Ana Sayfa - Çocuk Gelişimi - Denver Testi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Denver Testi Nedir, Nasıl Uygulanır?

0 – 6 yaş aralığındaki çocukların gelişimlerini takip etmek amacıyla uygulanan Denver testi çocukların gelişimsel açıdan risklerinin belirlenmesi için önemli bir araç olmaktadır. Gelişimlerinin yaşlarına uygun olup olmadığını ölçmek amacıyla yapılan Denver testi bu sayede etkili sonuçlar vermektedir.

Denver Testi Nedir?

Denver testi ya da klinik adıyla Denver 2 testi 0 – 6 yaşında olan çocuklarda yaşamış oldukları gelişim sorunlarının tespit edilmesi amacıyla yapılmaktadır. Denver testinin yapılma amacı çocuğun yaşına uygun olan becerilerinin değerlendirilmesini sağlamaktır. Gelişim açısından şüpheli olan durumların saptanması ve tespit edilmesi ile birlikte gelişim sürelerinin sağlıklarına uygun olup olmadıkları kontrol edilmektedir. Bu bakımdan Denver testi farklı maddelerden ve alt bölümlerden oluşmaktadır.

Denver Testi Nasıl Uygulanır?

Denver testi yapılışı ile birlikte çocukların gelişim dönemleri saptaması yapılabilmektedir. Denver test formu içerisinde çocuğun yapması gereken maddeler yöneltilmektedir. Özenle hazırlanmış test soruları kapsamında çocuklar yanıt vermekte ve buna göre gelişim düzeyleri saptanmaktadır. Çocuklar için yöneltilen sorular akademik bilgi ölçmeye yönelik değildir. Denver testi çocukların akademik bilgi seviyelerini ölçmek amacıyla yapılmaz, kaba ve ince motor becerileri ile gelişim durumlarının hangi aşamada olduklarını saptamak amacıyla yapılmaktadır. Bu kapsamda sağlıklı olarak gözüken çocuklarda sorunların saptanması, gelişimsel gerilik yaşanan çocuklarda bu durumun tespit edilmesi, doğum tarihinden önce doğmuş, çoğul gebelik ile dünyaya gelmiş ya da ailede gelişim sorunu olanlar bu test sayesinde daha yakından takip edilmektedir.

Denver Testi Nerelerde Kullanılır?

Denver testinin kullanıldığı alanlar farklı kurum ve kuruluşlar tarafından değerlendirilmektedir. Sağlıklı bir şekilde gelişim gösteren ya da bazı kriterler ekseninde gelişimlerinden şüphe duyulan çocuklarda tarama testi olarak kullanılmaktadır. Tarama testinin yapılması amacı çocuğun gelişim düzeyinin en iyi şekilde algılanmasını sağlamaktır. Bu test 6 aylık dönemler ile uygulanabilmektedir. Bir diğer Denver testinin kullanıldığı alan ise özel eğitim alanıdır. Gelişim açısından geri kalmış ve özel eğitime başlatılmış çocukların kaydettikleri ilerlemeyi görmek amacıyla Denver testi uygulaması yapılmaktadır. Bunun yanında okulöncesi kurumlara başlayan çocukların gelişim ve beceri düzeylerinin saptanması için de Denver testi uygulaması yapılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Denver testi hangi hastanelerde uygulanır?
Denver testi ancak özel hastanelerde gerekli hallerde yapılmaktadır..

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın