Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Fordyce Noktaları nedir? Nasıl geçer?

Fordyce Noktaları nedir? Nasıl geçer?

Fordyce noktalarınüfusun% 70-80’ini etkileyen bir cilt problemidir. Özellikle dudaklarda oluşan bu kabarcıklar, görünüm açısından sorunlara neden olur. Fordyce noktaları önemli bir tıbbi durum değildir.

Bu metinde; Fordyce lekeleri hastalığı nedir, Fordyce lekelerinin nedenleri nelerdir, Fordyce kabarcıklarının belirtileri nelerdir, Fordyce lekeleri / tahılları nasıl tedavi edilir Sorulara kapsamlı cevaplar bulabilirsiniz.

Fordyce Noktaları Hastalığı nedir?

Fordyce noktalarıdudak kenarlarında veya yanak içlerinde oluşabilen beyazımsı kabarcıklardır. Soluk kırmızı, sarı, beyaz veya ten rengi olabilir.

Topluluktaki birbirinden Fordyce lekeleri farklı isimlerle Bahsediliyor. Yazımızda sıklıkla yer alacak olan bu isimler şu şekildedir:

 • Fordyce lekeleri hastalığı
 • Fordyce noktaları
 • Fordyce noktaları
 • Fordyce baloncukları
 • Fordyce parçacıkları
 • Fordyce granülleri

Fordyce lekeleri hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir. Fordyce lekeleri, görünümlerinden dolayı insanlar için endişeye neden olabilir, ancak sağlık için hiç risk oluşturmaz. Genellikle kozmetik bir problem olarak kalır.

Fordyce lekeleri hastalığı vücudun birçok yerinde görülebilir. En çok görülen vücut parçaları Dahil etmek:

 • Dudak kenarları
 • Yanakların iç yüzeyi
 • Penis yüzeyi
 • Skrotum yüzeyi
 • Labia ana yüzeyi

Fordyce baloncukları, aslında genişlemiş yağ bezleridir. Tamamen zararsız ve ağrısız granüllerdir. Toplumda oldukça sık görülmektedir. Bir araştırmaya göre yetişkin bireyler % 70 ile% 80 arasında Fordyce noktaları bulundu.

Fordyce parçacıkları Çoğunlukla saç ve kıl olmayan vücut bölgelerinde görülürler. Çoğu zaman dağınıktır. Bazı bireyler bir arada ve çok sayıda bulunabilir.

Fordyce noktaları hakkında birçok şehir efsanesi var. Bilinmesi gereken önemli noktalar Dahil etmek:

 • Fordyce lekeleri bulaşıcı değildir.
 • Fordyce parçacıkları cinsel yolla bulaşmaz.
 • Fordyce lekeleri enfeksiyon değildir.
 • Fordyce kabarcıklar ciddi bir sağlık sorunu değildir.

Fodyce lekeleri hastalığı Toplumda% 70-80 oranında görülmektedir. Ciddi bir sağlık sorunu değildir. Kozmetik tedavi olmak isteyenler için birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Daha fazla öğrenmek için Yazımızı okumaya devam edin.

Fordyce Noktalarının Sebepleri Nelerdir?

Cilt yüzeyinde görülen fordyce lekeleri sıradışı yağ bezleridir. Genellikle istenmeyen noktalarda ortaya çıkarlar. Bu lekeler aynı zamanda ektopik yağ bezleri olarak da bilinir.

Fordyce noktaları oluşumu tam olarak neyin sebep olduğu bilinmiyordir. Yağlanan bazı çalışmalar sonucunda, Fordyce parçacıklarının hormonal değişikliklerle ilişkili olabileceği öne sürülmüştür.

Diğer bir yaygın görüş, Fordyce kabarcıklarının doğal anatominin bir parçası olduğudur. Doğum yeri ve sonraki süreçte büyüyerek ortaya çıktığını belirten çalışmalar var.

Dermatologlar, Fordyce parçacıklarının nasıl oluştuğunu hala tartışıyorlar. Şimdiye kadar herhangi bir hastalıkla ilişkisi bulunamamıştır.

Fordyce noktaları fiziksel durumunuz için bir risk oluşturmaz. Sadece iyi bir kozmetik görünüme engel olurlar. Bu cilt rahatsızlığının uzmanları doğal olduğunu ve çoğu insanda bir dereceye kadar ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Fordyce Noktaları Nasıl Tespit Edilir?

Fordyce noktaları yaklaşık olarak çap 1 ila 3 mm arada olma eğilimindedir. Bazı kişilerde daha büyük çaplı Fordyce noktaları görünebilir.

Bu kabarcıklar genellikle açık sarı veya bronz renktedir. Penis veya labium üzerinde gelişen fordyce lekeleri kırmızımsı bir renge sahip olabilir. Derinin gerilmesi ile daha görünür hale gelirler.

Fordyce taneleri büyük olasılıkla dudakların dış çevresi veya yanakların iç yüzeyinde oluşur. Dudakta oluşan kabarcıklar simetrik bir görünüme sahiptir ve dudağın her iki yanında da tespit edilebilir.

Erkeklerde penis yüzeyde veya skrotum yüzeyde meydana gelebilir. Kadınlarda büyük dudak Özellikle genital bölgede meydana gelebilir.

Fordyce lekeleri, genellikle gözle görülür. Bazı durumlarda kötü bir görüntü oluşturarak rahatsızlığa neden olabilir. Penis üzerindeki partiküller cinsel ilişki sırasında kanayabilir.

Fordyce lekeleri aşağıdaki özelliklere sahip değildir:

 • Acı verici değil.
 • Kaşıntılı değil.
 • Bulaşıcı değildir.

Bazı dermatolojik durumlar Fordyce lekelerine benzer görünüme neden olabilir. Bunlar:

 • Milium kistleri
 • Sebasöz hiperplazi
 • Epidermoid kistler
 • Bazal hücreli karsinom

Genital bölgedeki siğiller farklı hastalıklardan kaynaklanmış olabilir. Genital siğiller ve Cinsel yolla bulaşan hastalıklarA’nın lezyonları Fordyce lekeleriyle karıştırılabilir.

Dudaktaki fordyce lekeleri (Fordyce lekeleri / lekeleri / kabarcıkları) – Saglik.li

Fordyce Noktaları Belirtileri Nelerdir?

Fordyce noktaları, küçük ve soluk kabarcıklardır-dir. Çapı 1 ila 3 mm arasında değişir. Farklı renklerde olabilirler. En yaygın renkler:

 • Beyaz
 • Sarı
 • Soluk kırmızı
 • Ten rengi

Vücudun birçok noktasında meydana gelebilirler. En sık görüldükleri vücut parçaları Dahil etmek:

 • Dudak derisinin birleştiği nokta
 • İç yanaklar
 • Penis yüzeyi
 • Skrotum yüzeyi
 • Labia ana yüzeyi

Penis, skrotum ve labia major’da görülen fordyce lekeleri parlak kırmızı veya mor kabarcıklar şeklinde olabilir. Tek tek veya kümeler halinde ortaya çıkabilirler. Genel olarak kümeler 50-100 Fordyce noktaları içerir.

Lekeli cilt bölgesi gerilirse daha belirgin hale gelir. Acı veya kaşıntı yapmazlar. Bulaşıcı değildir ve bir kişiden diğerine geçmez.

Fordyce lekeleri olan kişiler kanser olabileceğini düşünebilir. Bu lekeler tamamen zararsızdır ve tıbbi bir sorun teşkil etmez.

Fordyce Baloncukları İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Fordyce kabarcıklarının oluşumu hala net bir şekilde açıklanmamıştır. Altta yatan patolojiyle ilgili çeşitli çalışmalar yapılmış ve henüz net sonuçlar alınamamıştır.

Bu noktalar farklı cilt tipleri ve hastalıkları olan İlişkili olduğu düşünülüyor. Fordyce baloncukları için tanımlanmış risk faktörleri Dahil etmek:

 • Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre 2 kat daha fazladır.
 • Yağlı cilde sahip kişilerde daha sık görülür.
 • Hiperlipidemili hastalarda daha sık görülür.
 • Kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde daha yaygındır.

Fordyce Noktaları Nasıl Tedavi Edilir?

Fordyce noktaları iyi huylu cilt lezyonlarıdır-dir. Herhangi bir hastalık nedeniyle oluşmazlar. Çoğu insan bu kabarcıkları yıllarca fark etmez. Belli bir alanda çoğalırlarsa kötü bir görüntü oluşturabilirler.

Fordyce kabarcıklarından rahatsızsanız, bir doktora görünmeniz faydalı olabilir. Doktorunuz onu diğer hastalıklardan ayırmak için bir dizi test yapabilir. Şikayetleriniz ışığında size tavsiyelerde bulunacaktır.

Özellikle yüz bölgesinde fordyce lekeleri kötü bir görünüme neden olabilir. Görünüşünüzden memnun değilseniz, doktorunuzla konuşun. Doktorunuz yapacak Fordyce lekeleri tedavisi bir dizi yöntem önerecek

Lazer Tedavisi

Doktorun Fordyce lekeleri tedavisi Lazer tedavisi önerebilir Çeşitli lazer tedavisi seçenekleri mevcuttur. Karbondioksit ile lazer tedavisi sıklıkla kullanılsa da iz bırakabilir.

Darbeli boya lazerleri daha düşük yara izi oranına sahiptir. Her iki lazer türü de farklı dalga boylarına sahiptir Işıklar kullanır. Lazer tedavisi bazı insanlar için yeterince etkili olmayabilir.

Elektrotezikasyon

Elektrodikasyon, lekeleri daha az görünür hale getirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Görünümü düzeltmek açısından oldukça başarılı bir yöntemdir. Bu tedavi yönteminde elektrik akımı Kullanılmış.

Mikro-yumruk Cerrahisi

Fordyce lekeleri tedavisi Kullanılabilecek çok başarılı bir yöntemdir. Yüzdeki veya genital bölgedeki birden fazla lekeyi hızlı ve etkili bir şekilde gidermek için Mikro yumruk ameliyatı yapılabilir.

Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. Cildi delmek ve kabarcıkları çıkarmak için kalem benzeri küçük bir cihaz kullanılır. Diğer tedavi yöntemleri ile kısa süreli bir iyileşme sağlanırken bu yöntemle Fordyce lekelerinin tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.

Topikal Tedaviler

Fordyce lekeleri için topikal tedavi seçenekleri mevcuttur. Cilt yüzeyine sürtülmüş çeşitli ilaçlar ve kremler Geçici çözümler ile elde edilebilir. Kullanılabilecek bazı ilaçlar ve kremler şunlardır:

 • Biklorasetik asit
 • Topikal tretinoin
 • Oral izotretinoin

Fordyce lekelerinin tedavisinde kullanılabilen topikal ilaçların lazer tedavisi ile birlikte kullanılması başarıyı artırmaktadır. Bu ilaçlar cilt yüzeyinde yanma hissine neden olabilir.

Fordyce Beneklerinin Komplikasyonları Nelerdir?

Fordyce noktaları fiziksel ve biyolojik bir risk oluşturmaz. Dudak çevresinde sıklıkla çıkan partiküller, görünüm açısından sorun yaratır.

İnsanlarda ortaya çıkabilecek kötü imaj depresyon ve kaygı Gibi sorunlara neden olabilir. Bu noktalar insanları duygusal olarak etkileyebilir.

Penis ve vajinadaki Fordyce lekelerinin varlığı endişeye neden olabilir ve bu da insanları eşlerini utandırabilecekleri düşüncesine götürür. Fordyce kabarcıkları cinsel ilişki sırasında kanayabilir.

Fordyce noktaları önemli bir tıbbi durum değildir. Görünüşe göre bu lekelerden kurtulmak istiyorsanız bir dermatoloğa veya plastik cerraha başvurmalısınız.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
“Fordyce Noktaları nedir? Nasıl geçer?” üzerine bir yorum
 1. bu yazıyı yazan Yaren hanıma nasıl ulaşabiliriz acaba.
  tedavi uygulamasını nerede gerçekleştiriyordur. google’da bulamadım maalesef

  Yanıtla
Yorum yapın