Ana Sayfa - Genel Sağlık - Hafızayı Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı?

Hafızayı Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı?

Hafızayı güçlendirmek kişinin var olan potansiyelini arttırabilmesinde önemlidir. Gündelik hayat içerisinde aktif kalabilmeyi destekler. Sürecin sağlıklı olarak yürütebilmesi ilerleyen dönemde oluşabilecek alzheimer hastalığının da önüne geçecektir.

Hafıza Nasıl Güçlendirmek Ne Demektir?

İnsan zihinsel olarak karmaşık bir beyin algoritmasına sahiptir. Süreçte beynin çalışma performansı tüm hareketlerimizi etkiler. Çünkü vücudumuzdaki organlara komut veren asıl alan beyindir. Beyindeki durağanlık hayatın akışı içerisinde yapılması gereken işlerin aksamasına sebep olacaktır. Hafızayı güçlü tutabilmek potansiyel olarak bulunan verimin arttırabilmesini destekler. Bu anlamda beyni güçlendirebilmek amacıyla çeşitli aktivitelerde bulunulabilir. Beyni güçlendirmek zihnin tekrar canlandırılarak zihinsel aktivitelerle meşgul edilmesi süreçlerini içerir.

Hafızayı Nasıl Güçlendirebilirim?

Hafıza güçlendirme yöntemleri çeşitli zihinsel aktiviteleri içerir. İnsan beyni bir makine gibidir. Aktivitesi ne kadar sık ve yoğun olursa çalışma şekli o kadar net ve sürekliliğini koruyacaktır. İnsan beynini güçlendirebilmek için yapılacak fiziksel ve zihinsel aktiviteler bulunur.

Bunlardan biri sürekli olarak aktif olmasını destekleyecek bilgilerin ezberlenmesi sürecidir. Kelimeler veya cümleler sürekli olarak yazıya döküldüğünde beyin aktifliğini yitirir. Ezberleme metodu tekrar çalışmasına ve işlevini gerçekleştirmesine fırsat tanır. Dolaylı yoldan bile olsa fiziksel aktivitelerin beyni desteklediği ispat edilmiştir. Beyni güçlendirmenin yolları:

  • Zihnin çalışabilmesinde fayda sunan bir başka etken ise rutin hayatın dışında farklı aktivitelere yönelmektir. Hiç denenmeyen şeyler keşfedilip bunlar yapılmaya başlanabilir.
  • Doğru zaman diliminde uyumak ve doğru zaman diliminde uyanmak beynin yenilenmesini sağlar.
  • Durdurmak ve iç motivasyonu sağlayabilmek ve zihni dinlendirebilmek için bir yürüyüş ya da meditasyon hareketlerinde bulunmak beynin güçlenmesini destekler.
  • Sağlıklı yiyecekler tüketmek beynin güçlenmesini sağlar.
  • Farklı tarzda okumalar yapmak zihin kapasitesini zorlar, hayal gücü gelişimi desteklendikçe beyin güçlenir.
  • Hatırlamayı destekleyecek faktörlerden olan görseller ile yazıların eşleştirilmesi yani inceleme yöntemini kullanmak zihnin aktivitesini arttırır.

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Hafıza güçlendirme isteği bulunan kişilerin yediklerine de dikkat etmesi gerekir. Yenen yiyeceklerin dolaylı yoldan insan vücudunda dolaşarak; barındırdığı çeşitli vitamin ve minerallerinin beyni desteklediği unutlamamalıdır. Bu süreç yenen besinlerle de desteklenebilir. Sonuçta insan beyni; göz, ağız, kulağın algılamış oldukları dünyadan zihne ulaşan bilgilerin depolandığı bir alandır. Bu alanda depolama işleminin sağlıklı yapılabilmesi, hafızanın kuvvetli tutulabilmesi de yine vücuda alınan yiyeceklerle mümkün hale getirilebilir.

Kana karışan her besin kişinin zihinsel sürecini sağlıklı yürütebilmesini destekler. Yenildiğinde hafızayı kuvvetlendiren ve beynin işleyişini hızlandıran yiyecekler; ceviz başta olmak üzere balık protein bulundurduğu için önemlidir. Yumurta, tam tahıllı ürünler, süt ürünleri, limon ve a vitamini yönünden besleyiciliği bulunan havuç önerilir.

Aktif bir bağışıklık da ancak sağlıklı besinleri tüketerek mümkün hale gelebilir. Fonksiyonel olarak vücudun hareketlerini gerçekleştirebilmesini destekleyen vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklı olarak zihinsel süreçler de yavaşlama ve fonksiyonel hareketlerde azalma görülebilir.

Sık Sorulan Sorular

Hafıza sorunları ciddi midir?

Evet, hafıza sorunları yani aşırı unutkanlık veya hiç hatırlayamama beyinde ciddi sorunlara işaret eder ve mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın