Ana Sayfa - Genel Sağlık - Dövme Bozulur mu? Dövme Neden Bozulur?

Dövme Bozulur mu? Dövme Neden Bozulur?

Çok sayıda  sosyal medya gönderisi, komik bir çarpıtma durumuna gerilmiş dövmelerin fotoğraflarını gösteriyor. Dövme yaptırmayı düşünüyorsanız veya zaten yaptırıyorsanız, dövmenin sonunda bozulacağından, uzayacağından endişe duyabilirsiniz.

Dövmenin üzerindeki cilt gerilirse, dövme onunla birlikte gerilir. Cildin ne kadar ve ne kadar hızlı gerildiği ve ayrıca dövmenin tasarımı gibi faktörler görünümünü etkileyebilir.

Ama tüm dövmeler gerilir mi? Ve ne kadar?

Hayır, dövmeler her zaman uzamaz ama uzatabilirler.

Cildiniz (ve onunla birlikte dövmeniz) aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı uzayabilir:

Hamilelikte dövme bozulur mu?

Hamilelik, orta bölge gerginliğinizde dövme yapabilir. Bir dövmeyi uzatabilecek her şey arasında, dövmenin görünümünü en çok etkileyen şey hamileliktir.

Kilo alımı veya “bebek çarpması” hızla gerçekleşir ve bu süre zarfında meydana gelen cilt gerilmesi de öyle.

Cildin hızlı gerilmesi – ve daha sonra küçülmesi – çatlaklara ve gevşek cilde neden olabilir. Bunların her ikisi de bir dövmenin görünümünü büyük ölçüde değiştirebilir.

Her 10 hamile kişiden 8’i hamilelik sırasında çatlaklar geliştirir. Hızlı germe, derinin dokularının daha derin katmanlarındaki destekleyici yapıları yırttığında gelişirler. Bu çatlakların sayısı, boyutu ve rengi, cilt tipine ve cilt elastikiyetine, genetik ve yaş gibi faktörlere bağlı olan özelliklere bağlıdır.

Cilt tipiniz ve elastikiyetiniz, cildin doğumdan sonra ne kadar süre gevşek durduğunda da rol oynayabilir. Gevşek, sarkan cilt, çizgilerin birbirine daha yakın görünmesine veya dövmenin vücutta eskisinden daha aşağıda durmasına neden olmak gibi, dövmenin kompozisyonunu ve konumunu değiştirebilir.

Kilo alınca dövme bozulur mu?

Yaşamınız boyunca küçük ağırlık dalgalanmaları normaldir ve bir dövmeyi görünümünü değiştirme noktasına kadar uzatması pek olası değildir.

Hızlıca önemli miktarda kilo alırsanız, dövmeyi uzatma şansınız artabilir. O zaman bile, görünümdeki herhangi bir değişiklik minimum düzeyde olmalıdır.

Hızlı kilo alımı çatlaklara neden oluyorsa, dövmenin tasarımı üzerinde daha belirgin bir etki fark edebilirsiniz.

Kas yapınca dövme bozulur mu?

Ciddi bir kas kazanmak (Hulk benzeri oranlarda olduğu gibi) cildinizi kesinlikle gerer, ancak genellikle dövmeyi görünümünü bozacak kadar germez.

Ağır ve sık kaldırsanız bile, şişkinlik genellikle dövmenin görünümünü etkileyecek kadar hızlı olmaz.

Bütün bunlar, vücudun bazı bölümlerinin kas kazanımı ile gerilmeye daha yatkın olduğunu söyledi. (Bir dakika içinde bunlar hakkında daha fazlası!)

Dövme cildinizle birlikte hareket eder, bu nedenle çoğu durumda dövmenin tasarımı orantılı kalacaktır. Bu, kilo alsanız bile temelde aynı görünmesi gerektiği anlamına gelir.

Oluşan çatlak izlerinin mürekkebinizin görünümünü yeni vücut ölçünüz veya şeklinizden daha fazla etkilemesi daha olasıdır.

Bir uyarı: grafik tasarımlar. Bunlar, dövmenin vücudunuzdaki konumuna bağlı olarak, kilo aldıktan sonra “kapalı” görünebilir. Örneğin, düz, katı çizgilere sahip bir görüntü, yeni oluşturulmuş eğriler ve tümsekler üzerine uzandığında, çizgiler artık o kadar düz görünmeyebilir.

