Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Diyette ne Yemeliyiz? Diyette ne Yenilir?

Diyette ne Yemeliyiz? Diyette ne Yenilir?

Her insan fazla kilolarından kurtulmak ister. Bunun için çeşitli diyet önerileri alır, uygulamaya geçebilmek ise çok daha zordur. Ancak doğru bilinen yanlışlarının sayıca fazla olması da istenilen kiloların verilmesini güçleştirmektedir. Bunun için doğru zamanda doğru besinlerin tüketimi her şeyden önemlidir.

Peki, diyetlerin olmazsa olmaz besinleri hangileridir?

Diyette Sağlıklı Yiyecekler Nelerdir?

Öncelikli olarak bilinmelidir ki diyet yapılacak zaman ile besinler arasında ilişki vardır. Yani, kış aylarında diyet yapılmasıyla yaz günlerindeki diyetlerde hem porsiyon hem de tüketilen besinler değişir. Bunun için doğru hamlelerle aynı sürede çok daha fazla kilo verilebilir. Kış aylarında alınan kiloların yaz sıcaklıklarında verilmesi ise tercih edilen yollardan birisidir. Bunun için ilk akla gelen besin ise yoğurt. Günlük olarak yoğurt tüketilmesi durumunda mide ve bağırsakların çalışmaları daha sağlıklı olur. Ayrıca iyi bir kalsiyum deposu olması da günlük iki kâseye kadar yoğurt tüketimini sağlıklı yapar.

Kahvaltıda Yumurta Şartı

Diyetlerde kişinin tok tutmasının sağlanması gereklidir. Bundan dolayı yüksek protein sahibi olan yumurtaların tüketimi önerilir. Daha ziyade bir adet yumurtanın haşlanmış olarak tüketilmesiyle uzunca bir süre açlık hissi de duyulmayacaktır. Böylelikle kahvaltıda çok daha az düzeyde besin takviyesi yeterli olmaktadır. Özellikle düzenli bir besin takvimi oluşturulması açısından da yumurta sizlere yardımcı olacaktır.

Lif Kaynağı Yulaf Ezmesi

Diyetlerin hemen hepsinde tavsiye edilen yulaf ezmesi de sizlerin vazgeçilmezleri arasındaki yerini alacaktır. Tokluk hissi vermesinin yanı sıra, yüksek lifli olması da metabolizmanın çalışmasında olumlu etkiye sahip olduğunu gösterir. İsteğe bağlı olarak süt ya da yoğurt karışımıyla yulaf ezmesini tüketebilirsiniz. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilmesi önerilmekle birlikte öğle saatlerinde öğün aralarında da yiyebilirsiniz.

Metabolizmanın Uyarılması İçin Sirke

Sabahın erken saatlerinde kahvaltıdan önce yapılacak doğru hamlelerden bir tanesi de şüphesiz ki sirke tüketimidir. Bir su bardağı kadar suyun içerisine sirke damlatarak içebilirsiniz. Bu sayede metabolizmanın uyarılması söz konusu olurken kişinin tokluk hissi duyması da elde edilir. Çok acıkma hallerinde bu şekilde bir geçiştirme de sağlayabilirsiniz.

Kuruyemişlerin Etkisi

Gerek protein gerek vitaminlerle zengin olan kuruyemişler, yağ açısından da yeterlidir. Çeşitli yararların bir anda elde edilmesi için kuruyemişlerin öğlen saatlerinde tüketmeniz gerekir. Bir avuç kadar fındık ya da ceviz tüketebilir, günlük olarak badem yiyebilirsiniz.

Diyet deyince aklımıza diyetin ne olduğu gelmelidir. Diyet vücut için gerekli olan enerji ve besinler ile birlikte yiyecek, içecekler alındığında ihtiyaçların karşılanmasıdır. Başka bir anlamda ise hayatınız boyunca sürecek olan ve vücudun besin değerini karşılayabilecek kişilere uygun beslenme şeklidir. Kişilere ait bir yaşama biçimidir.  Diyette her çeşit yemeğin yenmediği kişilere ait vücut grafiğine göre yani kilosuna, boyuna, yaşama şekline, kan değeri ve psikolojik yapısına bağlı olarak bir şekilde beslenmesidir.  Diyet yapmanın anlamı kişinin kendini zayıflatması anlamına gelememektedir.  Diyet yapınca daha sağlıklı bir yaşam sürmeye başlama anlamana gelmektedir.  Sağlıklı besinler yiyen, vücudun isteklerini yerine getiren, spor, uyku ve ruhunu iyi besleyen kişilerden oluşmaktadır. Huzurlu, yemek yerken yediğine konsantre olabilen, ayrıca hem gözü hem mideyi doyuran kişilerin başarı oranı daha fazladır.

Ünlüler Diyette ne Yiyor?

Ünlülerden biri olan Gülben Ergenin diyeti başarılı bir şarkıcı olan Gülben Ergenin hamile olduğunda 15 kilo almıştır.  Daha sonra Estetik uzmanı olan Mustafa Karataş ile birlikte bir diyete başlamıştır. Günde ona 6 öğün veren ve diyetin onu aç bırakmadığı vücudunun her ihtiyacını karşıladığı söylenilmiştir. Ünlülerin Uyguladıkları her öğündeki yemekleri, ayrıca yaptığı diyetin içeriğinde her çeşit:

Sabah:
2 dilim ekmek
2 parmak kalınlığı peynir
Domates, sivri biber

Kuşluk:
2 adet kayısı
4 grisini
1 bardak ayran

Öğle:
1 dilim ekmek
120 gram et, balık, tavuk

İkindi:
Karışık salatası
2 ceviz

Akşam:
6 kaşık sebze yemeği
Yoğurt

Türkan Şoray ünlülerden biri olup diyeti yaz mevsiminin başlaması ile Belgrad ormanında her gün 6 km yürüyüş yapan ve amacı olarak da 7 kilo verme olarak seçmiştir.  Ne yaptığı ve  her öğündeki yemekleri ne olduğu doktor ile birlikte diyet listesi hazırlayan ünlü sanatçıya uyguladığı diyette her gün yediği bazı her çeşit besinleri vardır:

Sabah:
Cornfleks ve süt, sade kahve.

Öğlen:
Bir tabak dolusu salata, kızarmış kepek ekmeği ve meyve.

Akşam:
Balık ve salata.
Çorba
Yağsız salata

 

Yatmadan önce:

İki badem
Üç ceviz içi

Bu Yazılara da Bakın:

Keçiboynuzundan Yapılan Kahve Zayıflatır mı? Kullanıcı Deneyimi

Kadınların Sağlıklı Beslenmesi İçin 7 Önemli Kural

Mahlep Şeker Hastalığına İyi Gelir mi? Kullanıcı Yorumları

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın