustuğunuz anlamına gelir. Ayrıca sarı şey, mide asidinizdir.

Sabah kalkmadan önce midenizde bir şeyler yiyerek bunu önleyebilirsiniz, ancak ilk başta onu alan biriyseniz sabah bulantısını tamamen durduramazsınız.

Neyse ki, çoğu insan için sabah bulantısı ilk üç aylık dönemin sonunda sona erer (eğer sarı kusuyorsanız, o zaman bu da geçmelidir!). Şimdi gebelikte sarı su kusmak hakkında sık sorulanlara cevaplar verdik.

Yazımızın sonuna geldik. Hamilelikte Sarı Su Kusmak konusunda siz neler düşünüyorsunuz yaşadıklarınızı yorum kısmında aktarabilirsiniz. Ayrıca isterseniz bu konuda bilgilendirici videoyu da izleyebilirsiniz.

YouTube video

Son olarak bu tarz içeriklerin daha fazlasına ulaşmak için Sağlıklı Bireyler bağlantısından ana sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın