Ana Sayfa - Genel Sağlık - DISH Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

DISH Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Diffüz idiyopatik iskelet hiperostozu (DISH), öncelikle omurgayı etkileyen bir artrit türüdür.

DISH hastalığı, omurganız veya diğer etkilenen kemikler boyunca büyümesine neden olan kemik büyümeleriyle işaretlenir. Kemik mahmuzları adı verilen bu büyümeler genellikle röntgende görülebilir.

DISH Hastalığı Nedir?

DISH hastalığı olan bazı kişilerin hiçbir semptomu yoktur ve bir röntgende mahmuzlar görülene kadar bu rahatsızlıkları olduğunu bilmezler. Diğer insanlar ağrı, sertlik ve diğer artrit benzeri semptomlar yaşayacaklardır.

Şu anda DISH hastalığı için bir tedavi bulunmamakla birlikte, ağrınızı yönetmenize ve bu durumun ilerlemesini kontrol etmenize yardımcı olacak tedaviler bulunmaktadır. Bu yazıda, DISH hastalığının ne olduğunu, neye sebep olduğunu, nasıl tedavi edildiğini ve daha fazlasını ele alacağız.

DISH hastalığı bir artrit türüdür. Bazen Forestier hastalığı olarak da adlandırılır.

DISH Hastalığı Nedenleri

Çoğu artrit türünde yaygın olan iltihaplanmanın aksine, DISH hastalığı tendonlarınızın ve bağlarınızın sertleşmesine neden olur. Bu sertleşmeye kireçlenme denir. Kemik mahmuzları adı verilen anormal kemik büyümelerinin oluşumuna neden olabilir.

Kireçlenme ve kemik mahmuzları, etkilenen bölgelerde ağrı ve sertliğe neden olur. En sık etkilenen bölge omurgadır, ancak DISH hastalığı vücudunuzun her yerinde ortaya çıkabilir.

Vücudunuzda kalsiyum tuzları biriktiğinde vücudunuzdaki bağlar ve tendonlar kireçlenir. Bu birikime neyin sebep olduğu belli değil. Genetik, çevresel ve metabolik faktörlerin bir kombinasyonu muhtemelen söz konusudur, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Araştırmalar, DISH hastalığına yakalanma olasılığınızı artıran bazı faktörlerin olduğunu göstermiştir:

 • 50 yaşından büyük olmak
 • doğumda erkeğe atanmak
 • tip 2 diyabetli olmak
 • obeziteye sahip olmak
 • uzun yıllar retinoid kullanmak
 • uzun yıllar A vitamini içeren bir ilaç almak
 • diyetinizden yüksek miktarda diyet A vitamini almak

DISH hastalığı her zaman semptomlara neden olmaz. Bazı insanlar, bir sağlık uzmanı alakasız bir röntgende anormal kemik oluşumlarını görene kadar DISH hastalığı olduğunu bilmez. İşaretler ve semptomlar mevcut olduğunda, büyük olasılıkla sırtınızın üst kısmında bulunurlar. Bu belirtiler şunları içerebilir:

DISH hastalığı hafif semptomlara (veya hiç olmamasına) neden olabilse de, nadir durumlarda ciddi semptomlar yaşamak da mümkündür. Ek olarak, yönetilmeyen DISH hastalığı zamanla ilerleyebilir ve yeni semptomlara neden olabilir. Bu, daha şiddetli veya olağandışı semptomlara yol açabilir.

DISH Hastalığı Belirtileri

Tedavi edilmeyen DISH hastalığı zamanla önemli semptomlara ve endişelere dönüşebilir. Örneğin, sinir sıkışması, etkilenen uzuvda şiddetli ağrıya ve fonksiyon kaybına neden olabilir. Omurilik sıkıştırma kordonu, kolların veya bacakların kısmen veya tamamen felç olmasına neden olabilir.

Yukarıda listelenen belirtilerden herhangi birini fark etmeye başlarsanız, bir sağlık uzmanıyla konuşun.

DISH hastalığını teşhis etmek için birincil test bir röntgendir. DISH’nin neden olduğu kemik büyümeleri normalde bir röntgende görülebilir ve bu tanıyı doğrular. Aslında, DISH’li birçok insanda ilk başta hiçbir semptom görülmediğinden, genellikle kullanılan tek test bir röntgendir.

Bazen doktorunuz, özellikle ağrı yaşıyorsanız, büyümelere daha yakından bakmak ve benzer durumları ekarte etmek için ek görüntüleme testleri isteyebilir. Bu, bir CT taraması veya bir MRI içerebilir. Bu testler herhangi bir iltihaplanma, dejenerasyon, kırık ve diğer olası ağrı kaynaklarını gösterebilir.

DISH Hastalığı Tedavisi

DISH hastalığı için tek bir tedavi olmamasına rağmen, tedaviler semptomlarınızı yönetebilir ve hastalığın ilerlemesini durdurabilir. Sizin için doğru tedavi planı, semptomlarınızın ciddiyetine ve DISH hastalığınızın ilerlemesine bağlı olacaktır. Bazı tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • Fizik Tedavi. Fizik tedavi, sertliği azaltmaya ve hareketliliğinizi artırmaya yardımcı olabilir.
 • Ağrı kesici. Doktorunuz ağrınızı yönetmenize yardımcı olacak bir ilaç için size bir reçete yazabilir. Yaygın seçenekler arasında ağrı kesiciler, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve kas gevşeticiler bulunur.
 • Kortikosteroid enjeksiyonları. Kortikosteroidler şiddetli ağrıyı yönetmeye yardımcı olabilir.
 • Ameliyat. Kemik büyümeleri sinirlerinize veya solunum yollarınıza baskı yapıyorsa ameliyat gerekebilir.

DISH hastalığınızı evde yönetmek için de adımlar atabilirsiniz. Örneğin, sıcak kompres uygulamak veya ılık bir banyoya girmek, sertlik ve ağrıyı yönetmenin harika bir yoludur.

Kilonuzu ve diyetinizi yönetmek de semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Orta derecede bir kiloyu korumak, eklemlerinizdeki baskıyı azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Doktorunuza evde semptomları hafifletmenin diğer yollarını da sorabilirsiniz. Belirtilerinize ve sağlığınıza özel ipuçları sağlayabilirler.

DISH hastalığı kronik bir durumdur, ancak tedaviler insanların tam ve sağlıklı yaşam sürmelerine yardımcı olmada etkilidir. DISH hastalığı olan birçok kişi, birkaç değişiklikle işlerine, hobilerine ve yaşam tarzlarına devam edebilmektedir.

Herhangi bir tedavi olmaksızın DISH hastalığının zamanla kötüleşebileceğini unutmamak önemlidir. Bu durumdan kaynaklanan kemik büyümeleri omuriliğin sıkışmasına neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde, sıkıştırılmış bir omurilik tam felce yol açabilir.

Doktorunuzla konuşmak, henüz semptomlarınız olmasa bile ne bekleyeceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sizin için işe yarayan bir tedavi planı hazırlamanıza da yardımcı olabilirler.

Bu yazılara da bakın.

Konjenital Adrenal Hiperplazi Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Serebrotendinöz Ksantomatozis Hastalığı Nedir? Sebebi ve Belirtileri

Coffin Siris Sendromu Nedir? Belirtisi, Sebepleri, Tedavisi

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın