Ana Sayfa » Hayatın İçinden » Diyette ne yemeliyiz? Diyette ne yenilir?

Diyette ne yemeliyiz? Diyette ne yenilir?

Her insan fazla kilolarından kurtulmak ister. Bunun için çeşitli diyet önerileri alır, uygulamaya geçebilmek ise çok daha zordur. Ancak doğru bilinen yanlışlarının sayıca fazla olması da istenilen kiloların verilmesini güçleştirmektedir. Bunun için doğru zamanda doğru besinlerin tüketimi her şeyden önemlidir. Peki, diyetlerin olmazsa olmaz besinleri hangileridir?

Öncelikli olarak bilinmelidir ki diyet yapılacak zaman ile besinler arasında ilişki vardır. Yani, kış aylarında diyet yapılmasıyla yaz günlerindeki diyetlerde hem porsiyon hem de tüketilen besinler değişir. Bunun için doğru hamlelerle aynı sürede çok daha fazla kilo verilebilir. Kış aylarında alınan kiloların yaz sıcaklıklarında verilmesi ise tercih edilen yollardan birisidir. Bunun için ilk akla gelen besin ise yoğurt. Günlük olarak yoğurt tüketilmesi durumunda mide ve bağırsakların çalışmaları daha sağlıklı olur. Ayrıca iyi bir kalsiyum deposu olması da günlük iki kâseye kadar yoğurt tüketimini sağlıklı yapar.

Kahvaltıda Yumurta Şartı

Diyetlerde kişinin tok tutmasının sağlanması gereklidir. Bundan dolayı yüksek protein sahibi olan yumurtaların tüketimi önerilir. Daha ziyade bir adet yumurtanın haşlanmış olarak tüketilmesiyle uzunca bir süre açlık hissi de duyulmayacaktır. Böylelikle kahvaltıda çok daha az düzeyde besin takviyesi yeterli olmaktadır. Özellikle düzenli bir besin takvimi oluşturulması açısından da yumurta sizlere yardımcı olacaktır.

Lif Kaynağı Yulaf Ezmesi

Diyetlerin hemen hepsinde tavsiye edilen yulaf ezmesi de sizlerin vazgeçilmezleri arasındaki yerini alacaktır. Tokluk hissi vermesinin yanı sıra, yüksek lifli olması da metabolizmanın çalışmasında olumlu etkiye sahip olduğunu gösterir. İsteğe bağlı olarak süt ya da yoğurt karışımıyla yulaf ezmesini tüketebilirsiniz. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilmesi önerilmekle birlikte öğle saatlerinde öğün aralarında da yiyebilirsiniz.

Metabolizmanın Uyarılması İçin Sirke

Sabahın erken saatlerinde kahvaltıdan önce yapılacak doğru hamlelerden bir tanesi de şüphesiz ki sirke tüketimidir. Bir su bardağı kadar suyun içerisine sirke damlatarak içebilirsiniz. Bu sayede metabolizmanın uyarılması söz konusu olurken kişinin tokluk hissi duyması da elde edilir. Çok acıkma hallerinde bu şekilde bir geçiştirme de sağlayabilirsiniz.

Kuruyemişlerin Etkisi

Gerek protein gerek vitaminlerle zengin olan kuruyemişler, yağ açısından da yeterlidir. Çeşitli yararların bir anda elde edilmesi için kuruyemişlerin öğlen saatlerinde tüketmeniz gerekir. Bir avuç kadar fındık ya da ceviz tüketebilir, günlük olarak badem yiyebilirsiniz.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde ve özellikle kullananlar, yaptıranlar, hastalıklar ve sendromlar alakalı tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağmaktır.
Yorum yapın