DÖVME BAŞKA NİYE BOZULUR?

Dövme gerdirme konusunda endişeleriniz varsa, vücudun bazı bölgelerinin diğerlerine göre daha fazla esneme ve çatlak izi olduğunu unutmayın.

Örneğin hamilelik sırasında, kilo alımının ve çatlakların çoğu göbek, kalça ve kalçalar, göğüsler ve uyluklarda meydana gelir.

Diğer faktörlerin neden olduğu kilo alımı ve çatlaklar vücudun hemen hemen her bölümünü etkileyebilirken, üst kollar ve koltuk altları ile birlikte cildin aynı yerlerde gerildiğini fark etme eğiliminde olacaksınız.

Ne kaldı? Adrenalin Studios’a göre, sırt ve göğüsün üst kısmı, önkollar ve alt bacaklar esnemeye karşı daha dirençlidir. Bu yerlerdeki dövmeler muhtemelen gözle görülür şekilde gerilmeyecektir.

Cildin gerilmesine veya çatlaklara ve sarkmaya daha yatkın hale gelmesine neden olan bazı faktörler kontrolünüz dışındadır. Bunlar, belirli ilaçların veya koşulların neden olduğu hızlı kilo alımını, hamilelik sırasında kilo alımını ve genetiği içerir.

Yine de dövmenin gerilmesini önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olacak birkaç adım atabilirsiniz:

  • Karın bölgesi gibi esnemesi en muhtemel bölgelere dövme yaptırmaktan kaçının.
  • Hamilelik veya kilo kaybı gibi vücut ölçünüzü veya şeklinizi değiştirecek bir yolculuğa başlamak üzereyseniz dövme yaptırmayı erteleyin.
  • Cildinizi, sahip olduğunuz veya alabileceğiniz dövmelerle birlikte nemli tutun.
  • Cildin elastikiyetini artırmak için bol su içirin.
  • Daha sağlıklı bir cildi (ve genel olarak sağlığınızı) desteklemek için antioksidanlar açısından zengin bir diyet yapın.
  • Elastikiyeti azaltabilecek UV ışınlarına maruz kalmanızı sınırlayın.
  • Kollajen liflerine ve elastine zarar verebilecek sigara içmekten kaçının.
  • Biriktirmeye çalışırken, kazanımlarınızı yavaş ve sabit tutmayı hedefleyin.

Üzülme! Deneyimli bir dövme sanatçısı yardımcı olabilir.

Bir profesyonel, biraz rötuş yaparak gerilmiş bir dövmeyi düzeltebilir. Değilse, bir örtbas işi dikkate değer bir seçenek olabilir.

Bir örtbas dövmesi, mevcut bir dövmenin üzerine yeni bir dövme yaptırmayı içerir. Sanatçınız, size en iyi sonuçları verecek bir tasarım seçmenize yardımcı olabilir.

Cildinizi nemli tutmak ve yukarıda belirtilen diğer önleme ipuçlarını kullanmak, daha fazla gerilmeye karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Hızlı kilo alımı bir dövmeyi uzatabilir, ancak önemli miktarda kilo almadığınız sürece, dövmenizin görünümünde genellikle dramatik bir değişiklik görmezsiniz. Çatlakların ve gevşek cildin dövmenizin görünümünü etkilemesi daha olasıdır.

Endişeleriniz varsa, dövmenizi planlamadan önce saygın ve deneyimli bir dövme sanatçısıyla bağlantı kurun.

Adrienne Santos-Longhurst, on yıldan fazla bir süredir sağlık ve yaşam tarzıyla ilgili her konuda kapsamlı yazılar yazan Kanada merkezli bir serbest yazar ve yazardır. Bir makaleyi araştırırken ya da sağlık uzmanlarıyla röportaj yaparken yazı kulübesine kapanmadığı zaman, yanında kocası ve köpekleri ile sahil kasabasında dolaşırken ya da ayakta kürek tahtasında ustalaşmaya çalışırken gölde su sıçratırken bulunabilir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın